Kúpele Sklené Teplice

Kúpele Sklené Teplice

Kúpele SKLENÉ TEPLICE

Kúpele využívajú liečivú termálnu vodu, bohatú na minerály, ktoré blahodárne pôsobia najmä na pohybové ústrojenstvo.

Ojedinelý je jaskynný termálny kúpeľ „Parenica“, ktorý sa radí medzi európske unikáty. Každé ráno napĺňame jaskynný parný kúpeľ čistou absolútne prírodnou vodou priamo z horúceho prameňa.

V areáli akciovej spoločnosti - Liečebné termálne kúpele sa nachádza päť liečebných kúpeľných domov, centrálna recepcia, kaviareň Kursalon a objekty, v ktorých sa poskytujú jednotlivé procedúry.

HISTÓRIA:

Sklené Teplice ležia na úpätí Štiavnických vrchov v nadmorskej výške 400m, v prekrásnej idylickej lesnatej doline, ktorou preteká potok Teplá.

Najslávnejšie udalosti v Sklených Tepliciach sa udiali v roku 1786. Najvýznamnejší osvietenecký vedec Ignác Anton von Born spustil do prevádzky amalgamačnú hutu v tejto obci a následne usporiadal kongresové stretnutie mnohých významných svetových vedcov. Na kongrese predstavil svoju metódu tzv. Bornovej nepriamej amalgamácie – chemického postupu, pri ktorom ortuť naväzuje na seba čiastočky vzácnych kovov.

Na tomto významnom kongrese sa zúčastnil aj slávny básnik J. W. Goethe.

V súčasnosti v Sklených Tepliciach vyviera 14 prameňov s teplotou od 37°C do 52,3°C. Využívajú sa aj umelé hĺbkové vrty a studne až do hĺbky 1600m. Sú to najvýznamnejšie pramene vulkanického pásma.

Zdroj: www.kupele-skleneteplice.sk

Kúpele Sklené Teplice_2 Kúpele Sklené Teplice_3 Kúpele Sklené Teplice_1