Horehronie

Horehronie

Región Horehronie patriaci v minulosti do Zvolenskej župy je v súčasnosti vymedzený okresmi Banská Bystrica a Brezno. Nachádza sa v strede Slovenska v Horehronskom podolí, ktoré je súčasťou Zvolenskej kotliny, od prameňa Hrona až po Hronsek, kde končí okres Banská Bystrica. Hron je druhá najdlhšia slovenská rieka (298 km), ktorá sa pri Štúrove vlieva do Dunaja, lemovaná v hornom toku Kráľovohoľskou časťou Nízkych Tatier na severe a Veporskými vrchmi na juhu, od Brezna potom Ďumbierskou časťou Nízkych Tatier a Starohorskými vrchmi na severe, Kremnickými vrchmi na západe a Zvolenskou kotlinou na juhovýchode, obklopenou výbežkami Kremnických a Starohorských vrchov, Veľkou Fatrou a Nízkymi Tatrami na severe a západe a Veporskými vrchmi na juhu. Obyvatelia si zachovali mnohé prvky ľudových tradícií vo svojom spôsobe života a v jeho každodennom prejave (v reči, obliekaní, spevoch i tancoch).
Centrom regiónu je Banská Bystrica (84 tis. obyvateľov), sídlo banskobystrického samosprávneho kraja, najväčšie a súčasne aj najvýznamnejšie turistické centrum s bohatou históriou a množstvom kultúrnohistorických pamiatok a pozoruhodností (mestský hrad, kostoly, radnica, historické námestie, múzeum SNP), administratívne, kultúrne a hospodárske centrum Horehronia. Povstalecké mesto, v ktorom bolo 29.augusta 1944 vyhlásené SNP.
Mnohé pomníky v meste a blízkom okolí pripomínajú pohnuté udalosti z 2. svetovej vojny (Múzeum SNP, Kremnička, Kalište, Baláže a iné).
Banská Bystrica sa vyvinula z najstaršieho osídlenia v 12. storočí, práva slobodného kráľovského banského mesta získala v roku 1255. Najskôr sa dolovalo striebro, od 14. storočia meď (Špania Dolina). Najväčší rozmach dosiahlo mesto koncom 15. a začiatkom 16. storočia, počas pôsobenia rodín Thurzovcov z Krakova a Fuggerovcov z Augsburgu. Historické jadro mesta s mestským hradom (barbakanom), sakrálnymi budovami a meštianskymi domami je mestskou pamiatkovou rezerváciou, obohnané je mestským múrom (na viacerých miestach zrekonštruovaným) so zachovanými baštami. Mestskému hradu dominuje Kostol Panny Márie (s oltárom od Majstra Pavla z Levoče) a Kostol sv. Kríža, k hradnému kompexu patrí aj gotická radnica s Oblastnou galériou a Matejov dom. Upravené námestie s dvojvežovým Kostolom sv. Františka Xaverského, naklonenou vyhliadkovou hodinovou vežou zo 16. storočia a mnohými meštianskymi domami (Thurzov dom - múzeum, Benického dom a iné) lákajú nielen domácich, ale aj zahraničných návštevníkov.
V blízkom okolí sú výborné možnosti kultúrneho a športového vyžitia, turistiky, cykloturistiky či agroturizmu (Kremnické vrchy, Starohorské vrchy, Tajov, Králiky, Kordíky, Turecká, Špania dolina). Banská Bystrica je východiskom turistických značených trás do blízkeho aj vzdialeného okolia. Sú tu výborné možnosti zjazdového lyžovania a lyžiarskej turistiky v známych lyžiarskych strediskách (Donovaly, Šachtičky, Turecká, Skalka, Krahule, Králiky, Sielnická poľana a iné).

Ďalším dôležitým centrom je mesto Brezno (23 tis. obyvateľov). Najstaršia zmienka o Brezne je z roku 1265, v roku 1655 bolo povýšené na kráľovské mesto. Námestie má štvorcový tvar, ktorému dominuje mestská veža (zvonica), kostol z roku 1785 a bývalá klasicistická radnica z roku 1790 (dnes Horehronské múzeum s expozíciami ľudových krojov, výšiviek a výrobkov z dreva). Každoročne v máji sa tu koná literárno-hudobná súťaž.
Brezno je významnou železničnou a cestnou križovatkou. Svojou výbornou polohou je východiskom do významných turistických a lyžiarskych centier: Chopok-juh (Bystrá dolina, Krpáčovo), Mýto pod Ďumbierom, Čertovica. Vynikajúce možnosti pešej turistiky po hrebeni Nízkych Tatier, či Veporských vrchov. Nízke Tatry sú národným parkom siahajúcim až po Telgárt pod Kráľovou hoľou, kde susedia s národným parkom Slovenský raj. V blízkosti Brezna možno navštíviť množstvo zaujímavých miest - Kúpele Brusno (liečenie chorôb tráviaceho ústrojenstva), Nemecká (pamätník obetiam upáleným počas 2.svetovej vojny), Horná Lehota, Chvatimech (obnovená úzkorozchodná Čiernohronská železnička do Čierneho Balogu-Vydrova), Osrblie (areál biatlonu), Bystrá (Bystrianska jaskyňa), Bacúch (prameň Boženy Němcovej), Polomka (svojrázne kroje a nárečie), Telgárt (v minulosti Švermovo, jedinečný kruhový železničný tunel, typické horehronské drevenice, meteorologická stanica), meandre Hrona a prameň Hrona pod sedlom Besník.
Hron je najvyhľadávanejšou riekou na splavy, pretože nemá veľa technických prekážok. Bežne sa splavuje od Brezna (pri vyššom stave vody už od Heľpy) až do Dunaja, okrem úseku pri Veľkých Kozmálovciach (severozápadne od Levíc), kde je vodná nádrž.
Horehronie patrí spolu s Liptovom a Spišom k najpríťažlivejším a najnavštevovanejším regiónom Slovenska. Celá oblasť oplýva turistickými lokalitami, ktoré možno navštevovať po celý rok. Za turistikou, cykloturistikou i lyžovaním možno cestovať do známych rekreačných stredísk. Historické pamätihodnosti sú sústredené v centrálnej časti Horehronia (Banská Bystrica, Slovenská Ľupča, Hronsek). V Španej doline je rezervácia ľudovej architektúry, celý región žije ľudovými tradíciami a bohatstvom piesní a obyčajov (Polomka, Heľpa, Šumiac, Mýto pod Ďumbierom, Čierny Balog). V regióne sú vyhľadávané minerálne pramene a na ne naviazané kúpele (Brusno). Atraktívna Čiernohronská železnica s parným vláčikom, premávajúcim z Chvatimechu do Čierneho Balogu sa stala neodmysliteľnou súčasťou regiónu.