Lyžiarske strediská na Slovensku

Lyžiarske strediská na Slovensku sú čoraz lepšie! A nielen krásne Slovenské hory ich predurčujú aby sa stali rajom pre lyžiarov. Slovenské lyžiarske strediská investovali nemalé prostriedky do svojej modernizácie. Skicentrum Donovaly, Vrátna, Veľká Rača Oščadnica, Malinô Brdo, Jasná či Štrbské Pleso patria medzi najlepšie lyžiarske strediská na Slovensku.

Na krk im dýcha desiatka komornejších, zato dobre vybavených lyžiarskych stredísk, ktoré sú už v súčasnosti dobre vybavené novými lanovkami a zasnežovaním. Slovenské lyžiarske strediská tak v súčasnosti poskytujú komplexné služby a široké možnosti ubytovania i trávenia voľného času.

Mapový zoznam lyžiarskych stredísk na Slovensku

Jasná – Nízke Tatry

Jasná je synonymom pre lyžovanie na Slovensku. Najznámejšie a najobľúbenejšie slovenské lyžiarske stredisko leží v Nízkych Tatrách v nadmorskej výške tisícdvesto metrov nad morom. Fakt, že sa tu konalo majstrovstvá sveta v kategórii juniorov a mnoho pretekov FIS len potvrdzuje, že ide naozaj o stredisko európskych kvalít a to ako kvalitou zjazdoviek, tak i ostatných služieb.

Ski Makov

Lyžiarske stredisko Ski Makov leží v nadmorskej výške od 660 m.n.m. do 948 m.n.m. v slovenskej oblasti – Javorníky. Nachádza sa v chránenej krajinnej oblasti Kysuce, ktorá zahŕňa pohoria Javorníky, Turzovskú vrchovinu, Kysucké Beskydy a Kysucké vrchoviny. V bezprostrednej blízkosti potom leží na území Slovenskej republiky chránená krajinná oblasť Beskydy.

Štrbské Pleso

Štrbské Pleso je najvyššie položeným lyžiarskym strediskom na Slovensku, leží vo výške od 1346 m.n.m. do 1840 m.n.m. Nachádza sa pri brehoch rovnomenného jazera. Už od svojho založenia je osada hojne navštevovaná turistami. Toto stredisko lyžovania býva označované ako najnavštevovanejšie stredisko vo Vysokých Tatrách vôbec. Každý rok sa tu koná závod o Tatranský pohár a aj rada dôležitých súťaží európskeho formátu pod záštitou svetového a európskeho pohára FIS.

Vrátna

Lyžiarske stredisko Vratna leží v nadmorskej výške od 600 m.n.m. do 1709 m.n.m. Nachádza sa na úpätí Malej Fatry na Slovensku, v blízkosti Žiliny, kam jazdí každý deň bezplatný skibus (v oboch smeroch). Stredisko je rozdelené na 4 lokality – Paseky, Poludňový Grúň, Chleb a Príslop.

Starý Smokovec

Lyžiarske stredisko Starý Smokovec je najstaršou tatranskou osadou, v súčasnosti administratívnym centrom Vysokých Tatier. Sídli tu mestský úrad, centrum Tatranskej horskej služby. Je tiež významným dopravným uzlom. Leží v nadmorskej výške od 800 do 1480 m.n.m. na južnom svahu Vysokých Tatier. Dominantou strediska je Slavkovský štít (2452 mnm). Starý Smokovec je známy najmä ako centrum pre klimatické kúpele, navyše sa radí medzi najkrajšie horské strediská na Slovensku, čo aspoň trochu vyvažuje chudobnú ponuku pre zjazdové lyžovanie.

Poprad
Poprad

Poprad je známe mesto ležiace na úpätí Vysokých Tatier, niekedy je tiež nazývané ako “brána do Vysokých Tatier”. Je to jedno z najznámejších stredísk lyžovania na Slovensku obľúbené hlavne vďaka dobrým podmienkam pre zjazdové i bežecké lyžovanie av lete pre veľa možností turistického vyžitia. V blízkosti Popradu sa nachádza Štrbské Pleso, ktorého okolie je medzi lyžiarmi veľmi obľúbené, a pre tie najnáročnejšie sa nachádza blízko centra aj Tatranská Lomnica, kde si môžete skúsiť adrenalínový zjazd na najťažšie zjazdovke na slovenský.


Lyžiarske stredisko Zuberec/Janovky

Lyžiarske stredisko Zuberec/Janovky zasahuje do regiónov Vysoké Tatry, Orava/Západné Tatry. Základná stanica sa nachádza v nadmorskej výške 750 m.n.m. a najvyššie položený bod strediska je vo výške 955 m.n.m., celkové prevýšenie teda predstavuje 205 metrov. Najlepšie snehové podmienky stredisko poskytuje v mesiacoch december až marec. Celková dĺžka zjazdoviek je 4,5 km. V areáli strediska Zuberec/Janovky sa nachádzajú 3 vleky s celkovou prepravnou kapacitou 2506 osôb za hodinu. Rodičia s deťmi majú možnosť využiť detský vlek, prípadne lyžiarsku škôlku, ktoré sa nachádzajú v areáli strediska. V Lyžiarskom stredisku Zuberec/Janovky si na svoje prídu aj priaznivci bežeckého lyžovania, keďže sa v rámci strediska nachádza 8 km udržiavaných tratí pre fanúšikov tohto športu.


