Dana Dinková - slovenská herečka, tanečnica a tanečná choreografka

Dana Dinková- slovenská herečka, tanečnica a tanečná choreografka

Absolvovala Tanečné konzervatórium a VŠMU odbor choreografia baletu. Ako tanečnica pôsobila v SND, Pražskom komornom balete a v rakúskom Badene.
Zúčastnila sa na študijných pobytoch v tanečných centrách Alvina Ailyho a Davide Hawarda v New Yorku.

Životopis

V roku 1995 sa stala laureátkou Česko – slovenskej choreografickej súťažnej prehliadky s tanečnou drámou Zjazvené spomienky. V roku 1997 sa významnou mierou pričinila o založenie Slovenského komorného baletu. Premiérovo preň pripravila tanečnú drámu Krvavá svadba.

V rokoch 2000 - 2003pôsobila ako umelecká šéfka baletu v Štátnej opere Banská Bystrica, kde realizovala deväť divadelných predstavení vo vlastnej réžii a choreografii, ako napríklad Gypsy roots čilli cigánske korenie, ktoré je už desiaty rok v repertoári tohto divadla. ŠOBB sa s týmto predstavením zúčastnila v novembri2008 na prestížnom Medzinárodnom festivale scénického umenia v rumunskej Bukurešti. Na základe veľkého úspechu u publika, ako aj u odbornej kritiky dostala opera, ako jediná zo slovenských divadiel, ponuku stať sa členom EMTU (Európska únia hudobných divadiel).
V roku 2008 požiadalo Severočeské divadlo opery a baletu autorku o naštudovanie predstavenia Gypsy roots čilli cigánske korenie. Uviedli ho pod názvom Cigánske kořeny/í - u publika a aj v odborných kruhoch sa stretlo s veľkým ohlasom. Ústecký balet dostal za predstavenie hneď dve ocenenia a hlavný interpret získal za stvárnenie hlavnej role prestížne české ocenenie - Cenu Thálie.

Po veľkom úspechu predstavenia Gypsy roots na Medzinárodnom festivale scénického umenia Viata e frumoasä v Bukurešti si organizátori aj v roku 2009 vybrali Dinkovej predstavenie. Tentoraz to bola opereta Franza Lehára Veselá vdova v réžii a choreografii Dany Dinkovej. Hudobný sprievod zabezpečil orchester Národnej operety Iona Daciana v Bukurešti. Jej koncepcia Veselej vdovy mala v Rumunsku mimoriadny úspech a po predstavení v preplnenej sále divadla znel ešte dlho spontánny aplauz divákov. Predstavenie vysoko ocenili aj prítomní zástupcovia veľvyslanectiev Slovenska, Nemecka, Holandska, Írska, Rakúska a Bulharska.

Dinková je autorkou námetu, spolu libretistkou, režisérkou a choreografkou multižánrového diela Archa templárov, na ktorom spolupracovala s hudobným skladateľom Henrichom Leškom. Toto predstavenie, ktoré ako jedno z mála diel súčasnej slovenskej tvorby, bolo vytvorené na báze živého orchestra a operného spevu. Odvysielala ho aj Slovenská televízia ako prevzaté divadelné predstavenie.

Ako choreografka spolupracovala:
operetné divadlo v rakúskom Badene, Slovenské národné divadlo, Štátne divadlo Košice, Divadlo Nová scéna v Bratislave, Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Divadlo Aréna v Bratislave, Dom umenia Piešťany.

Podrobnejší prehľad o jej tvorbe nájdete na: www.ktojekto.sk

Zdroj: www.ktojekto.sk

Dana Dinková Dana Dinková Dana Dinková