Filtračné stanice na vodu sú už v Mozambiku

Mozambik

Viac ako tretina obyvateľov Mozambiku nemá prístup k pitnej vode, približne tretina detí má preto hnačky a iné choroby. Filtračné stanice dodané v rámci slovenského rozvojového projektu vedia premeniť akúkoľvek vodu na pitnú. Denne je každá z nich schopná zabezpečiť 14 400 litrov pitnej vody.

BRATISLAVA 11. novembra (WEBNOVINY) - Dve moderné filtračné zariadenia dodané zo Slovenska uľahčia v Mozambiku prístup k pitnej vode. Ako informoval agentúru SITA obchodný manažér spoločnosti Detone Miloslav Kátlovský, filtračné stanice sú už vyclené v Mozambiku. V súčasnosti sa transportujú na školy v Matunde a Inharrime, kde nebudú slúžiť len školákom, ale aj miestnym obyvateľom. V decembri odborníci zo spoločnosti Detone, ktorá tento projekt slovenskej rozvojovej pomoci realizuje, plánujú vycestovať do Mozambiku, zapojiť stanice a spustiť ich do skúšobnej prevádzky. Následne začiatkom roka zaškolia personál na ich obsluhu a filtračné zariadenia oficiálne odovzdajú do užívania.

Ide o filtračné stanice, ktoré vedia akúkoľvek vodu premeniť na pitnú. Denne je každá z nich schopná zabezpečiť 14 400 litrov pitnej vody. Sú plne automatické a v prípade vypadnutia elektrickej energie môžu fungovať aj na naftový generátor. Pri zabezpečovaní ich chodu budú pomáhať aj miestni saleziáni.

Viac ako tretina obyvateľov Mozambiku nemá prístup k pitnej vode. Často prejdú veľké vzdialenosti, aby získali vodu a aj tak sa mnohokrát dostanú k vode, ktorá je znečistená. Práve to je aj dôvod, prečo má približne tretina detí hnačky a iné choroby. Slovenský rozvojový projekt by tak mal zlepšiť životný štandard miestnym obyvateľov a znížiť riziko mnohých vážnych ochorení. Celková hodnota projektu je vyše 165 000 €.

SITA