Kaštieľ v Markušovciach

Kaštieľ v Markušovciach

Výstavba Markušovského kaštieľa spadá do roku 1643 a viaže sa k menu František Mariássy , ktorý ho dal postaviť v renesančnom slohu. Rokoková prestavba je z rokov 1770 – 1775 , kedy sa stal majiteľom Wolfgang – Farkaš Máriássy. V 50. rokoch 20. storočia bol kaštieľ upravený pre účely múzea. Po rozsiahlej rekonštrukcii v rokoch 1983 - 1994 sa v ňom sprístupnila pre verejnosť Expozícia historického nábytku. Jej ťažiskom je nábytkový fond múzea, pochádzajúci z kaštieľa v Hodkovciach /patril rodine Csáky/ a markušovského kaštieľa. Cieľom expozície je poukázať na vývoj a typové zastúpenie nábytkového umenia a interiérových doplnkov, chronologicky usporiadaných od 17. storočia až po začiatok 20. storočia. Staršie obdobie, ktoré predstavujú sólo kusy z obdobia klasicizmu, empíru a biedermeieru, je vyinštalované na poschodí.

Mladšie obdobie, ktoré predstavujú historizmy /pseudoštýly/ je zastúpené na prízemí. Svoje miesto má tu aj secesia. Historický nábytok je doplnený ukážkami umeleckej histórie, remesiel, predmetov úžitkového umenia. Zaujímavé sú zbierky skla, porcelánu, ukážky dobového odievania, súbor zrkadiel, hodín, historických zbraní, ako aj ucelené zostavy - Csákyovská zasadacia sieň z roku 1884 s rodokmeňom, poľovnícky salónik z roku 1875 a pod.

Osobitnou kapitolou je obrazový fond inštalovaný ako doplnkový materiál formou exponátov alebo cyklov. Sú tu zastúpené diela významných maliarov ako J.

Kaštieľ sa nachádza v strede obce Markušovce, ktoré sú vzdialené 7 km juhovýchodne od okresného mesta Spišská Nová Ves.

Ako sa do Markušoviec dostanete?

Ak cestujete autom máte dve možnosti ako sa tam dostať. Prvou je v smere od mesta Spišská Nová Ves do Košíc a to tak, že na viadukte za mestom odbočíte z hlavnej cesty smerom na vedľajšiu. Pri ceste sú smerové tabule, ktoré priamo označujú Markušovce. Ak idete smerom od Košíc alebo Prešova stačí ak v obci Odorín odbočíte doľava. Tiež o tom informujú informačné tabule, na ktorých je priamo označenie Markušoviec.

Keď sa vyberiete autobusom, nebudete mať žiadny problém dostať sa tam. Z autobusovej stanice v Spišskej Novej Vsi chodia autobusy často, takže čakať nebudete viac ako 1 hodinu. Autobusy odchádzajú z nástupišťa č. 6 a 7 a to buď priamo do Markušoviec alebo tiež smer Rudňany a Poráč.

Ani tí čo radi cestujú vlakom nebudú mať problém. V Markušovciach stoja všetky osobné vlaky, ktoré jazdia medzi Košicami a Spišskou Novou Vsou. Ak ste z ďaleka, príďte rýchlikom do Spišskej Novej Vsi a odtiaľ potom osobákom priamo do Markušovec.

Ak prídem autom, budem mať kde zaparkovať?

Samozrejme, priamo pred kaštieľom sa nachádza bezplatné parkovisko. Múzeum spolupracuje s miestnou políciou takže sa nebudete musieť obávať ani o jeho bezpečnosť.

zdroj: www.kastielmarkusovce.eu

Kaštieľ v Markušovciach 1 Kaštieľ v Markušovciach 2 Kaštieľ v Markušovciach 3