Miroslav Šatan - hokejista, kapitán na MS

Miroslav Šatan - hokejista, kapitán na MS

Miroslav Šatan - hokejista, kapitán na MS

22.10.1974 Topoľčany

Životopis:

Narodený na Slovensku, v Topoľčanoch, začal Miroslav Šatan svoju kariéru v miestnom hokejovom klube HC VTJ Topoľčany v sezóne 1991 - 1992. Vo svojej poslednej juniorskej sezóne nastrieľal v 31 zápasoch 30 gólov a pridal 22 asistencií. V tej istej sezóne stihol ešte odohrať posledných deväť zápasov medzi seniormi, kde zaznamenal ďalšie tri body za dva góly a jednu nahrávku.

Po dovŕšení 18 rokov, v rámci nástupu na dvojročnú základnú vojenskú službu si Mira vybral najúspešnejší armádny tím na Slovensku - Dukla Trenčín. Tu strávil sezóny 1992 - 1993 a 1993 - 1994. Šatanov prirodzený talent strieľať góly sa v tomto období naplno rozvinul a výsledkom bol silový útočník s výborným pohybom okolo bránky, rýchlymi rukami a neomylným inštinktom prekonávať súperových brankárov.

Jeho hokejové schopnosti neunikli pozornosti zámorských skautov a Miroslav Šatan bol v roku 1993 draftovaný tímom Edmonton Oilers, ktorý si ho vybral v šiestom kole z celkového 111. miesta. Ale Miro sa do Severnej Ameriky ešte nechystal. Po predsezónnom kempe Edmontonu Oilers sa vrátil na Slovensko a svojimi 32 gólmi a 16 asistenciami si v sezóne 1993 - 1994 zabezpečil miesto v tíme Slovenska na OH ´94 v nórskom Lillehammeri.

Počas svojho pôsobenia v Dukle Trenčín hral Šatan spoločne s Pavlom Demitrom (dnes hráčom Minnesoty Wild) a počas zájazdov po ihriskách súperov spolu dokonca bývali na jednej izbe. V sezóne 1999 - 2000 si opäť spoločne zahrali vo Výbere Sveta pri každoročnom zápase hviezd v Toronte. Napriek tomu, že dnes pravidelne nastupujú proti sebe sú už takmer 18 rokov veľmi dobrými priateľmi.

Mirov hokejový príbeh sa číta ako majstrovské dielo. Od čias, keď ako dieťa hrával hokej na zamrznutých rybníkoch v okolí Topoľčian Miro vždy sníval o tom, že sa jedného dňa bude živiť ako hokejista. Počas svojich snov sníval o veľkom hokeji v drese miestneho klubu. Ako sa stával väčším a silnejším aj jeho sny sa stávali odvážnejšími. Po tom, čo v sedemnástich rokoch skúsil hru v I. Slovenskej národnej hokejovej lige, jeho túžby sa zamerali na dres národného tímu. A o niečo neskôr to už bola slávna NHL.

Preto keď ho oslovili Oilers, Šatan príliš neváhal. Sen mnohých hokejových nocí sa stával skutočnosťou. Po drafte v roku 1993 a po splnení vojenských povinností v rodnej krajine odletel Šatan do Severnej Ameriky. Tu v sezóne 1994 - 1995 najskôr vystriedal dresy troch tímov v nižších súťažiach. Od medializovaného štartu v nezávislom klube IHL Detroit Vipers, cez šesť zápasovú epizódu v San Diegu prišiel konečne na farmu Edmontonu Oilers - Cape Breton Oilers. Tu v posledných 25 zápasoch sezóny dokázal streliť 24 gólov a pridať 16 asistencií. Týmto výkonom definitívne presvedčil manažéra Oilers Glena Sathera, aby mu dal šancu v drese s olejovou kvapkou na prsiach.

Od začiatku sezóny 1995 - 1996 sa tak začala Šatanova kariéra v NHL. V drese Edmontonu nastúpil na svoj vôbec prvý zápas v NHL proti Philadelphii Flyers 15. októbra 1995 a hneď si pripísal prvý bod za úspešnú nahrávku. Ani prvý gól na seba nenechal dlho čakať. Len o týždeň neskôr, presne 21. októbra 1995 v zápase s ďalším kanadským tímom Vancouverom Canucks prvý krát prekonal brankára súpera v najlepšej hokejovej lige sveta.

