Pravidelné podujatia na Slovensku

Organizované podujatia na Slovensku v abecednom poradí. Za názvom podujatia je mesiac priebehu.

Art film (jún) Trenčiansky kraj / Okres Trenčín / Trenčianske Teplice Podobne ako väčšina veľkých kúpeľov na svete aj Trenčianske Teplice majú filmový festival pod názvom Art film.

Bartolomejský jarmok (august) Trenčiansky kraj / Okres Ilava / Ilava Tradičný Bartolomejský jarmok v Ilave je oslavou konca leta, bohatej úrody a Sv. Bartolomeja, na ktorého sviatok jarmok pripadá.

Bažant Pohoda (júl) Trenčiansky kraj / Okres Trenčín / Trenčín Hudobný festival Bažant Pohoda, ktorý sa každoročne organizuje v Trenčíne, je najväčším hudobným festivalom pod holým nebom na Slovensku a patrí k najväčším aj v strednej Európe. Bienále ilustrácií Bratislava - BIB (každý nepárny rok na jeseň) Bratislavský kraj / Okres Bratislava / Bratislava Bienále ilustrácií je najväčšou súťažnou výstavou originálov ilustrácií detskej a mládežníckej literatúry a patrí k najväčším svojho druhu na svete.

Bratislavské hudobné slávnosti - BHS (november/december) Bratislavský kraj / Okres Bratislava / Bratislava Bratislavské hudobné slávnosti sú najvýznamnejší a najprestížnejší medzinárodný festival na Slovensku s dlhoročnou tradíciou (1964). Od roku 1973 sú BHS jediným slovenským reprezentantom v Európskej asociácii festivalov EFA so sídlom v Bruseli.

Bratislavské jazzové dni - BJD (október) Bratislavský kraj / Okres Bratislava / Bratislava Medzinárodný džezový festival BJD je jedným z najväčších podujatí svojho druhu v strednej Európe. Pravidelne sa ho zúčastňujú najznámejšie džezové hviezdy.

Bratislavské vianočné trhy (november, december) Bratislavský kraj / Okres Bratislava / Bratislava Už tradične v decembri Hlavné a Františkánske námestie v Bratislave ožijú čarovnou atmosférou Vianoc. Najkrajšia časť mesta rozvoniava rôznymi dobrotami a rozozvučí sa vianočnými koledami. Zaplní sa množstvom ľudí a dobrou náladou.

Divadelná Nitra (september) Nitriansky kraj / Okres Nitra / Nitra Medzinárodný divadelný festival v Nitre s prezentáciou najlepších diel uplynulej divadelnej sezóny slovenských a českých súborov, ale aj ukážkou inscenácií rôznych európskych telies. Ide o najväčšiu prehliadku dramatického umenia na Slovensku.

Dni mesta Rožňava (február) Košický kraj / Okres Rožňava / Rožňava Kultúrny program, aký ponúkajú symbolické narodeniny Rožňavy, je možné absolvovať len na podujatí, akým sú oslavy Dní mesta Rožňava.

Dni sv. Huberta (september) Banskobystrický kraj / Okres Banská Štiavnica / Svätý Anton Celoslovenské poľovnícke slávnosti Dni sv. Huberta vo Svätom Antone sú zdrojom poučenia i zábavy pre všetkých milovníkov prírody i poľovníctva z celého Slovenska i zahraničia.

Dobrofest Trnava (jún) Trnavský kraj / Okres Trnava / Trnava Dobrofest Trnava je jediný hudobný festival venovaný vynálezcovi rezofonickej gitary, slovenskému rodákovi Johnovi Dopyerovi. Trnavský country festival patrí k najväčším svojho druhu na svete.

Dotyky a spojenia (jún) Žilinský kraj / Okres Martin / Martin Jediná prehliadka slovenských profesionálnych divadiel – Dotyky a spojenia, sa koná od roku 2005 v Slovenskom komornom divadle Martin. Festival Európske ľudové remeslo - EĽRO (júl) Prešovský kraj / Okres Kežmarok / Kežmarok Festival Európske ľudové remeslo v Kežmarku je najvýznamnejšou a najväčšou prezentáciou ľudových remesiel na Slovensku.

Folklórne slávnosti pod Poľanou (júl) Banskobystrický kraj / Okres Detva / Detva Medzinárodný sviatok folklóru a tradičnej ľudovej kultúry pod názvom Folklórne slávnosti pod Poľanou je jedno z najúspešnejších podujatí v cestovnom ruchu na Slovensku. Patrí medzi tri festivaly na Slovensku organizované pod hlavičkou C.I.O.F.F..

Folklórny festival Východná (prvý júlový víkend) Žilinský kraj / Okres Liptovský Mikuláš / Východná Najväčší folklórny festival na Slovensku Folklórny festival Východná je vrcholnou prehliadkou najlepších domácich i zahraničných ľudových kolektívov a tradičnej ľudovej kultúry.

