Stará Lehota

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Stará Lehota


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Stará Lehota 35, 916 35 Modrová
Primátor/Starosta: Peter Michalka
Prednosta/Zástupca starostu: - / -
Tel.: 033/778 93 24
Mobil: 0905 415 912
Fax: -
E-mail:
Web: www.staralehota.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 252

Rozloha obce/mesta v ha: 1617

Prvá písomná zmienka: 1348

Úradné hodiny:

Pondelok: 7:30 - 17:00

Utorok: 7:30 - 13:00

Streda: 7:30 - 17:00

Štvrtok: 7:30 - 13:00

Piatok: 7:30 - 15:30



Prezentácia:

Stará Lehota je obec na Slovensku v okrese Nové Mesto nad Váhom. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1348, kedy sa spomína namiesto súčasných dvoch (Starej a Novej) len jedna Lehota (Lehata). Pravdepodobne už v tej dobe išlo o celé územie, v ktorom sa vyskytovali obe osady. Názov obce napovedá o jej vzniku. Ľuďom, ktorí sa podujali zúrodniť a kolonizovať neplodné, zväčša horské oblasti udeľovali zemepáni na určitý čas úľavu - lehotu od odvodov, naturálnych dávok či peňažnej renty.

Stará Lehota, podobne ako aj ostatné obce stredného Považia patrila panstvu Tematín a neskôr početným zemanom. Vďaka čiastočnej geografickej izolácii sa na lehotách udržali zvyky a tradície dlhšie ako v iných obciach mikroregiónu. Ešte v 1. polovici 20. stroročia sa gazdovi pred prvou oračkou pripravovalo zvláštne jedlo, záprah aj gazda sa pokropili svätenou vodou. Tento úkon mal zabezpečiť gazdovi zdravie, dostatok vlahy a ochranu obilia pred sneťou. Vyorané skaly sa kládli na násyp v bočnej svahovej časti poľa, ktorý spevňoval svah a zabraňoval erózii. Jedným zo spôsobov obživy miestnych obyvateľov bolo poľnohospodárstvo.

Na Slovensku je okolo 50 obcí s menom Lehota. Už samotný názov týchto dedín niečo napovedá o ich vzniku. Prvým osadníkom novozaložených sídel udeľovali zemepáni na istý čas úľavu - lehotu od rôznych naturálnych dávok a peňažnej renty. Medzi ľuďmi, čo sa podujali zúrodniť a kolonizovať neplodné, zväčša horské oblasti, a zemepánom sa uzavrela písomná, alebo v starších časoch aj ústna dohoda, kde bolo presne vymedzené, na akú dlhú dobu budú prví kolonisti oslobodení od zemepánskych povinností.

Najdôležitejšou osobou spomedzi nových kolonistov bol škultét, alebo šoltýs, ktorý bol vlastne hlavným podujímateľom celej kolonizácie. Šoltýs zabezpečil ľudí, ochotných osídliť a zúrodniť dovtedy pustú a neúrodnú horskú pôdu. Organizoval a viedol práce spojené s týmto namáhavým dielom. Za zásluhy pri založení obcí, zemepán šoltýsom udeľoval rôzne výhody a slobody, najčastejšie v podobe dedičnej škultécie. Šoltýs a jeho priami potomkovia zostali osobne slobodní, nemuseli zemepánovi odvádzať žiadne platby. Ďalším privilégiom šoltýsov bolo dedičné richtárstvo v nimi založenej obci. Ostatní kolonisti užívali slobodu len do tej doby, kým neuplynula lehota - doba ich oslobodenia.



Oznam mesta/obce:
Momentálne žiadne oznamy.

Služby:

autobus knižnica reštaurácia športovisko

Fotogaléria

Odkazy/linky

Momentálne žiadne odkazy/linky.

Fotogaléria miest Fotogaléria obcí