Miroslav Šatan zostal hráčom Oilers až do 18. marca 1997. Vtedy ho vedenie Oilers vymenilo za Barrie Moora a Craiga Millara do Buffala Sabres. Odchod z Oilers mal trpkú príchuť, pretože Miro bol trénerom Edmontonu neustále napádaný za slabé a nestále výkony. "Ale niekedy všetko čo potrebujete je zmena," tvrdí Šatan a čas mu dal za pravdu.

V Buffale Šatan príliš dlho nečakal na to, aby sa predstavil svojmu novému zamestnávateľovi. Hneď vo svojom druhom zápase v drese Sabres proti Floride strelil gól. Hráč s novým číslom 81 na drese začal byť najnebezpečnejšou zbraňou trénerov Sabres a zároveň obávaným súperom pre všetkých brankárov NHL.

V sezóne 1997 - 1998 skončil Šatan na druhom mieste v tíme v počte strelených gólov (22) a prvý v kanadskom bodovaní (46), pričom strelil deväť gólov v presilovke. Najlepšou sezónou pre pravé krídlo Sabres bola sezóna 1998 - 1999. V 81 zápasoch základnej časti nastrieľal spolu 40 gólov a pridal 26 asistencií. V hodnotení +/- dosiahol úctyhodných 24 kladných bodov. Stal sa tak prvým hráčom Buffala od ročníka 1996, ktorému sa podarilo streliť v jednej sezóne 40 gólov.

V dnes už legendárnom play-off Buffala Sabres 1999 pridal Miro ďalšie tri góly a 5 asistencií. Aj napriek tomu, že Šatan vynechal deväť zápasov play-off kvôli nastrelenému členku (po strele Zhitnika v treťom zápase prvého kola proti Ottawe) dokázal sa vrátiť späť do zostavy Buffala a v treťom zápase finále Východnej konferencie proti Torontu gólom a nahrávkou prispel k víťazstvu Sabres 4:2. Šatan bol rovnako kľúčovým hráčom Sabres vo finále Stanley Cupu proti Dallasu, kde Sabres podľahli až v predĺžení šiesteho zápasu po vzrušujúcom maratóne neregulérnym gólom Bretta Hulla.

V sezóne 1999 - 2000 bol Miro Šatan opäť v skvelej forme. Po vynikajúcej prvej časti sezóny dosiahol ďalší významný úspech vo svojej profesionálnej kariére. Nastúpil ako jediný reprezentant Buffala Sabres v drese Výberu Sveta pri jubilejnom 50. All Star zápase v Toronte. Splnil sa mu tak ďalší detský sen. "...bolo mojím snom zahrať si raz v All Stars zápase NHL. Každý rok máme my ostatní hráči v tom čase 3 - 4 dni voľna a zápas väčšinou sledujeme v televízii. Samozrejme že sa nechtiac prichytíte pri myšlienke aké by to bolo zahrať si vo výbere najlepších hráčov sveta. Ja rovnako. Vždy som si predstavoval aké by to bolo. Toto je ďalší krok v mojej kariére a je to skvelý pocit!" povedal Šatan o svojej prvej účasti na najvyberanejšej hokejovej párty.

Zvyšok sezóny ďalej prekonával súperových brankárov a po 81 zápasoch základnej časti mal na svojom konte 33 gólov a 34 nahrávok. Opäť ukončil sezónu s hodnotením + 16 a bol najlepším strelcom svojho tímu v sezóne 1999 - 2000.

Keď v sezóne 1999 - 2000 nádeje Buffala na zopakovanie magického play-off z roku 1999 skončili už v prvom kole v sérii s Philadelphiou, odletel najproduktívnejší hráč Sabres v play-off (5 zápasov / 5 bodov) pomôcť národnému tímu na majstrovstvá sveta 2000 do ruského Petrohradu. A trénerovi národného tímu Jánovi Filcovi sa dôvera v tohto famózneho zakončovateľa vyplatila. Opäť v bielo-modro-červenom drese s dvojkrížom na prsiach odohral Šatan v útoku s ďalšími dvoma krajanmi z NHL Handzušom a Bartečkom turnaj, ktorý sa nezmazateľne zapísal do histórie slovenského hokeja. V deviatich zápasoch strelil desať gólov a pridal ďalšie dve asistencie. Ako kapitán priviedol tím až do historického finále proti Českej republike. Tu rovnako strelil gól a aj keď titul majstrov sveta nakoniec získali hokejisti Českej republiky, Šatanov výkon sa hlboko vryl do sŕdc všetkých obyvateľov Slovenska.

