Kysuce

penzion_v_oscadnici_lyzovacka_velka_raca_kysuce.jpg

Kysuce sú región na severozápade Slovenska. Na západe hraničia s Českom a na severe s Poľskom. Kraj sa nazýva podľa rieky Kysuca.

Najstaršou známou osadou na Kysuciach je dnešné mesto Kysucké Nové Mesto, ležiace na dôležitej obchodnej ceste, ktorá viedla údolím rieky Kysuca. Táto obchodná cesta spájajúca juh so severom a viedla zo Žiliny cez Jablunkovský priesmyk do Tešína.

Turistické zaujímavosti:

  • Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke. Je možné tu vidieť nielen šikovnosť našich starých otcov a pradedov pri stavaní dreveníc, ale najmä zachránené časti úzkokoľajnej lesnej železničky s jedinečným systémom prekonávania prevýšenia pomocou tzv. úvratí.
  • Kamenné gule v Milošovej (Megoňky) sú svetovou raritou a výnimočným prírodným úkazom. Ich záhadný pôvod doteraz nie je dostatočne vyjasnený a predpokladá sa, že boli vytvorené prírodnými silami na morskom dne.
  • Ropný prameň v Korni (prirodzený výtok ľahkej ropy). Pozoruhodný a jediný svojho druhu v strednej Európe. V roku 1984 ho vyhlásili za prírodnú pamiatku. Vrty, uskutočnené začiatkom 20. st. dosiahli hĺbku 300 m, no ďalšia ťažba by bola nerentabilná. Obyvatelia obce používali ropu na svietenie a kúrenie.
  • Pútnicke miesto - Živčáková. 1. júna 1958 sa na vrchu Živčák nad Turzovkou horárovi M. Lašutovi zjavila Panna Mária. Dodnes je pre veriacich vyhľadávaným miestom pokoja s malým kostolíkom a uzdravujúcou vodou.

Lyžiarske stredisko Snowparadise Veľká Rača je súčasťou obce Oščadnica, je vzdialené 36 km severne od Žiliny. Veľká Rača patrí medzi najväčšie skiareály na Slovensku.

Celková dĺžka zjazdoviek v stredisku je 13 km (z toho je 10,5 km technicky zasnežovaných). V roku 2013 pribudla nová červená zjazdovka č. 15 „Dedovka“, ktorá vedie od chaty Čučoriedka, popod trasou 4-sedačky, na Dedovku. Celkovo je tak na Rači už 15 zjazdoviek rôznych náročností.

Lyžiarske stredisko Športcentrum Oščadnica sa nachádza v obci Oščadnica (okres Čadca) v pohorí Kysucké Beskydy. Skiareál pozostáva z dvoch lyžiarskych vlekov s dĺžkou 500 a 100 m, ktoré obsluhujú zjazdovky vhodné pre začínajúcich a mierne pokročilých lyžiarov. Zjazdovky sú osvetlené pre večerné lyžovanie.

Stredisko ponúka výučbu lyžovania v lyžiarskej škole a škôlke, požičovňu lyží a reštauráciu priamo pri zjazdovke. Pri dobrých snehových podmienkach je prevádzkovaný snowpark so 6 prekážkami a snowtubing.

Lyžiarske stredisko Ski Čertov – Javorníky leží v obci Lazy pod Makytou, neďaleko štátnej hranice s Českou republikou, je vzdialené 23 km od mesta Púchov. Stredisko je rozdelené do dvoch areálov. Nižšie položený areál Krivá ponúka dva lyžiarske vleky (dĺžka 300 a 137 m) a lanový vlek s modrými zjazdovkami pre začiatočníkov. Vyššie položený areál Lamže / Balúchovec ponúka sústavu dvoch lyžiarskych vlekov (dĺžka 600 a 950 m) so zjazdovkami pre stredne pokročilých a pokročilých lyžiarov.

Jedna zo zjazdoviek, Lamže, je technicky zasnežovaná, na ostatných zjazdovkách sa lyžuje na prírodnom snehu. V stredisku nájdu návštevníci bufet, požičovňu lyží a snowboardov, servis a lyžiarsku škôlku.

O Kysuciach:

  • Kysuce sú vyhľadávaným miestom milovníkov hôr a všetkého čo k nim patrí, či v zime, alebo v lete. Stredisko Snow paradise Veľká Rača Oščadnica patrí medzi najlepšie vybavené lyžiarske centrá na Slovensku, známe ako „raj lyžiarov“. Sú tu 3 sedačkové lanovky a pre bežkárov Kysucká lyžiarska magistrála. V lete zase lanová a bobová dráha, trampolíny, lezecká stena, a iné atrakcie.
  • Ďalšie centrum, či už zjazdového alebo bežeckého lyžovania je Makov. V tejto obci sú vytvorené výborné podmienky nielen technickým vybavením, ale najmä klímou, ktorá sa v oblasti Kasárne približuje podmienkam v Tatrách. Ďalšie strediská sú v Turzovke, Vysokej nad Kysucou, Klokočove a Kysuckom Novom Meste.
  • Územie Kysúc pretína množstvo kvalitne značených turistických chodníkov. Spája všetky strediská cestovného ruchu.
  • Kysucká cyklomagistrála prechádzajúca takmer celými Kysucami dáva možnosť pozrieť krásy krajiny a spoznať takmer všetky zaujímavosti a zvláštnosti tohto kraja.