Lyžiarske stredisko Skipark Ružomberok

Lyžiarske stredisko Skipark Ružomberok sa nachádza na úbočiach Veľkej Fatry nad mestom Ružomberok v nadmorskej výške 545 až 1209 m.n.m. Od centra mesta je vzdialené asi 2 km. Stredisko je sústredené do dvoch lokalít: Hrabovo a Malinô Brdo, ktoré sú navzájom prepojené zjazdovými a osobnými horskými dopravnými zariadeniami. Vytvárajú tak jeden veľký lyžiarsky areál s celkovou dĺžkou zjazdových tratí 12 km. Lyžiarske terény v SKIPARKU Ružomberok ponúkajú výborné lyžiarske podmienky pre všetky kategórie lyžiarov. Vstupnou bránou do strediska je Hrabovo, odkiaľ vedie novovybudovaná 8 – miestna kabínková lanová dráha. Na dráhe dlhej 1770 m môže byť za jednu hodinu prepravených až 1500 osôb. Dĺžka zjazdových tratí je rozmanitá a predstavuje širokú škálu od tých jednoduchých 130 metrových a 300 m cez 1000 – 1200 m na Maline Brde až po 3600 m dlhú zjazdovku z Malina Brda do Hrabova k údolnej stanici lanovky. Zimná sezóna zväčša trvá od decembra do konca marca. Pri peknom počasí je z vrchu Malinô Brdo nádherný výhľad na okolité hory Slovenska.


Lyžiarske stredisko Čičmany - Rajecká dolina

V Čičmanoch sa nachádza 6 lyžiarskych vlekov typu Tatrapoma s prepravnou kapacitou 3850 osôb za hodinu. Areál ponúka ideálne podmienky pre rodinnú lyžovačku. Lyžiarom a snowboardistom sú k dispozícii 3 zjazdovky rôzneho stupňa obtiažnosti, od najnáročnejšej jednotky až po zjazdovku vhodnú na učenie lyžovania. Na svoje si prídu nároční lyžiari aj úplní začiatočníci. Väčšina zjazdoviek je zasnežovaná technickým snehom. Zjazdové a bežecké trate sú pravidelne upravované. Počas sezóny je k dispozícii lyžiarsky servis, požičovňa lyžiarskej výstroje, úschovňa a lyžiarska škola. Vyznávači bežeckého lyžovania môžu využiť značené a upravované bežecké okruhy. Pri lyžiarskom stredisku sa nachádza parkovisko s kapacitou 200 miest.


Lyžiarske stredisko Tatranská Lomnica - Vysoké Tatry

Tatranská Lomnica je jedna z najväčších a najkrajších osád na území Vysokých Tatier. Nachádza sa 6 km východne od Smokovca, na úpätí Lomnického štítu. Stredisko sa nachádza v krásnej scenérií Vysokých Tatier. Lyžiarske stredisko Vysoké Tatry – Tatranská Lomnica sa pýši niekoľkými rekordmi. V Lomnickom sedle sa nachádza zjazdovka „Francúzska mulda“ ktorá je považovaná za najstrmšiu zjazdovku na Slovensku. Z výšky 2196 m.n.m. sa dá zlyžovať do Tatranskej Lomnice cez Lomnické sedlo zjazdovkou dlhou 5,5 km. Visutou lanovkou sa dá dostať až na Lomnický štít (2632 m.n.m.). Lyžiarske stredisko Tatranská Lomnica je vhodná takisto pre začínajúcich lyžiarov. Predovšetkým lokalita Štart. Pre stredne pokročilých lyžiarov Jamy a Čučoriedky.


Lyžiarske stredisko Ždiar/Strednica

Lyžiarske stredisko Ždiar/Strednica je súčasťou rázovitej horskej obce Ždiar, známej svojou ľudovou architektúrou a folklórom. Lyžiarsky areál je situovaný medzi hrebeňmi Belianskych Tatier, predstavujúcich východnú časť Vysokých Tatier a Spišskej Magury. Zjazdovky tohto lyžiarskeho areálu sú vhodné pre začiatočníkov a menej náročných lyžiarov. Lyžiarske stredisko Ždiar/Strednica je vyhľadávané aj lyžiarmi z iných častí Vysokých Tatier pre svoju ľahkú dostupnosť, vysokú prepravnú kapacitu a pre výborné snehové podmienky. Lyžiarske stredisko Strednica má tiež mechanické zasnežovanie.

Priemerné snehové podmienky

Donovaly – Záhradište 25 cm - dobré
Chopok sever – Biela Púť 20 cm - dobré
Chopok juh – Srdiečko 20 cm - dobré
Buková hora 25 cm - obmedzené
Štrbské Pleso 40 cm - veľmi dobré
Roháče – Spálená 25 cm - dobré
Skicentrum Strednica – Ždiar 25 cm - dobré
Vrátna – Paseky 30 cm - dobré
Látky – Royal 15 cm - dobré
Litmanová 30 cm - dobré

Podrobné snehové podmienky na Slovensku nájdete tu: www.onthesnow.sk/slovensko/snehove-spravy.html

Kompletný zoznam lyžiarskych stredísk na Slovensku nájdete tu: www.slovakregion.sk/turizmus?mesto=All&tid_1=136

Čerpané zo stránok:
www.mojeslovensko.sk
www.dobrelyzovanie.sk
www.onthesnow.sk