V poslednej sezóne v jednom tíme s famóznym Dominikom Haškom bol Šatan opäť rozhodnutý potvrdiť svoje postavenie najlepšieho útočníka tímu od Niagarských vodopádov. Ani také osobnosti ako Gilmour, Andreychuk, Audette či Heinze nedokázali strelecky konkurovať topoľčianskemu rodákovi. Jeho 29 gólov a celkovo 62 bodov bolo opäť najlepším útočným výkonom spomedzi všetkých hráčov Sabres. A nielen to. Šatan sa zaradil do elitnej skupiny 11 útočníkov, ktorí dokázali v posledných troch sezónach NHL nastrieľať viac ako 100 gólov.

Aj keď gól Dariusa Kasparaitisa v predĺžení siedmeho zápasu semifinále Východnej konferencie ukončil na jar roku 2001 éru "Dominátora" v Buffale, Šatan sa už pozeral do budúcnosti. V lete po výroku nezávislého arbitra podpísal novú dvojročnú zmluvu v hodnote 6, 8 milióna USD. Tým sa stal najlepšie plateným hráčom Sabres a s priemerným platom okolo 3, 5 milióna USD na sezónu sa definitívne zaradil k elitným hráčom NHL.
V prvom roku bez famózneho Dominika Haška v bránke Sabres sa Miroslavovi Šatanovi a spol. nepodarilo vybojovať play-off. Napriek tomu Šatan opäť potvrdil svoje prominentné postavenie najlepšieho útočníka tímu a sezónu ukončil s výsledkom 37 gólov a 36 asistencií, čo bol bodovo jeho najlepší výkon v doterajšej kariére NHL. Sezóna bola však poznačená hlavne dôležitými reprezentačnými udalosťami. Najskôr vo februári 2002 uvoľnil na poslednú chvíľu majiteľ tímu Sabres John Rigas svojho najlepšieho hráča na jeden zápas kvalifikácie na hlavný turnaj Olympiády 2002 v americkom Salt Lake City. Napriek tomu, že bol Šatan ochotný priletieť súkromným lietadlom na úvodný zápas s Nemeckom, Slovensko prehralo 0:2 a hneď na začiatku bolo prakticky mimo hru o postup na turnaj najlepších tímov sveta. Šatan nalietal za 5 dní viac ako 6300 kilometrov, avšak ani to nezabránilo faktu, že po Nagane ´98 neštartoval ani na ďaľšej prestížnej párty najlepších hráčov sveta.

Už o 3 mesiace bolo však všetko úplne inak. Sabres boli mimo postupovej osmičky vo Východnej konferencii a Šatan bol voľný pre tím na majstrovstvá sveta vo švédskom Göteborgu. V úlohe kapitána, ktorú si už vyskúšal v ruskom Petrohrade prišiel vrchol jednej generácie slovenských hokejistov. Partia okolo Šatana, Bondru, Pálffyho a ďaľších dokázala vyhrať celý turnaj a Slovensko sa stalo po prvý krát vo svojej histórii majstrami sveta. Šatan sa stal najužitočnejším hráčom celého turnaja a súčasne najproduktívnejším hráčom šampionátu. Sezóna 2001 - 2002, ktorá sa celá niesla vo veľmi zlom duchu, tak skončila pre Šatana najväčším osobným úspechom v doterajšej kariére.

Druhý rok svojho kontraktu odohral Šatan v jednom z najhorších vydaní Buffala Sabres v jeho histórii. V klube nešlo takmer nič. Majiteľ sa ocitol po účtovných podvodoch vo väzení, klub vyhlásil bankrot, hráčom meškali výplaty a NHL sa pomaly s Buffalom lúčila. Na ľade to vyzeralo ešte horšie. Deravá obrana, katastrofálny útok a výsledkom bola situácia, keď Sabres už okolo Vianoc vedeli, že tento rok je play-off nenávratne preč. Aj v tejto situácii však Šatan podal takmer neuveriteľný výkon. Bez akejkoľvek pomoci od svojich spoluhráčov dosiahol 75 bodov, čo je opäť najlepší výkon v jeho kariére. Druhý muž v kanadskom bodovaní tímu mal na Šatana stratu 17 bodov.

