Emma Tekelyová - modelka, televízna hlásateľka, moderátorka, scenáristka, módna návrhárka, spisovateľka

Emma Tekelyová - modelka, televízna hlásateľka, moderátorka, scenáristka, módna návrhárka, spisovateľka

Emma Tekelyová - modelka, televízna hlásateľka, moderátorka, scenáristka, módna návrhárka, spisovateľka

Vzdelanie:

Vyštudovala právo, novinársky postgraduál a na základe konkurzu sa v roku 1981 stala hlásateľkou Slovenskej televízie, moderátorkou kultúrnych a spoločenských podujatí, festivalov a zábavných programov.

Životopis:

Od roku 1974 pôsobila ako modelka pre všetky slovenské módne a ženské časopisy, predvádzala doma i v zahraničí pre Slovakotex a Centrotex, počas pôsobenia v modelingu mala 41 titulných strán. Bola dvornou fotomodelkou časopisu Móda a najviac fotografovaná Karolom Kállayom a Jadranom Šetlíkom z Prahy.

V roku 1986 založila prvú módnu agentúru Štúdio módy na podporu slovenských módnych tvorcov a odevných výtvarníkov (Teren, Trizuljaková, Echardtová, Bajúsz, Bohatová, Králiková, Brunovská, Klír ap.), ktorých tvorbu prezentovala v scénických kompozíciách na Slovensku ale aj v rámci Dní kultúry v zahraničí.

V roku 1991 založila na podnet francúzskej agentúry CARIN PARIS Prvú školu modeliek na Slovensku. Koncepčne a scenáristicky sa venovala módnym prehliadkam a prezentácii slovenskej módnej tvorby s dôrazom na jej presadenie sa v kontexte československých pomerov a zviditeľnenie sa smerom k zahraničiu. Publikovala v odbornej tlači, prácou v médiách pomáhala pri rozvíjaní módneho diania na Slovensku.
Ako prvá na Slovensku vyhrala čitateľskú anketu – najlepšie oblečená žena na televíznej obrazovke.

V roku 1993 ako odborný poradca, scenárista i moderátor stála pri zrode najprestížnejšej svetovej súťaže modeliek v Československu The LOOK of the YEAR v Prahe a Bratislave.

V roku 1994 sa stala garantom a producentom Medzinárodnej súťaže známeho nemeckého časopisu BURDA na Slovensku a prostredníctvom nej pomáhala pri presadzovaní sa slovenským módnym tvorcom v zahraničí.

Od roku 1991 – 1995 sa stala uznávanou moderátorkou mimoriadne úspešného televízneho programu SALÓN BEAUTY. Jej scenáristickou doménou sa stala oblasť módy, kultúry a životného štýlu. Každý námet zaznamenal divácky úspech: v roku 1993 Módne perličky / Štúdio KONTAKT / v roku 1994 STOPTIME, v roku 1996 Módna kaviareň TIP TOP.

V roku 1996 sa v oblasti módy presadila aj ako módna návrhárka. Najskôr navrhovala kolekciu pre mladých v Štúdiu módy /1985 -89 /, neskôr v spolupráci s americkou firmou ITM Fashion New York pripravila autorské kolekcie a módne prehliadky na sezónu jar – leto, jeseň – zima pod značkou Emma by ITM.

V roku 1998 – 2000 dosiahla mimoriadny úspech ako autorka dvoch slovenských knižných bestsellerov Byť ženou je úžasné a Byť milovaná je úžasné, ktoré sa stali najpredávanejšími titulmi. Ako prvá na Slovensku získala prestížne ocenenie Zlata a Platinová kniha.

V roku 2000 s cieľom prehlbovať úroveň odevnej kultúry na Slovensku založila Asociáciu odbornej verejnosti pre módu, kultúru odievania a životný štýl.

2001 – 2002 na motívy jej knižných bestsellerov bol realizovaný televízny projekt Žiť je úžasné, ktorý sa objavoval v 36 častiach na televíznych obrazovkách STV1.

V roku 2003 vydala tretiu knihu z trilógie Byť je úžasné s názvom Napriek všetkému Žiť je úžasné.

Od mája 2003 pôsobí v televízii JOJ ako Image maker a pripravuje novú televíznu reláciu VIP – Vaša imidžová polícia.

zdroj: www.osobnosti.sk

Emma Tekelyová 1 Emma Tekelyová 2 Emma Tekelyová 3