Harmanecká jaskyňa

Harmanecká jaskyňa

Národná prírodná pamiatka Harmanecká jaskyňa je najznámejšou jaskyňou Veľkej Fatry. Nachádza sa na území Harmaneckého krasu a okrem nej sú v tejto oblasti ešte dve ďalšie verejnosti neprístupné jaskyne - Horná a Dolná Túfna, v ktorých sa našli kosti pravekých zvierat.

Vstupná sieň jaskyne bola pod názvom Izbica známa už v minulosti. Je to kvapľová jaskyňa charakterom priepasť, so snehobielymi kvapľovými útvarmi. Nádherné sú pohľady na stalagnitovú výzdobu, nástenné vodopády, rozsiahle dómy a jazierka. Cesta k jaskyni trvá približne hodinu a lemuje ju náučný chodník s informačnými panelmi. Vchod do jaskyne je asi 250 metrov nad hlavnou cestou z Banskej Bystrice do Turca.

V okolí Harmaneckej jaskyne môžu ďalej turisti navštíviť štátnu prírodnú rezerváciu Harmanecká tisina, ktorá patrí medzi najstaršie a najznámejšie prírodné rezervácie na Slovensku.

Minimálny počet osôb na prehliadku je 4.
Vstupy sa môžu z prevádzkových dôvodov uskutočniť na základe rozhodnutia správcu jaskyne aj medzi hodinami pravidelných vstupov.
Mimoriadny vstup sa môže uskutočniť na požiadanie návštevníkov po dohode so správcom jaskyne aj v inom čase a po zaplatení poplatku.

Vstupné

Dospelí 6,00 €
Študenti a dôchodcovia 5,00 €
Deti 6-15 rokov,
Invalidi 3,00 €

Poplatky
Foto/Video 7,00 €
Mimoriadny vstup 30,00 €

Študenti sa preukazujú platným dokladom o štúdiu.

Info

Katastrálne územie: Dolný Harmanec
Okres: Banská Bystrica
Kraj: Banskobystrický
Dĺžka prehliadkovej trasy: 1020 m
Trvanie prehliadky: 60 min.

Kontakt

Adresa: 976 03 Dolný Harmanec
Tel: +421/ (0)48/ 419 81 22

Harmanecká jaskyňa 1 Harmanecká jaskyňa 2 Harmanecká jaskyňa 3