Vďaka dôchodcovi sa stala novohradská škola svetovým unikátom

VEĽKÁ NAD IPĽOM. Dôchodca Ján Rideg z Veľkej nad Ipľom je známym vynálezcom originálnych hier pre deti. Vyrába ich z pet fliaš a iných materiálov, ktoré by ostatní hodili do koša. Dôchodca svojej povesti neostáva nič dlžný. Najnovšie urobil z miestnej základnej školy svetový unikát. Nainštalovali v nej Ridegov kolkový basketbal.

Lacné, no kreatívne hry

„Hry vyvíjam asi 15 rokov. Už si ani nepamätám, ako som k tomu prišiel. Ale ja som vždy voľačo vymýšľal, zlepšoval,“ hovorí dôchodca. Na konte má dvadsať hier, za ktoré získal certifikát slovenských rekordov. Takmer všetky hry sú jedinečné. Najnovšie do jeho zbierky nápadov pribudli basketbalové kolky. V uplynulých dňoch ich nainštalovali na miestnej základnej škole s materskou školou. Využili na to nepoužívanú hrazdu a basketbalový kôš. Hra je opäť jedinou svojho druhu v celom svete.

„Nápad vznikol tak, že som sledoval basketbalové ihriská, ktoré sú najčastejšie prázdne. Deti už nebaví hrať okukané hry.“ Hra vznikla kombináciou streetbalu a kolkov. Pod kôš umiestnil dôchodca pet fľaše naplnené vodou. „Kôš je len vo výške dvoch metrov, nakoľko hra je predovšetkým určená pre deti prvého stupňa základných škôl. Body zbierajú tak, že hodia loptu do koša a ráta sa im, koľko z deviatich fliaš pritom zrútia,“ vysvetlí vynálezca. V škole sa niečo podobné objavilo po prvýkrát. „Hru sme testovali na Solisku, kde mám chalupu. Oficiálne je však na škole hra namontovana len vo Veľkej nad Ipľom.“

O hru už prejavili záujem aj niektoré okolité obce. „Pokiaľ viem, aj Ábel Ravasz, splnomocnenec vlády pre rómske komunity, bol nápadom nadšený. Takáto hra je lacná a nenáročná, takže je ideálna aj pre deti zo sociálne slabších vrstiev,“ vysvetlí.

Dobré nápady treba podporiť

Dôchodca má podľa jeho slov v obci veľkú podporu. „Pomáhali mi môj brat, školník i starosta. Moje nápady sa zatiaľ zakaždým ujali a stretli s podporou.“ Ako dodal, jeho hry majú aj ekologický rozmer. „Učím deti, čo je to vlastne odpad a na čo všetko sa dá pred recykláciou použiť. Využívam pet fľaše, obaly na vajíčka či použité cédečka.“

Jeho nápady a vynálezy podporuje aj miestny starosta Gabriel Rácz. „Pán Rideg vždy príde s nápadom, ja mu pomôžem a on projekt dovedie do úspešného konca. Naša obec sa aj vďaka nemu stáva perlou, kde sú také vynálezy, aké inde vo svete nenájdete. Musia sa však ešte udomácniť,“ hovorí starosta. Podľa jeho slov Ridegove hry rozvíjajú kreativitu detí, sú nenáročné a aplikovateľné kdekoľvek. „Nápad je otcom myšlienky. Každému dobrému nápadu treba pomôcť, ceniť si ľudí, ktorí ich majú a neznechucovať ich,“ dodá.

Kolkový basketbal nie je jedinou Ridegovou hrou, s ktorou deti v škole s materskou školou trávia svoje voľné chvíle. Mária Novotková učí v miestnej škôlke štyri roky a nápady dôchodcu dôverne pozná. „Jeho hry vždy odskúšame aj u nás a deťom sa zakaždým páčia. Je to vždy nové a zaujímavé. Mne by to ani nenapadlo - z niečoho takého jednoduchého, ako sú pet fľaše, vymyslieť funkčnú a zaujímavú hru,“ zakončí.
vdaka_dochodcovi_sa_stala_novohradska_skola_svetovym_unikatom