Hrad Muráň

Hrad Muráň


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa: obec Muráň
Tel.: 058/488 17 30
Mobil:
Fax:
E-mail: obec.muran@mail.t-com.sk
Web: www.muran.sk

Všeobecné údaje

Prevádzka:

celoročne voľný prístup


Otváracie hodiny Po-Pi:
Otváracie hodiny cez víkend:

Poloha:

Služby:

Možnosti športového vyžitia:

turistika


Možnosti wellness:

V zariadení sa možno dohovoriť:


Vzdialenosti:

Popis zariadenia:

Hrad Muráň, tretí najvyššie položený hrad na Slovensku, postavili ako kráľovský strážny hrad v 13. stor. na brale Cigánka na okraji Muránskej planiny vo výške 935 m. Názov brala je odvodený od cigánky - milej hradného kapitána, ktorej život sa skončil tragicky.
Hrad Muráň sa v prvej polovici 16. storočia dostal do rúk lúpežného rytiera Mateja Bašu, ktorého popravili v roku 1549. Najväčší rozmach zaznamenal počas života Márie Széchyovej, ktorú pre jej krásu označovali ako Muránska venuša. Hrad v tom čase prepychovo prestavali a medzi jeho múrmi sa odohrával čulý spoločenský život uhorskej šľachty. Krásna a smelá Mária hrad dokonca v roku 1666 bránila proti kráľovi Leopoldovi I., avšak ani ona nezabránila jeho obsadeniu v roku 1670. Hrad v roku 1702 vyhorel a bol iba čiastočne núdzovo obnovený. V 18. storočí hrad dvakrát vyhorel a koncom 18. storočia už nebol obývaný.
V súčasnosti je hrad Muráň zrúcaninou so zachovaným areálom a vstupnou vežou. Hradný komplex zaberá územie s rozmermi 360 a 96 m. Zachovali sa základy gotického paláca, fragmenty obvodového muriva a niektorých vedľajších stavieb. K najzachovalejším patrí vstupná brána s vežou.
Je obľúbeným cieľom vychádzok a túr, pretože za pekného počasia poskytuje nádherné výhľady do širokého okolia.


Oznamy:
Momentálne žiadne oznamy.

Fotogaléria

Zrúcanina hradu Muráň Výhľad z hradu Muráň Hrad Muráň 3