Hrad Ľupča

Hrad Ľupča


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa: Pod zámkom 531, 976 13 Slovenská Ľupča
Tel.: 048/418 74 29
Mobil: 0903 518 603
Fax: -
E-mail: homola@zelpo.sk
Web: www.hradlupca.sk

Všeobecné údaje

Prevádzka: VI - IX
Otváracie hodiny Po-Pi:

JÚL – AUGUST 
denne, okrem pondelka: od 10.00 hod. do 15.30 hod. 
Vstupy sú v polhodinových intervaloch, len so sprievodcom. 
Minimálny počet návštevníkov : 2 osoby 

SEPTEMBER – JÚN 
návštevu hradu je možné absolvovať len počas pracovného týždňa a to na základe dohovoru prostredníctvom kontaktov minimálne 1 deň vopred. (Telefonicky, alebo emailom v pracovnom čase pondelok-piatok od 7:30 do 16:00 hod) . 
Minimálny počet návštevníkov : 4 osoby 


Otváracie hodiny cez víkend:

Poloha:
Ľupčanský hrad je hrad na Horehroní, který se vypíná nad obcí Slovenská Ľupča.
Služby:
  • Svadobný obrad
  • Prenájom priestorov
  • Realizované podujatia

Možnosti športového vyžitia:

Možnosti wellness:

V zariadení sa možno dohovoriť:
Anj

Vzdialenosti:

Popis zariadenia:

Hrad Ľupča stojí nad obcou Slovenská Ľupča a je najvyššie položenou hradnou stavbou na Pohroní. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1250, v ktorej je hrad označovaný názvom Liptza. V roku 1255 sa spomínal v súvislosti s výsadnou listinou pre mesto Banská Bystrica (nova villa Bystricienzis prope Lipche, r. 1255), ktorú udelil uhorský panovník Bela IV. na Hrade Ľupča.

Od 13. storočia, až do druhej polovice 19. storočia, sa na Hrade Ľupča zdržiavalo veľké množstvo významných osobností vtedajšej doby. Spomeňme napríklad rod Arpádovcov, Žigmunda Luxemburského, Mateja Korvína, rod Dóczyovcov, Pavla Rubigalla, Gašpara Tribela, či Františka Wesselényiho s manželkou Máriou Széchyi. Na dolnom nádvorí sa nachádza tzv. Korvínova lipa. Odhadovaný vek - vyše 700 rokov, ju radí medzi najstaršie lipy v strednej Európe. Nachádzajú sa tu aj originály sôch z roku 1725, pochádzajúce z morového stĺpu z námestia v Slovenskej Ľupči.

V priestoroch horného hradu sa nachádza 62 metrov hlboká studňa, vysekaná do skalného brala. Zo studne vedie bočná šachta, vyúsťujúca v blízkosti hradu. Na hornom nádvorí sa nachádazajú dva kamenné portály s bohatou výzdobou. Jeden dal postaviť Gašpar Tribel a lemuje vstupnú bránu na horné nádvorie. Druhý pochádza od Pavla Rubigalla z roku 1573 a je bohato zdobený zachovalým polychrómnym náterom. V hornom podlaží hradu je umiestnená hradná kaplnka s freskovou výzdobou a sakristia s bohato maľovaným dreveným stropom. Za obnovu tejto časti hradu bola Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky udelená prestížna cena „Kultúrna pamiatka roka 2008.“


Oznamy:

Aktuality
www.hradlupca.sk/Aktuality

Fotogaléria

Hrad Ľupča 1 Hrad Ľupča 2 Hrad Ľupča 3 Hrad Ľupča 4 Hrad Ľupča 5 Hrad Ľupča 6 Hrad Ľupča 7 Hrad Ľupča 8 Hrad Ľupča 9 Hrad Ľupča 10 Hrad Ľupča 11