Miroslav Dvorský - sólista Opery SND, tenor

Miroslav Dvorský - sólista Opery SND, tenor

Miroslav Dvorský - sólista Opery SND, tenor

Narodený: 16.04.1960

Motto:

„Divadlo sa stalo mojím životom, mojou malou drogou, ktorá ma stále posúva vpred.“

Vzdelanie:

Konzervatórium v Bratislave, spev
VŠMU v Bratislave, spev u prof. Idy Černeckej
Interpretačný kurz v milánskej La Scale u Luciana Silvestriho

Životopis:

Pôsobenie

1986 sólista Opery SND v Bratislave
od sezóny 1996/97 sólista Staatsoper vo Viedni

Jeho úspešná kariéra sa začala v roku 1983 v Opere Slovenského národného divadla, v postave Nemorina v Donizettiho Nápoji lásky. Prvé zahraničné angažmán dostal v operách v Mníchove, Stuttgarte, Lipsku, Hannoveri, Düsseldorfe, Zürichu, Ženeve, Lucerne, Berne a v Baseli.

V uplynulých rokoch bol stálym hosťom v popredných operných domoch vo významných produkciách - Deutsche Staatsoper Berlin (Bohéma, Tosca), Deutsche Oper Berlin (Verdiho Requiem, Faust a Margaréta, Nabuco), Sächsische Staatsoper Dresden (Madam Butterfly, Netopier, Bohéma, Nabuco), Theater am Gärtnerplatz München (Predaná nevesta, Eugen Onegin, Manon, Rusalka, Bohéma), Wiener Staatsoper (Nabucco, Simone Boccanegra, Gavalier s ružou, Otello-Cassio, Traviata Lucia di Lammermoor, Sicílske nešpory, Nápoj lásky), Wiener Volksoper (Bohéma, Faust a Margaréta, Boris Godunov), Teatro dell’Opera di Roma (Rusalka), Teatro Carlo Felice Genova (Tosca, Bohéma), Teatro del Maggio Musicale Fiorentino Florencia (Bohéma, Macbeth, Simone Boccanegra), Teatro lirico “Giuseppe Verdi” Predaná nevesta, Traviata, Bohéma, Trieste (Cigánsky barón, Grófka Marica), Opera La Ville de Marsille (Lombarďania), New National Theatre Tokyo (Macbeth), Cincinnati Opera (Traviata), Canadian Opera Toronto (Predaná nevesta, Traviata, Jenůfa, Bohéma, Rigoletto), opera ND Praha (Rusalka, Jenůfa, Predaná nevesta, Bohéma, Traviata).

Ku kmeňovému koncertnému repertoáru M. Dvorského patrí hlavne tenorový part vo Verdiho Requiem, ktorý interpretoval na významných koncertných pódiách v Lille a Paríži (National Orchester de Lille, dirigent Jean-Clauda Casadesus), v Miláne (Sinfonica di Milano, dirigent R. Chailly), vo Festspielhause Salzburg (NTO Tonkünstlerorchester, dirigent F.Luisi) a tiež v októbri 2001 v celosvetovej premiére vo vôbec prvom scénickom spracovaní Verdiho Requiem v Deutsche Oper Berlín.

Pravidelne spolupracuje s renomovanými symfonickými orchestrami (Sinfonica di Milano, Orchester Symphonique Montreal, Radio Symphony Orchestra Vienna, Wiener Symphoniker, Orchestre de Paris atď.). Na domácej pôde úzko spolupracuje so Slovenskou filharmóniou a Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu.

Uskutočnil viacero nahrávok s poprednými rozhlasovými spoločnosťami (ORF Wien, NDR Hannover, Slovenský rozhlas Bratislava, Český rozhlas Praha). Je vítaným hosťom nahrávacích štúdií, spolupracuje s firmami Supraphon, Opus, G+J Record’s International, Naxos, Discover International.

K jeho profilovým postavám patrí Rodolfo v Pucciniho Bohéme, Alfredo vo Verdiho Traviate, Princ v Dvořákovej Rusalke, Jeník v Smetanovej Predanej neveste, Lenskij v Čajkovského Eugenovi Oneginovi, Faust v Gounodovej opere Faust a Margaréta.

Je ženatý, s manželkou, huslistkou Katkou má dve deti.

Tvorba:

Ocenenia:

Concorso Internationale per voce lirica di Giuseppe Verdi – Parma
súťaž Miriam Helin -Helsinki Sibelius Akademie (1984)
súťaž L. Pavarottiho - Modena (1985)
súťaž Mikuláša Schneidra Trnavského v Trnave (1986)

zdroj: www.osobnosti.sk

Miroslav Dvorský 1 Miroslav Dvorský 2 Miroslav Dvorský 3