Miroslav Šatan sa preto stal na jar opäť voľným pre reprezentáciu a do tretice s kapitánskym „céčkom“ na drese skompletizoval svoju zbierku medailí zo svetového šampionátu. Po striebornom Petrohrade, zlatom Goteborgu prišli brondzové Helsinky a v poslednom zápase dokonca prvé víťazstvo na najvyššom medzinárodnom fóre nad hokejistami Českej republiky.

* Výška:
188 cm
* Váha:
89 kg
* Klub:
Pittsurgh Penguins, NHL
* Tréner:
Michel Therrien
* Post:
ľavé krídlo
* Držanie hokejky:
ľavé

Hlavné športové výsledky:

ZOH 1994 Lillehammer:
6.miesto
ZOH 2002 Salt Lake City:
13. miesto

MS 1994 „C“:
1. miesto
MS 1995 „B“:
1. miesto
MS 1996 Viedeň:
10. miesto
MS 2000 Petrohrad:
2 miesto. (striebro),
MS 2002 Göteborg:
1. miesto (zlato)
MS 2003 Helsinky, Turku, Tampere:
3. miesto (bronz)
MS 2004 Praha, Ostrava:
4. miesto
MS 2005 Viedeň, Innsbruck:
5. miesto

SP 1996:
7. miesto
SP 2004:
8. miesto

* Slovenská reprezentácia:
118 zápasov, 69 gólov

* V reprezentácii hrá s dresom číslo:
18

Na ZOH 1994 v Lillehammeri bol Miroslav Šatan najlepším strelcom turnaja. Rovnakým titulom bol ocenený aj na MS 2000, okrem toho bl vyhlásený za najproduktívnejšieho a najužitočnejšieho hráča svetového šampionátu, vybraný do all stars tímu. Na MS 2002 bol rovnako najproduktívnejším hráčom a bol vybraný do All stars tímu.
* Trikrát bol vyhlásený za najlepší hokejista Slovenska v ankete Zlatý puk (2000, 2001, 2004).
* Hral vo finálovej sérii Stanley Cupu 1999 Dallas – Buffalo.
* Dvakrát majster Slovenska – 1994 s Duklou Trenčín, 2005 so Slovanom Bratislava

NHL v minulosti: (11 sezón - Edmonton Oilers, Buffalo Sabers, New York Islanders)

* základná časť:
947 zápasov, 337 gólov, 348 asistencií, 685 bodov

* play-off:
56 zápasov, 15 gólov, 23 asistencií, 38 bodov

* táto sezóna v NHL k 11. aprílu 2008 (v tíme Islanders):
80 zápasov, 16 gólov, 25 asistencií, 41 bodov, -11 bodov, 39 trestných minút

Rodinný stav: ženatý

Zaujímavosti:

* Draftovaný bol v roku 1993 Edmontonom ako 111. hráč celkove. Je najlepším strelcom v histórii slovenskej reprezentácie. Kapitán a jeden z kľúčových hráčov pri zisku všetkých troch medailí na majstrovstvách sveta.
* Hráč s najväčším počtom individuálnych ocenení na vrcholných podujatiach IIHF. V posledných rokoch spoločne s Petrom Bondrom najpopulárnejší slovenský hokejista. V roku 1998 prišiel na ZOH v Nagane spolu s ďalšími štyrmi spičkovými Slovákmi z NHL, ale bez možnosti hrať, pretože Slovensko nepostúpilo do hlavného turnaja.
V ročníku 2007/2008 zaznamenal Miro Šatan v New Yorku Islanders v 80 zápasoch 16 gólov a 25 asistencií.
Pred sezónou 2008/2009 sa útočník dohodol na kontrakte s Pittsburgom Penguins, finalistom play-off v uplynulej sezóne.

Ocenenia:

Najlepší hráč v ankete Zlatý puk v rokoch 2000, 2001, 2004

zdroj: www.osobnosti.sk

Miroslav Šatan 1 Miroslav Šatan 2 Miroslav Šatan 3