Demänovská Dolina - Nízke Tatry

Demänovská Dolina

Demänovská dolina je najznámejšia dolina Nízkych Tatier, 15 km dlhá. V strednej časti doliny bola v roku 1929 vyhlásená národná prírodná rezervácia, ktorej územie je dnes súčasťou NAPANTu.

Najnavštevovanejšou lokalitou Nízkych Tatier je Demänovská dolina, ležiaca južne od Liptovského Mikuláša, na severných svahoch pohoria Nízke Tatry, ktoré predstavujú rozsiahly horský systém s hlavným hrebeňom tiahnucim sa v dĺžke 82 km smerom východ-západ, pričom najvyšie končiare presahujú nadmorskú výšku 2 000 m n.m. Najkrajšia dolina Nízkych Tatier meria 16 km. Tiahne sa od hlavného hrebeňa medzi vrchmi Ďumbier 2 043 m, vrcholmi Krúpova hoľa 1 927 m, Chopok 2 024 m, Dereše 2 003 m, Poľana 1 889 m na sever od liptovskej kotliny. Po stranách ju ohraničujú výrazné bočné hrebene. Dolina je súčasťou Národného parku Nízke Tatry, kde popri pozoruhodných scenerických, krajinárskych a estetických hodnotách je najcennejší Demänovský kras a Vrbické pleso.

Ideálne lyžiarske terény, svetoznáme jaskyne, možnosť letnej turistiky, prekrásna fauna a flóra doplnená vhodnými klimatickými podmienkami dali v tejto doline podnet k vybudovaniu strediska cestovného ruchu, obce Demänovská Dolina, rozloženej vo výškovom pásme od 700 do 2 000 m n. m.

Na konci sa dolina rozdeľuje na dve ľadovcové doliny: Repiskú a Širokú, ktoré obopínajú vo svojom strede bočný hrebeň Ostredku. V závere doliny sa nachádza Vrbické pleso. V doline sa nachádza prepojený komplex Demänovských jaskýň, ktoré vznikli krasovatením triasových vápencov. Medzi najvýznamnejšie jaskyne patrí Okno, Demänovská jaskyňa Mieru, Demänovská ľadová jaskyňa, Demänovská jaskyňa Slobody, ľadová Dračia jaskyňa, Beníková jaskyňa a Dvere ale i ďalšie.

Záver obce tvorí miestna časť Jasná s dominantou Chopka vysokého 2 024 m n. m. Stredisko môže poskytnuť viac ako 2 000 postelí v hoteloch rôznych kategórii. Ďalšie ubytovacie možnosti sú v bezprostrednom okolí strediska. K dispozícii je kabínková lanovka, 5 sedačkových lanoviek, 17 lyžiarskych vlekov, 25 km upravených svahov a zjazdových tratí, ako aj 30 km terénov s možnosťou rekreačného lyžovania.

Lyžiarsky areál ma väčší počet homologizovaných zjazdových tratí, na ktorých boli úspešne usporiadané preteky Svetového pohára, Európskeho pohára, Majstrovstvá sveta juniorov, Svetová Univerziáda a pod.

Viac na: www.demanovskadolina.sk