Hrad Strečno

Hrad Strečno


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa: Hradná 1, 013 24 Strečno
Tel.: 041/569 74 00
Mobil: -
Fax: -
E-mail: muzeum@pmza.sk
Web: www.pmza.sk

Všeobecné údaje

Prevádzka:

Január-November


Otváracie hodiny Po-Pi:
Otváracie hodiny cez víkend:

Poloha:

Služby:

Odkrytá minulosť

V troch výstavných priestoroch sú inštalované exponáty zo zbierok archeologického fondu Považského múzea v Žiline. Vystavené sú nálezy z centra Žiliny a priľahlých obcí, zoradené chronologicky.
V prvej miestnosti sa návštevníci zoznámia s pamiatkami staršej (mamutia stolička) a mladšej doby kamennej i doby bronzovej. V druhej miestnosti pokračuje obdobie bronzu, nadväzuje doba železná, slovanské obdobie a začína stredovek. Bude tu inštalovaný napríklad i žarnov z výskumu Nededza – KIA. V poslednej miestnosti pokračuje stredovek a novovek. Súčasťou sú i kópie dobových kresieb a medirytín Strečna a okolitých hradov (Starý hrad, Lietava, Budatín, Hričov).
Expozícia má za cieľ zaujať a vzdelať návštevníka moderným spôsobom. Niektoré predmety ( žarnov, praslen) sú prezentované i po svojej funkčnej stránke. Návštevníci si tak vytvoria predstavu o starých zabudnutých remeslách a pracovných postupoch. Predmety budú doplnené obrázkami a nákresmi. Sprievodné texty k exponátom sú okrem slovenčiny uvedené i v angličtine a nemčine.

Kaplnka Hradu Strečno
– stála výstava venovaná Žofii Bosniakovej

Stála výstava Tortúra - od 1.5. 2010

Stála výstava Laboratórium alchymistu – od 1.5.2010

Stála expozícia Kováčska dielňa - od 17.09.2010

Priestory Severnej veže hradu prezentujú kováčstvo, jedno z najstarších remesiel v minulosti. V zbierkovom fonde História I. Považského múzea sa nachádza množstvo predmetov, prostredníctvom ktorých sa podarilo vytvoriť ukážku vybavenia takejto kováčskej dielne.
Návštevníci sa budú môcť zoznámiť aj so špeciálnymi kováčskymi nástrojmi ako sú kováčske kladivá rôznych tvarov a hmotnosti jednoručné alebo dvojručné, ktorými kováč kul rozžeravený kus železa na potrebný tvar, kováčske kliešte a mnoho iných.
Pracovníci Považského múzea v miestnosti s expozíciou vyhotovili rekonštrukciu ohniska na pôvodných základoch, ktoré sa tu nachádzali.


Možnosti športového vyžitia:

-


Možnosti wellness:

-


V zariadení sa možno dohovoriť:

slovensky, anglicky, nemecky a francúzsky



Vzdialenosti:

V okolí sú: Budatínsky zámok, Lietava, Podhradie, Sklabiňa, Starý hrad, Sučiansky hrad, Žilina


Popis zariadenia:

-


Oznamy:

-

Fotogaléria

Hrad Strečno Hrad Strečno Hrad Strečno Hrad Strečno Hrad Strečno Hrad Strečno