Lucia Šoralová - speváčka, muzikálová herečka

Lucia Šoralová - speváčka, muzikálová herečka

Lucia Šoralová - speváčka, muzikálová herečka

Životopis:

Rodená Bratislavčanka bola už počas základnej školy členkou Detského divadelného štúdia pri PKO. Neskôr pôsobila v divadelnom súbore Ludus.

Na strednej škole sa prihlásila do školského folklórneho súboru Polienko a o tri roky neskôr ju prijali do Lúčnice, kde získala prvé profesionálne pódiové skúsenosti.

V roku 1996 Lucia uspela na konkurze do českej verzie muzikálu Vlasy a odišla do Prahy. Tam začala študovať Konzervatórium J. Ježka u pani prof. Novákovej a v roku 1999 účinkovať v predstavení Sladce a moudře aneb Písničkový kotel Mikiho Jelínka, ktoré uvádzalo pražské divadlo Rokoko v réžii Ondřeja Pavelku.V roku 1998 - Bratislavská lýra, súťažila s piesňou Skús žiť s náhodou, na text J. Urbana.

Neskôr sa zhostila viacerých hlavných úloh v muzikáloch, ktoré sa uvádzali aj na Slovensku / Dracula, Krysař, Hamlet, a tak sa opäť presťahovala do Bratislavy a začala spolupracovať s Jarom Filipom a Zbyňom Džadoňom. Vznikol prvý singel, ktorý obsahoval dve piesne Alma mater a Jesenná. V tom čase už začínala koncertovať po kluboch čiastočne s vlastným,ale aj prevzatým repertoárom.

16.12.2000 ju oslovili „Eláni“ a ona sa stala ich hosťom na 2. Londýnskom koncerte a o rok neskôr aj na ich česko-slovenskom turné.

V tejto dobe sa už hral singel Dievčatko, ktorý bol aj na jej prvom albume Zblízka. Tento album sa krstil 10.10.2002 a autorsky sa na ňom podieľala aj sama Lucia. Dvoma piesňami prispela jej mladšia sestra Tereza a ďalšími autormi sú Jaro Filip, Zbyňo Džadoň, Mária Džurdženíková, Jana Kozáková, Peter Dobrík a Juraj Kupec. Časť piesní produkoval Oskar Rózsa a jedna z nich, Strach , bola druhým singlom albumu a štúdio Oreo a Martin Hudák k nej natočili videoklip.

Od roku 2001 bola Lucia každý rok nominovaná na Grand Prix Radio a po vydaní prvého albumu bola tiež nominovaná na Aurela za ženský spevácky výkon za rok 2002.
V tomto roku stvárnila v pražskom divadle TaFantastika Johanku z Arku v rovnomennom muzikáli Ondřeja Soukupa a Gabriely Osvaldovej v réžii Jozefa Bednárika, kde sa alternovala s Luckou Bílou a Bárou Basikovou.

Neskôr účinkovala v projekte Rockquiem, ktorý sa hral v Obecním domě v Prahe a nedávno nadviazala na spoluprácu s Landovcami muzikálom Tajemství, kde stvárňuje rolu Anežky.

9.12.2004 si Lucia zahrala v premiérovom obsadení muzikálu Miss Saigon rolu vietnamského dievčaťa Kim a vrátila sa tak do divadla Goja music hall (pôvodne divadlo Pyramida), kde začínala s muzikálom Vlasy.

Po roku a pol príprav vychádza u Warner music Luciin druhý album Púšť v produkcii Ondřeja Soukupa a Oskara Rózsu natočený v štúdiu Evoox v Prahe. Autorsky sa na ňom podieľali opäť Lucia so sestrou Terezou , ale aj Vlado Krausz, Láďa Faktor, Ondřej Soukup, Arash, Robert Uhlman, Gabriel Sopena a Juan Mari Montes. Na albume je aj duet so švédsko-iránskym spevákom Arashom. Spolu s hudobníkmi Omarom Khaouajom a Camilom Callerom Lucia pravidelne vystupuje v pražskom klube Ultramarín, kde bol album 31.5.2005 aj pokrstený.

Tvorba:

Herecká tvorba:

TAJEMSTVÍ - muzikál
MISS SAIGON - muzikál
ROCKQUIEM - muzikál
JOHANKA Z ARKU - muzikál
HAMLET - muzikál
KRYSAŘ - muzikál
DRACULA - muzikál
SLADCE A MOUDŘE - divadlo ROKOKO
VLASY - muzikál

Albumy:

2005 - Púšť
2002 - Zblízka

zdroj: www.osobnosti.sk

Lucia Šoralová 1 Lucia Šoralová 2 Lucia Šoralová 3