Leto so sokoliarmi - Trenčín - 19.6. - 17.9.2017

Trenčiansky hrad celé tohtoročné leto patrí sokoliarom a ich opereným zverencom. Svoj tábor si na dolnom nádvorí rozložia 19. júna. Členovia sokoliarskej skupiny Aquila so sebou z domácich Bojníc privezú dovedna desať dravcov, ktorých návštevníci môžu uvidieť počas vystúpení v hradnom amfiteátri.

Na Trenčianskom hrade môžete počas celého leta navštíviť dobový tábor, ktorý ponúkne rôzne atraktívne činnosti pre deti i dospelých, vystúpenia sokoliarov a ak by vás rozbolel chrbát, tak sa môžete povystierať na hradnom dereši. Pekné leto na Trenčianskom hrade pomáhajú vytvoriť Sokoliari Aquila z Bojníc.
 
Vystúpenia sokoliarov sú doplnené krátkou scénkou o tom, že kradnúť sa neoplácalo v minulosti a neopláca sa ani teraz. Úsmevný príbeh sedliaka Mateja, ktorý ukradol kráľovského sokola, bude rozosmievať návštevníkov počas vystúpení trikrát denne. Tí horlivejší a aktívni návštevníci vystúpení nezriedka skončia na dereši namiesto Mateja, samozrejme v medziach humoru. Nikomu z návštevníkov sa nič nestane.
 
Druhá polovica vystúpenia je venovaná sokoliarstvu, starému približne štyritisíc rokov, ktoré má na Slovensku dlhú a bohatú tradíciu. Pri vystúpeniach sa priamo vo vzduchu predstavujú štyri vtáky -  popri troch dravcoch aj náš najväčší spevavec krkavec čierny. Miláčikom publika je však bezpochyby na Slovensku sa nachádzajúca najmenšia sova kuvik, ktorú si majú možnosť návštevníci aj podržať na sokoliarskej rukavici. Vystúpenie je doplnené sprievodným slovom skúsených majstrov sokoliarskeho remesla, aby návštevníci získali aspoň základné informácie o jednotlivých vtákoch, ich prirodzenom životnom prostredí či spôsobe lovu.
 
Pre návštevníkov je na Trenčianskom hrade pripravený aj malý dobový tábor, kde si deti i dospelí môžu vyskúšať streľbu z luku, hod sekerou, odfotografovať sa s niektorým z vystavených dravcov alebo skúsiť aké je to držať v ruke naozajstný meč. Pre tých, ktorí si radi vyskúšajú svoju obratnosť či šikovnosť, je pripravený hod venčekom na meč, dobové kolky alebo malý „rytiersky kolotoč“.
leto_so_sokoliarmi_trencin_2017