Boris Filan - dramaturg, cestovateľ, rozprávač, spisovateľ

Boris Filan - dramaturg, cestovateľ, rozprávač, spisovateľ

Boris Filan
dramaturg, cestovateľ, rozprávač, spisovateľ

* 30.06.1949 Bratislava

Vzdelanie
Vyštudoval filmovú a televíznu dramaturgiu a scenáristiku na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave.

Životopis
Začínal ako dramaturg v literárnej redakcii a redakcii zábavných programov vo vtedajšej Československej televízii v Bratislave.
Je autorom viacerých scenárov televíznych komédií. Autorsky pripravoval a uvádzal televíznu talk-show Gala Borisa Filana. Od šestnástich rokov písal texty pesničiek, neskôr hlavne pre Paľa Hammela a skupiny Prúdy a Elán. Vydal ich v dvoch zbierkach textov Túlavý psík a 69 textov a poviedkovej knihe Paternoster. Spolu s Vašom Patejdlom napísal tanečný muzikál Snehulienka a sedem pretekárov. Pre Elán napísal texty najznámejších piesní, akými sú Stužková, Zaľúbil sa chlapec a iné. Je autorom scenára legendárneho hudobného filmu Rabaka so skupinou Elán v titulnej úlohe, ktorý v roku 2003 vyšiel na DVD a VHS nosičoch. Naposledy s Elánom spolupracoval na vydaní albumu Elán - Tretie oko, ktorý vyšiel pri príležitosti megakoncertu skupiny Elán v Prahe v septembri 2003.

Precestoval takmer celý svet, najviac ho zaujímajú exotické krajiny v Afrike a Ázii. Svoje zážitky z ciest prevtelil do piatich vydaní Tam-tam Borisa Filana (piaty vydal v roku 2004 s názvom Posledný) a do množstva novinových článkov pre niektoré periodiká. V Slovenskom rozhlase uvádzal publicisticko-úsmevnú reláciu Borisa Filana Pálenica. Je autorom viacerých scenárov televíznych komédií. Autorsky pripravoval a uvádzal televíznu talk-show Gala Borisa Filana. V roku 2002 STV odvysielala jeho talk-show s názvom Cesta okolo seba, ktorá bola zároveň verejnou nahrávkou pripravovaného CD a MC s podtitulom To najlepšie od Filana.

Ocenenia
Za publicistickú aktivitu (publikáciu Tam-tam z dielne vydavateľstva Hevi) ocenili Borisa Filana v roku 1994 prestížnou cenou Egona Erwina Kischa. V roku 2000 získal Cenu za najpredávanejšiu knihu za dielo Tam tam tri, ktorú udeľovala za rok 1999 VÚB. O tri roky neskôr prezentoval na výstave fotografií svoje obrazové zážitky z ciest po Maroku, Egypte, Peru a Vietname. V roku 2004, krátko po vydaní jeho poslednej knihy Tam tam vyšiel výber z textov Borisa Filana pod názvom Kamalásky.

TVORBA
Textoval hudobné filmy:
1985 - Fontána pre Zuzanu
1989 - Rabaka
1991 - Fontána pre Zuzanu 2

Publikácie:
PrešpoRock - Spomienky starého optimistu (Slovart 2010)
Dole vodou (Ikar 2009)
Klimtov bozk (Slovart 2009)
Bratislavské krutosti (Slovart 2008)
Wewerka (Slovart, 2007)
Tam - tam 1
Tam - tam 2
Tam- tam 3
Posledný tam tam
Nočný tam tam
Kamalásky (Ikar,2004)
Ľubošove finty
Tri opice (Ikar,2003)

Pre deti
Puki