Hontianska paráda (august) Banskobystrický kraj / Okres Veľký Krtíš / Hrušov Originálne podujatie Hontianska paráda prináša popri scénických programoch aj starodávne roľnícke práce na hrušovských lazoch s aktívnou účasťou návštevníkov pri netradičných činnostiach ako sú kosenie a mlátenie obilia, pečenie chleba, alebo pálenie dreveného uhlia.

Jánošíkove dni (august) Žilinský kraj / Okres Žilina / Terchová Medzinárodný folklórny festival Jánošíkove dni si medzi slovenskými festivalmi získal svoju originálnu tvár a bol už dvakrát vyhlásený za turistickú atrakciu roka.

Klokočinský jarmok (september) Nitriansky kraj / Okres Nitra / Nitra Klokočinský jarmok je podujatím, ktoré sa snaží na sídlisku Klokočina v Nitre, pripomenúť staré ľudové zvyky, vytvoriť priestor pre prezentáciu folklórnych súborov, hudobných a tanečných skupín pôsobiacich v meste a v blízkom okolí.

Korunovačné slávnosti (september) Bratislavský kraj / Okres Bratislava / Bratislava Korunovačné slávnosti v Bratislave sú veľkolepým trojdňovým podujatím, kedy mesto ožije stredovekou atmosféru s kráľmi a kráľovnami, šľachtou, trubadúrmi a tisíckami zvedavých divákov.

Kultúrne slávnosti Maďarov žijúcich na Slovensku (jún) Košický kraj / Okres Rožňava / Rožňava Kultúrne slávnosti Maďarov žijúcich na Slovensku sú najväčšou prezentáciou ľudového umenia maďarskej národnostnej menšiny na Slovensku.

Letné shakespearovské slávnosti (júl, august) Bratislavský kraj / Okres Bratislava / Bratislava Letné shakespearovské slávnosti sú divadelnou prehliadkou diel najvýznamnejšieho svetového dramatika pod holým nebom v jedinečných kulisách Bratislavského hradu.

Levický jarmok (október) Nitriansky kraj / Okres Levice / Levice Levický jarmok je jeden z najznámejších jesenných ľudových trhov južného Slovenska, na ktorý prichádzajú obchodníci nielen z Pohronia a Tekova, ale i vzdialenejších regiónov Slovenska.

Medzinárodný festival duchov a strašidiel (apríl/máj) Trenčiansky kraj / Okres Prievidza / Bojnice Medzinárodný festival duchov a strašidiel na Bojnickom zámku je najväčším podujatím svojho druhu na Slovensku so svojskou strašidelnohumornou atmosférou a obrovským množstvom návštevníkov.

Medzinárodný festival krojovaných bábik (jún) Prešovský kraj / Okres Poprad / Vysoké Tatry Medzinárodný festival krojovaných bábik je jediným svojho druhu na Slovensku, ktorého symbolom sú krojované bábiky v írečitých krojoch jednotlivých zúčastnených súborov. Koná sa každoročne od roku 1997 počas troch dní, vždy prvý júnový týždeň.

Medzinárodný folklórny festival Myjava (jún) Trenčiansky kraj / Okres Myjava / Myjava V kalendárnom roku je Medzinárodný folklórny festival Myjava prvým z troch festivalov na Slovensku organizovaných pod hlavičkou C.I.O.F.F. (najväčšia svetová folkloristická organizácia). Je ukážkou najmä ľudového umenia západoslovenského regiónu.

Medzinárodný kultúrny festival Dni Majstra Pavla (júl - august) Prešovský kraj / Okres Levoča / Levoča Medzinárodný kultúrny festival Dni Majstra Pavla v Levoči je dôkazom posolstva kultúry, ktorého súčasťou sú pouličné vystúpenia divadelníkov, muzikantov a tanečníkov. Koná sa od roku 2001 v mesiacoch júl až august, a láka návštevníkov na všetky druhy kultúry a umenia.

Ondrejský jarmok (november) Žilinský kraj / Okres Ružomberok / Ružomberok Ondrejský jarmok v Ružomberku je jeden z mála jarmokov na Slovensku, konaných na sklonku jesene, už takmer v predvianočnom čase.

Podroháčske folklórne slávnosti (august) Žilinský kraj / Okres Tvrdošín / Zuberec Folklórny festival spevu a tanca Podroháčske folklórne slávnosti je najväčším a najstarším pravidelne konaným folklórnym podujatím na Orave.

Preteky psích záprahov (február) Banskobystrický kraj / Okres Banská Bystrica / Donovaly Zaujímavé športové podujatie pripomínajúce svojou jedinečnou atmosférou Aljašku počas obdobia Zlatej horúčky známu najmä z románov Jacka Londona. Donovalské preteky sa považujú za najkvalitnejšie svojho druhu v Európe.

