Čiernohronská železnica

Čiernohorská železnica


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa: Čiernohronská železnica, Hlavná 56, 976 52 Čierny Balog
Tel.: 048/619 15 00
Mobil: -
Fax: -
E-mail: jazda.vlakom.chz@isternet.sk
Web: www.chz.sk

Všeobecné údaje

Prevádzka:

Sezóna trvá od 1. 5. do 30. 9. Jazdy na objednávku kedykoľvek po celý rok.


Otváracie hodiny Po-Pi:
Otváracie hodiny cez víkend:

Poloha:

Služby:

- mimoriadne vlaky pre skupiny na objednávku počas celého roka
- jazda vlakom pre individuálnych cestujúcich počas sezóny
- školské výlety
- akcie pre firmy a cestovné kancelárie
- letná škola parných rušňovodičov
- zastrešujeme aj sprievodné programy (zbojnícky prepad vlaku, ľudová muzika do vlaku, heligonkár, a iné)


Možnosti športového vyžitia:

V okolí Čiernohronskej železnice môžete nájsť veľa turistických lákadiel, ako napríklad Lesnícky skanzen vo Vydrove alebo Dobročský prales. V zimných mesiacoch môžete ísť na lyžovačku na Urbanov vrch.


Možnosti wellness:

-


V zariadení sa možno dohovoriť:

anglicky, nemeckyVzdialenosti:

-


Popis zariadenia:

História Čiernohronskej železnice, kedysi lesnej železnice využívanej na ťažbu dreva s rozchodom 760 mm, sa začala písať v roku 1909. Jej vetvy siahali do väčšiny dolín povodia Čierneho Hrona a ich celková dĺžka dosiahla 132 km. V pravidelnej prevádzke bola železnica až do roku 1982. Napriek značnému odporu verejnosti bola rozhodnutím vlády vtedajšej SSR 31. 12. 1982 definitívne zastavená činnosť na zostávajúcich 36 km trate, v tej dobe už poslednej lesnej železnice na Slovensku. Všetko zariadenie – koľajnice, lokomotívy a vozne boli určené na zošrotovanie! Avšak ešte v roku 1982 sa podarilo železničku zapísať do Ústredného štátneho zoznamu kultúrnych pamiatok. Hneď v lete roku 1983 vznikla na ČHŽ tradícia bezplatných pracovných táborov a brigád STROMU ŽIVOTA. 1. mája 1992 sa na Čiernohronskej železničke obnovila prevádzka medzi Čiernym Balogom a Vydrovskou dolinou a o rok neskôr aj z Čierneho Balogu do Hronca. Od roku 1995 je majiteľom a prevádzkovateľom Čiernohronskej železnice miestne združenie obcí - Mikroregión Čierny Hron. Počnúc rokom 2001 je dopravcom - prevádzkovateľom dopravy Čiernohronská železnica, nezisková organizácia poskytujúca verejnoprospešné služby.

Od 2. 5. do 30. 9. premáva železnička každý deň. Jazdy na objednávku sú možné kedykoľvek po celý rok. Cestovný poriadok a cenník nájdete v časti Jazda vlakom na internetovej stránke www.chz.sk. Pokiaľ máte záujem o mimoriadny vlak pre priateľov, kolegov alebo pre inú príležitosť, otvorte si sekciu Jazda vlakom, kde nájdete cenník mimoriadnych vlakov a všetky potrebné informácie.

Na tejto stránke nájdete tiež veľa informácii o rušňoch a vozňoch Čiernohronskej železnice a o jej histórii a budúcnosti. Vo fotogalérii môžete zhliadnúť veľa fotografií z rôznych akcií na Čiernohronskej železnici.

Prijmite naše pozvanie a príďte spoznávať nádhernú prírodu Slovenského Rudohoria a odvezte sa vláčikom po malebnej úzkorozchodnej železničke.


Oznamy:
Momentálne žiadne oznamy.

Fotogaléria

Čiernohronská železnica 1 Čiernohronská železnica 2 Čiernohronská železnica 3 Čiernohronská železnica 4