Beáta Dubasová - speváčka

Beáta Dubasová - speváčka

Beáta Dubasová - speváčka

Narodená: 14.05.1963 v Stropkove

Životopis:

Beáta Dubasová sa narodila 14.5.1963 v Stropkove. Od útleho detstva inklinovala k hudbe a už na základnej škole účinkovala v rôznych speváckych súťažiach. V deviatich rokoch dostáva s bratom prvú gitaru.
Brat si čoskoro zostavuje kapelu, kde začínajú aj jej prvé spevácke pokusy pred publikom. So skupinou spieva takmer každý víkend. Po základnej škole začína študovať Strednú priemyselnú školu odevnú v Prešove. Tu spoznáva školskú skupinu Piknik, kde začína spievať sólovo. V Prešove sa zoznamuje a spolupracuje aj so spevákom Petrom Nagyom. Absolvuje rôzne amatérske súťaže spevákov (Svidník, Vranov, Prešov, Humenné, Košice, Banská Bystrica), kde sa umiestňuje na popredných miestach a vyhráva ceny publika.

V roku 1982 odchádza po maturite do Bratislavy, kde pracuje v odevnom závode Zornica a po večeroch spieva v tanečnej kapele v rekreačnom podniku.
V tom istom roku absolvuje súťaž Košický Zlatý poklad ´82. Získava 2. cenu a Cenu divákov. Členmi poroty sú aj hudobní redaktori Slovenského rozhlasu Pavol Danišovič a Ľuboš Zeman, ktorí jej ponúkajú spoluprácu. Neskôr sa k nim pridáva textár Roman Spišiak.

Profesionálne spieva od roku 1985. Má za sebou stovky sólových vystúpení na domácej aj zahraničnej hudobnej scéne (Malta, Sicília, Nemecko, Chorvátsko, Kazachstan, Poľsko, Čechy).

O jej speváckych kvalitách svedčia výborné umiestnenia v rôznych anketách, súťažiach a hitparádach, ako aj pozitívne ohlasy hudobných kritikov.

Spolupracuje s mnohými významnými hudobníkmi (Vašo Patejdl, Juraj Burian, Andrej Šeban, Laco Lučenič, Rado "Vrabec" Orth, atď).

Tvorba:

# 1985 - vychádzajú prvé single rádiových a televíznych hitov ako Účesy, Maznáčik, Oriešky lásky, Núdzový východ a zároveň vzniká doprovodná kapela Kamene, s ktorou začína účinkovať profesionálne.
# 1987 - začína spolupráca s Vašom Patejdlom a v Opuse vychádza prvý sólový album Beáta. Sú na ňom hity ako Sme také, aké sme, Prvý a posledný, Dievča z reklamy...Nasleduje anglická verzia albumu a množstvo koncertov, televíznych vystúpení, účinkovaní na rôznych domácich (Martin,Bystrické zvony) aj svetových festivaloch.( Nemecko, Poľsko, Malta, Chorvátsko).
# 1987 - vychádza detský album v spolupráci s Vašom Patejdlom a Petrom Nagyom pod názvom Peter, Vašo a Beáta deťom.
# 1988 - druhý album Úschovňa pohľadov s hitmi Šumienky z polomu, Úschovňa pohľadov...
# 1989 - v obmedzenom počte vychádza prvý Československý maxisingel pesničky Sme také, aké sme.
# 1989 - duet s Vašom Patejdlom Muzikantské byty a festival Bratislavská lýra, s ktorou získavajú Cenu novinárov.
# 1990 - tretí album Za dverami mojej izby. Pokračuje koncertovanie doma aj v zahraničí (Rumunsko, Kazachstan,) s novou skupinou Impress.
# 1993 - Ďalší album a zároveň prvé CD, ktoré produkoval Vašo Patejdl, vychádza s názvom Modrý album. Sú na ňom hity ako Ten príbeh je náhle preč, Vráť mi tie hviezdy, Malá horká čokoláda...
# 1996 - sa Beáta stáva matkou a vydáva detský album v spolupráci s Lacom Lučeničom a Kopytovcami, Išla myška briežkom.
# 2000 - v spolupráci s gitaristom a producentom Jurajom Burianom vydáva CD s názvom 7 dní.
# 2001 - vychádza výberovka Beáta - to najlepšie.
# 2006 - v spolupráci s multiinštrumentalistom Radom "Vrabcom" Orthom, vydáva v Opuse zatiaľ ostatný, veľmi osobný album s názvom Ako chutí ráno s piesňami Kým pri nás láska spáva, Náladová, Recept na teba, Návod na dýchanie...
# 2007 - Beáta Dubasová - Best Of

zdroj: www.osobnosti.sk

Beáta Dubasová 1 Beáta Dubasová 2 Beáta Dubasová 3