Hrad Beckov

Hrad Beckov


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa: 913 10 Beckov
Tel.: 032/6553 921 (Združenie hradu Beckov Bludní Rytieri)
Mobil: 0905 945 244 (Združenie hradu Beckov Bludní Rytieri)
Fax: -
E-mail: bludni@bludni.sk
Web: www.bludni.sk

Všeobecné údaje

Prevádzka:

1.5. - 15.10.


Otváracie hodiny Po-Pi:
Otváracie hodiny cez víkend:

Poloha:

Služby:

-


Možnosti športového vyžitia:

-


Možnosti wellness:

-


V zariadení sa možno dohovoriť:

anglicky, nemeckyVzdialenosti:

Nové Mesto nad Váhom 8 km
Trenčín
Piešťany


Popis zariadenia:

V histórii dejín už od nepamäti zohrával Beckov dôležitú úlohu a patril k popredným sídelným celkom Považia. Povodie Váhu, stará diaľková cesta, brod pod vyčnievajúcim bralom, ako aj rozsiahle pastviny a lesy poskytovali všetky predpoklady pre osídlenie. Už za čias Veľkej Moravy tu uprostred súdlisk stála pevnosť, ktorú neskôr vystriedalo župné sídlo a začiatok 13. storočia hrad s podhradím a kostolom, zasväteným sv. Štefanovi.

V 14. - 15. storočí, za čias Stiborovcov, sa Beckov stal majetkom Stibora, po kráľovi prvého muža v krajine. Skutočnosť, že si práve Beckov zvolil za svoje rodinné sídlo, hoci mu na Považí patrilo až 15 hradov, poukazuje na jeho pretrvávajúcu dôležitosť. Okolo Stibora sa sústredilo veľa umelcov z Nemecka, Poľska, Čiech, Talianska a iných stredovekých centier umenia. V jeho časoch tu vzniklo jedno z mála dôležitých umeleckých centier. Z huty, ktorá vznikla pri Beckovskom hrade, sa v priebehu 15. storočia šírilo neskogotické umenie po celom území stredného a západného Slovenska. Množstvo obnovených - rozšírených hradov a kostolov zásobovala práve beckovská škola.

Na túto tradíciu sa snažili nadväzovať aj noví páni Beckovského hradu Bánffyovci, keď v priebehu 16. a 17. storočia, počas prestavby hradu, pozývali majstrov z Talianska. V 17. storočí si šľachta presúva svoje sídlo z hradu a pod ním si buduje pohodlné kaštiele a kúrie. Význam hradu sa prenáša na mestečko, opevnené hradbami (s dvoma bránami - dolnou a hornou) a vodnou priekopou, ktoré bolo v rokoch 1593 - 1603 sídlom krajinského snemu. Opevnené podhradie obývali prevažne zemianske a šľachtické rodiny. V neistých časoch tureckej expanzie a tridsaťročnej vojny sa sem poschádzali šľachtické rodiny z rôznych kútov mnohonárodnostného Uhorska. Spolu s nimi prišlo aj veľa umelcov a staviteľov, ktorí im stavali krásne kaštiele a kúrie.

V 19. storočí sa tu sústredilo množstvo vynikajúcich osobností - maliarov, vedcov, spisovateľov, ale aj priekopníkov v rôznych vedných odboroch.

Prvá písomná zmienka o hrade pochádza od Anonyma (notára kráľa Bela III.), ktorý zostavil zápisky zo spomienok svojich predchodcov na dobývanie územia starými Maďarmi. Podľa tejto kroniky (napísanej pravdepodobne na začiatku 13. storočia) si dobyvatelia podrobili všetky národy až po rieku Váh a zaujali tiež ich hrady, medzi ktorými sa menovite uvádza aj Beckov. Najstaršie listinné pramene - z rokov 1208 a 1226 však spomínajú iba osadu Blundix, ležiacu zrejme pod kráľovským hradom, na ceste do Trenčína. Hrad samotný - castrum Bolonduch, sa v písomných prameňoch vyskytuje až po roku 1264, keď už nebol kráľovským majetkom.


Oznamy:
Momentálne žiadne oznamy.

Fotogaléria

Hrad Beckov 1 Hrad Beckov 2 Hrad Beckov 3