Čo viete o Považí?

Trenčiansky hrad

Trenčiansky hrad postavili na skale vysokej 379 metrov. Mohutné bralo vytvára južná časť Strážovských vrchov.
Hlavnými kultúrnymi strediskami v Trenčianskej stolici boli mestá Trenčín a Žilina. Významné boli aj mestá Kysucké Nové mesto a Veľká Bytča.

V Trenčíne mal svoje sídlo slávy 71. peší pluk, nazývaný aj Drotársky regiment. Jeho príslušníci sa v roku 1918 vzbúrili v srbskom meste Kragujevac. Rakúsko-uhorská vrchnosť dala štyridsiatich štyroch účastníkov vzbury popraviť.

Imrich Dotčár, slávny drotár, pochádzal z Vysokej nad Kysucou. V meste Kazaň na Volge ho nazývali Pán svetla.
Púchovská skala bola významnou archeologickou lokalitou, podľa ktorej pomenovali aj významné obdobie v dávnych dejinách Slovenska- Púchovská kultúra. Dnes už Púchovská skala neexistuje. Stala sa kameňolomom, rozstrieľali ju a narobili z nej eternit.

Považie je hospodársky najrozvinutejšou oblasťou Slovenskej republiky. Nikde inde nie je toľko strojárni, celuló, textiliek, vápeniek, cementárni a sklárni ako po oboch brehoch Váhu.

Z Považia pochádza mnoho slávnych rodákov. V Beckove sa narodil Dionýz Štúr (1827-1893), prírodovedec , geológ svetového mena, z Povžskej Bystrice je maliar Imro Weiner- Kráľ (1901-1978), z Veľkého Rovného spisovateľ Milan Ferko (1929), zo Žiliny básnik Ľubomír Feldek(1936), z Rajca sochár Vladimír Kompánek(1927), zo Svederníka pochádza národný umelec, maliar, grafik, ilustrátor Vincent Hložník(1919), v Turzovke (na Kysuciach) sa narodil Ondrej Zimka(1937), maliar, tvorca pôvabných obrazov na dreve a vo Vysokej nad Kysucou má svoje rodové korene kozmonaut Eugéne A. Cernan, veliteľ mesačnej expedície APOLLO 17, ktorého rodičia sa vysťahovali do USA.

Považie