Púť na Mariánsku horu v Levoči (júl) Prešovský kraj / Okres Levoča / Levoča Mariánska hora v Levoči patrí k najstarším a najznámejším pútnickým miestam na Slovensku. Každoročná púť sa tu koná v prvú júlovú nedeľu od čias, keď minoriti šíriaci mariánsku úctu koncom 14. storočia zasvätili kaplnku na hore sviatku Navštívenia Panny Márie.

Radvanský jarmok (september) Banskobystrický kraj / Okres Banská Bystrica / Banská Bystrica Chýrny Radvanský jarmok v Banskej Bystrici je nazývaný aj jarmok všetkých jarmokov. Jarmok, kde kraľujú ľudové remeslá, preslávený aj tým, že naň voľakedy chodil najslávnejší zbojník Juraj Jánošík.

Rozprávkový zámok (jún) Trenčiansky kraj / Okres Prievidza / Bojnice "Rozprávkový zámok" v Bojniciach je najväčší rozprávkový divadelný festival v strednej a východnej Európe. Počas júna sa prebúdza na Bojnickom zámku k životu mágia, prapodivné rozprávkové bytosti, ale aj hrdinovia z najkrajších rozprávok.

Salamandrové dni (september) Banskobystrický kraj / Okres Banská Štiavnica / Banská Štiavnica Salamandrové dni v Banskej Štiavnici pripomínajú zašlú slávu najkrajšieho baníckeho mesta na Slovensku, ktoré je zapísané na Zozname svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.

Scénická žatva (august - september) Žilinský kraj / Okres Martin / Martin Najstarší festival neprofesionálneho divadla v Európe poznáme pod názvom Scénická žatva. Toto podujatie sa koná pravidelne v Martine.

Slávnosti kultúry Rusínov-Ukrajincov (jún) Prešovský kraj / Okres Svidník / Svidník Slávnosti kultúry Rusínov-Ukrajincov Slovenska vo Svidníku sú najstarším folklórnym festivalom na Slovensku.

Spišské trhy (júl) Košický kraj / Okres Spišská Nová Ves / Spišská Nová Ves Spišské trhy v Spišskej Novej Vsi sú pokračovaním tradície usporadúvania výročných trhov na základe výsad udelených kráľom. V súčasnosti majú už vyše päťdesiatročnú históriu a sú jedným z najstarších podujatí tohto druhu na Slovensku.

Stredoeurópsky festival humoru a satiry Kremnické gagy (august) Banskobystrický kraj / Okres Žiar nad Hronom / Kremnica Kremnické gagy sú jedinečným festivalom dobrého humoru a satiry s účasťou špičkových divadelných, kabaretných, hudobných slovenských a zahraničných umeleckých súborov a sólistov.

Štúrovský jarmok (október) Nitriansky kraj / Okres Nové Zámky / Štúrovo Štúrovský jarmok je najväčším jarmokom v novodobej histórii Podunajska. Tradičného podujatia sa zúčastňujú obchodníci, zabávači i návštevníci z oboch brehov Dunaja.

Tradičný trnavský jarmok (september) Trnavský kraj / Okres Trnava / Trnava Tradičný trnavský jarmok sa nesie v duchu uchovávania tradície a hodnôt minulosti a ako pamiatka na úspešnú trhovú minulosť najstaršieho slobodného kráľovského mesta na Slovensku.

Trenčianska hudobná jar (apríl, máj) Trenčiansky kraj / Okres Trenčín / Trenčín Už počuť ľubozvučný zvuk violončela. Po bielo-čiernych klávesoch sa preháňajú čarovné prsty. Vysoké tóny basetových rohov a krásny štebot huslí vám oznamujú, že jar je v plnom prúde a ak máte radi klasickú hudbu, určite si nenechajte ujsť Trenčiansku hudobnú jar.

Valentínsky víkend na zámku (február) Trenčiansky kraj / Okres Prievidza / Bojnice Láska. Každý po nej túži a málokto vie vyjadriť slovami, čo sa pod ňou skrýva. Je to poklad, ktorý len tak neschováme, ktorý sa nedá len tak vlastniť. Je treba o neho bojovať. Je láska boj??? ... Je. A aký! Príďte sa presvedčiť na Bojnický zámok počas sviatku svätého Valentína.

Zamagurské folklórne slávnosti (jún) Prešovský kraj / Okres Kežmarok / Červený Kláštor Zamagurské folklórne slávnosti sú prehliadkou ľudového spevu, tanca, hier a zvykov Zamaguria v čarovnej prírode Pienin na severe Slovenska.

Zemplínske slávnosti (august) Košický kraj / Okres Michalovce / Michalovce Zemplínske slávnosti sú prehliadkou folklórnych súborov a skupín zo Zemplína i okolia s účasťou zahraničných hostí.

Žitnoostrovský jarmok (september) Trnavský kraj / Okres Dunajská Streda / Dunajská Streda Už samotný názov mesta Dunajská Streda súvisí s dávnou výsadou mesta konať jarmok v stredu. Na túto tradíciu, ktorá siaha do stredoveku nadviazali súčasní organizátori konaním obľúbeného jarmoku.