Vysoké Tatry

Vysoké Tatry

Vysoké Tatry predstavujú v Európe jedinečnú kombináciu prírodných krás. Vyznačujú sa ideálnymi podmienkami na turistiku, horolezectvo, mountain biking, lyžovanie, rekreáciu a liečbu niektorých chorôb. Dynamicky sa v Tatrách rozvíjajú aj ďalšie atrakcie ako je golf či skijoring.

Hory dali názov aj mestu Vysoké Tatry, ktoré vzniklo integrovaním 15 tatranských osád do jedného celku. Štrbské Pleso, Starý Smokovec a Tatranská Lomnica patria medzi najvýznamnejšie strediská cestovného ruchu.

Tatry však pútajú záujem návštevníkov predovšetkým svojou krásou. Či už vám ulahodí prostredie nebotyčných tatranských vrcholov, hlbokých dolín, spev vtákov či farba tatranských lúk, stále majú Tatry čo ponúknuť znova a znova.

Len si predstavte! Ráno vstanete, otvoríte dvere na balkón a máte Lomnický, Slavkovský a Kežmarský štít ako na dlani. K tomu nádhernú modrú oblohu, usmiate slniečko a pred penziónom utešená zelená trávička, listnaté a ihličnaté stromy, kvitnúce kríky, žlté hlávky púpav...

Tatry (poľ. Tatry) sú krajinný celok Fatransko-tatranskej oblasti. Nachádzajú v severnej časti Slovenska na hranici s Poľskom, pričom väčšia časť - 3/4 územia Tatier ležia na Slovensku. Sú najvyšším pohorím celého karpatského oblúka s 25 štítmi vyššími než 2 500 m n.m. Ten ešte zvýrazňuje fakt, že sú po obvode lemované kotlinami.

Reliéf Tatier je dielom vodných tokov a horských ľadovcov, ktoré rozčlenili pohorie na viacero rázcoch a rozoklaných chrbtov. Územie Tatier patrí k úmoriu Čierneho mora (rieky Váh a Orava) a Baltického mora (Dunajec a Poprad).

Hlavný hrebeň Tatier má dĺžku 80 km a ťahá sa od Hutianskeho sedla (905 m) na západe po Ždiarske sedlo na východe (1081 m). Jeho najzápadnejším vrcholom je Sivý Vrch (1805 m), najvýchodnejším Jahňací štít (2 229 m), z ktorého je vidieť až do Poľska, či panorámu Troch korún v Pieninách. Z hlavného tatranského hrebeňa vybiehajú rázsochy.

Na území Tatier sa pôsobením vody vytvorilo množstvo jaskýň, v súčasnosti ich je zmapovaných okolo 330. Sú prevažne krasové s kvapľovou výzdobou a jazierkami. Väčšina z nich je pre verejnosť uzavretá. Medzi najznámejšie patria:

* najdlhšie
o Jaskinia Wielka Śnieżna - najdlhšia (dĺžka 22 km)
o Jaskinia Wysoka za Siedmioma Progami – (dĺžka 10 km)
o Miętusia (dlžka 9 487 m)
* najhlbšie
o Jaskinia Wielka Śnieżna - najhlbšia (hĺbka 824 m)
o Śnieżna Studnia (hĺbka 701 m)
* najnavštevovanejšie
o Belianska jaskyňa - najnavštevovanejšia, dĺžka 3,5 km, prístupých 1 275 m, (vchod v Tatranskej Kotline)
* najnovšie
o nové jaskyne v oblasti Javorinskej Širokej - objavené a skúmané v roku 2005

Jazerá ľadovcového pôvodu v Tatrách majú svoje vlastné pomenovanie, na Slovensku pleso a v Poľsku staw. Nachádza sa tu viac ako 200 plies, väčšinou vo vyšších polohách, kde sa väčšinou utvorili v ľadovcových kotloch, alebo nižšie v zníženinách obklopených morénami. Najväčšie je Morské oko (poľ. Morskie oko) v Poľsku s rozlohou 34,54 ha, hĺbka 50,8 m vo výške 1 395,4 m n.m., na Slovensku sú najväčšie Veľké Hincovo pleso (20,08 ha, 53 m, 1 946 m n.m.) v Mengusovskej doline ale aj Nižné a Vyšné Temnosmrečinské pleso, no najznámejšími sú Štrbské pleso (19,76 ha), Popradské pleso (6,88 ha), Zelené pleso, Skalnaté pleso.

Vodopády

Medzi najznámejšie vodopády patria:

* Vodopády Studeného potoka
* Obrovský vodopád v ústi Studeného potoka
* Vodopád Skok v Mlynickej doline

Vysoké Tatry 1 Vysoké Tatry 2 Vysoké Tatry 3 Vysoké Tatry 4 Vysoké Tatry 5 Vysoké Tatry 6