Tŕnie

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Tŕnie


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: 97, 962 34 Tŕnie
Primátor/Starosta: Mgr. Martina Kubincová
Prednosta/Zástupca starostu: - / Mgr. Miroslav Belica
Tel.: 045/539 10 57, 045/53 910 58
Mobil: 0905 223 278
Fax: -
E-mail:
Web: www.trnie.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 427

Rozloha obce/mesta v ha: 1229

Prvá písomná zmienka: 1393

Úradné hodiny:

Pondelok: 7:30 - 15:30
Utorok: 7:30 - 15:30
Streda: 7:30 - 17:00
Piatok: 7:30 - 13:00



Prezentácia:

Hoci je chotár obce kamenistý, aj napriek tomu poskytol pravekému človeku dostatočné podmienky na život. O uvedenom svedčí jaskyňa vo Farskom jarku, o ktorej sa predpokladá, že bola obývaná pravekým človekom. Za prvej ČSR sa tu našla kamenná sekerka, pochádzajúca z neskorej doby kamennej (eneolit – okolo r. 1900 až 2000 pred Kristom). Archeologický výskum, ako aj prieskum nebol vykonaný, a je pravdepodobné, že jaskyňa zatiaľ nevydala všetky svoje tajomstvá.
Počiatočné dejiny Tŕnia sú veľmi hmlisté. Pramení to z nedostatku najstaršieho písomného materiálu. Podľa kanonickej vizitácie v roku 1829 sa píše, že o fare v Tŕni možno s istotou hovoriť pred rokom 1239. V uvedenom prameni sa  píše aj o postavení kostola kráľovnou Beatríciou. Ak teda fara existovala pred rokom 1239, obec musela byť založená ešte skôr. Skutočnosť, že pomerne dosť vzdialená obec dostala faru a kostol, naznačuje, že Tŕnie bola významná dedina, ktorá okolité obce prevyšovala svojím významom a postavením. Jej vznik možno položiť pred rok 1200, čo nasvedčuje aj ďalší záznam v kanonickej vizitácii, ktorý hovorí, že okolité vrchy boli spolu s údoliami už dlhšiu dobu obývané.

Vysoko položená obec už dávnejšie potrebovala dostatok pitnej vody. V chotári bolo vyše štyridsať poľných studničiek, z nich mnohé mali dostatok vody, ktorá bola v roku 1957 zachytená do spoločného rezerváru nad cintorínom. Obdobne to bolo aj v Budičke a Kašovej Lehôtke.
Elektrifikácia obce prebehla v rokoch 1941 – 1945, a v osadách v roku 1957. V roku 1952 dostáva obec miestny rozhlas, ktorý bol neskôr zavedený aj do osád. Dňa 19. augusta 1957 podpísali trnianski roľníci prihlášky do JRD. O deň neskôr v Budičke a 22. augusta aj v Lehôtke. Začiatky boli ťažké a čiastočné zlepšenie nastalo až vtedy, keď sa družstvá zlúčili do jedného celku.

Samotná obec mala donedávna dva rady domov. Ten väčší má názov Veľká strana. Je to ľavá strana cesty, a začína pri dome č. 1, pri moste, kde odjakživa bývajú Koleničovci z Jarčoka. Za tretím domom je rad trochu prerušený, lebo ďalšie domy sú postavené viac do záhrad a vpredu na Barinke zostal osamotený moderný poschodový dom Drozdíkovcov. Cesta vedie do Kúta, kde sú pôvodné domy Koleničovcov. Z Kúta po ďalšiu cestu, ktorá preráža Veľkú stranu, stojí pätnásť domov, z ktorých je päť už len na chalupy. Cesta, ktorá sa tu križuje, vedie do Matúšov. Potom nasleduje šesť domov, a Veľká strana je zakončená domom od Šándorov a staviskami bývalého JRD, ktoré je pričlenené k Štátnemu majetku v Budči.

História obce: - www.trnie.sk/historia-obce-0.html
Historické pamiatky: - www.trnie.sk/historicke-pamiatky.html



Oznam mesta/obce:

Ako vybaviť
www.trnie.sk/ako-vybavit.html

Termíny obecných akcií
www.trnie.sk/terminy-obecnych-akcii.html

Udialo sa
www.trnie.sk/udialo-sa-v-nasej-obci.html

Služby:

autobus knižnica pošta reštaurácia škôlka športovisko

Fotogaléria

Tŕnie 1 Tŕnie 2 Tŕnie 3 Tŕnie 4 Tŕnie 5 Tŕnie 6 Tŕnie 7 Tŕnie 8 Tŕnie 9 Tŕnie 10

Odkazy/linky

Tŕnianske povesti
- www.trnie.sk/tanianske-povesti.html


Fotogaléria miest Fotogaléria obcí