Príspevok na SZČ získajú absolventi ľahšie

Prezident SR Ivan Gašparovič podpísal novelu zákona o službách zamestnanosti, ktorou sa má dočasne spružniť prístup absolventov stredných a vysokých škôl k aktívnym nástrojom trhu práce.
BRATISLAVA 10. novembra (WEBNOVINY) - Prezident SR Ivan Gašparovič podpísal novelu zákona o službách zamestnanosti, ktorou sa má dočasne spružniť prístup absolventov stredných a vysokých škôl k aktívnym nástrojom trhu práce. Novelou zákona sa v období od začiatku decembra tohto roka do konca budúceho roka zruší minimálne trojmesačné obdobie evidencie absolventov na úradoch práce, ktoré je potrebné pre uchádzanie sa o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť (SZČ). Absolventi škôl sa tak dostanú k tomuto príspevku okamžite po zaevidovaní sa na úrade práce. Novelou zákona sa pre absolventov, pre ľudí prepustených z organizačných dôvodov, či pre tých, ktorí museli skončiť pracovný pomer zo zdravotných dôvodov, uľahčí aj prístup k príspevku na podporu vytvorenia nového pracovného miesta.

Ministerstvo práce a sociálnych vecí predpokladá, že novela zákona pomôže v tomto roku vytvoriť v rámci príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť 500 pracovných miest a 3 000 pracovných miest v roku 2010. Vďaka priaznivejším podmienkam na priznanie príspevku na podporu vytvorenia nového pracovného miesta sa predpokladá vytvorenie 500 pracovných miest v roku 2009 a 3 500 pracovných miest v roku 2010.

SITA