Taxi, požičovne a odťahové služby

Taxi služba:

Taxi služba je na Slovensku k dispozícii na individuálny transfer v každom, aj menšom meste. Väčšinou sú vozidlá pristavené pri autobusových a vlakových staniciach verejnej dopravy. Pokiaľ plánujete využiť taxi služby, je dobré si zabezpečiť telefónne číslo taxi dopravy pre prípad, že taxi nie je v blízkosti miesta, kde sa nachádzate. Informáciu o telefónnych číslach taxi služieb dostanete aj na telefónnom čísle informácií 1181.

Turistická sadzba za 1 km v meste je od EUR 0,40 - 1,16 Eur/km (rôzna podľa mesta), keď si objednáte taxi cez telefón, sadzba je vyššia (0,60 - 1 Euro/km).

Orientačné ceny prepravy z hlavného mesta Bratislava:
- doprava z centra Bratislavy na letisko stojí približne 9,95 - 13,27 Eur, cesta z Bratislavy na letisko vo Schwechate je za 46,47 - 63,06 Eur, transfer z Bratislavy na letisko do Prahy 232,35 Eur, z Bratislavy do Trnavy 39,83 – 53,11 Eur, do Banskej Bystrice 152,69 – 195,84 Eur, doprava z Bratislavy do Nitry stojí orientačne 66,38 Eur

Požičovne automobilov:

Požičovne automobilov nájdete na Slovensku v každom väčšom meste. Mnohé poskytujú služby požičania auta nonstop, pristavenie vozidla mimo otváracej doby je však väčšinou spoplatnené. Ceny za požičanie automobilu sú rôzne a závisia od typu požičaného auta, pričom cenovo najvýhodnejšie sú bezpečné a spoľahlivé modely, od počtu dní, na ktoré sa vozidlo požičiava i od samotnej autopožičovne.

V niektorých autopožičovniach nezáleží na tom, koľko kilometrov požičaným autom najazdíte, platíte iba stanovenú sumu na deň. V iných požičovniach automobilov sa platí stanovená suma za požičanie auta na deň a k tomu určitá suma za každý najazdený kilometer. Pohonné hmoty si hradí vodič požičaného auta sám alebo autopožičovňa odovzdá zvolené vozidlo s plnou nádržou a vodič vracia vozidlo do požičovne automobilov tiež plne natankované.

Cena za požičanie automobilu:
- v požičovni áut s platbou za najazdené kilometre sa pohybuje 11,61 Eur/deň, k tejto cene sa pripočítavajú aj najazdené kilometre, cena za kilometer sa pohybuje vo výške od 0,11 Eur
- cena za požičanie auta v autopožičovni bez ohľadu na počet najazdených kilometrov je na Slovensku približne vo výške od 19,91 Eur/deň
- požičanie auta na celý víkend je vo väčšine autopožičovní cenovo výhodnejšie, pretože cena za požičanie auta klesá s počtom dní, to znamená, že čím máte auto dlhšie požičané, tým je jeho cena na deň nižšia

Vozový park slovenských autopožičovní tvoria najčastejšie autá značky Škoda, ktoré sú cenovo najdostupnejšie. Medzi najobľúbenejšie modely jednoznačne patrí Škoda Fabia, Škoda Superb a elegantná Škoda Octavia, k dostupným patrí aj Škoda Roomster alebo Yeti. Vo väčšine autopožičovní sú k dispozícii ekonomické, luxusné, športové alebo úžitkové vozidlá s rôznym počtom miest na sedenie.

V autopožičovni sa dajú k zvolenému automobilu požičať aj detské autosedačky, chladničky, držiaky na lyže, strešné nosiče a strešné boxy alebo zimné reťaze. Navyše väčšina vozidiel z autopožičovne má namontovaný systém pre denné svietenie, ktorý vám uľahčí dodržiavanie dopravných predpisov o povinnosti celoročného denného svietenia.

Pred podpisom zmluvy si pozorne prečítajte obchodné podmienky, aby ste vedeli ako postupovať v prípade nehody alebo ako sa správať do príchodu odťahovej služby.

Požičovne áut sú k dispozícii vo všetkých väčších mestách:
www.ab-wickam.sk
www.acr.sk
www.autopozicovna-rijak.sk
www.autovkm.sk
www.avis.sk
www.carbooking.eu
www.eurocar.sk
www.alimex.sk
www.pozicovneaut.sk

Vybrané cestné vzdialenosti:

Bratislava - Viedeň 65 km
Bratislava - Praha 350 km
Bratislava – Budapešť 205 km
Bratislava – Košice 400 km
Bratislava – Žilina 200 km
Bratislava - Banská Bystrica 208 km
Banská Bystrica - Košice 217 km
Banská Bystrica - Poprad 119 km
Žilina - Košice 253 km

Štátne poznávacie značky auto-moto:

Štátna poznávacia značka automobilov v Slovenskej Republike (evidenčné číslo vozidla EČV) pozostáva z písmen a čislic, pričom prvá dvojica písmen označuje okres, v ktorom je vozidlo evidované.

Príklad štátnej poznávacej značky - ŠPZ na Slovensku: BA 208 CA

Štátne poznávacie značky okresov podľa nového územnosprávneho členenia použité v mapkách:
www.sazp.sk/slovak/periodika/sprava/SPRAVA96/ZNACKY/poznacky.html

Odťahové služby:

Odťahová služba na Slovensku poskytuje svoje služby nonstop, aby bola v prípade nehody vždy k dispozícii. Odťahovú službu zabezpečujú zvyčajne väčšie autoservisy, ktoré sa nachádzajú v každom meste a privoláte ju na telefónnom čísle príslušného autoservisu.

Ceny za využitie odťahovej služby sa pohybujú približne od 0,60 - 1 Eur za kilometer dopravy. Obvykle sa platí za naloženie a vyloženie vozidla, príplatok sa môže vystaviť za odtiahnutie automobilu počas sviatku a v noci. Za odtiahnutie vozidla v rámci mesta môže byť odťahovou službou počítaná paušálna suma, pohybuje sa okolo 40 Eur.