Národný park Slovenský raj

Národný park Slovenský raj

Vyhlásený: 1.4.1988
Rozloha: 19763 ha
západ-východ: 25 km / sever-juh: 18 km

Zahŕňa štátne prírodné rezervácie:

Holý Kameň, Kocúrová, Kyseľ, Hradisko, Ostrá skala, Piecky, Prielom Hornádu, Sokol, Stratená, Suchá Belá, Tri kopce, Mokrá, Zejmarská roklina, Vernárska tiesňava

Chránené prírodné výtvory:

Dobšinská ľadová jaskyňa, Čertova diera, Červený jarok, Medvedia jaskyňa, Hranovnické pleso.

Slovenský raj je ukážkou najtypickejšieho horského krasového územia. Známy je svojimi hlbokými roklinami s mnohými vodopádmi a rozľahlými náhornými planinami. Najvyšším vrchom je Javorina /1186m/. Vápencovú planinu rozdelila po stáročia tečúca voda na viaceré planiny, horské chrbty a kľukaté kaňony. Rieky vyhĺbili tesné a hlboké rokliny s hĺbkou 150 až 450m.

NP Slovenský raj je bohatý na rôzne povrchové a podzemné krasové javy. Sú to rôzne skalné veže, vodopády, ihly, vysoké steny, priepasti a jaskyne /vyše 50, m.i. Stratená jaskyňa - najdlhšia a najmohutnejšia jaskyňa na Slovensku/. Lesy pokrývajú približne 90 percent územia. V tejto krajine s pestrým rastlinstvom sa vyvinuli bohaté živočíšne spoločenstvá.

Slovenský raj je svojimi výnimočnými prírodnými krásami jedným z najkrajších národných parkov v Strednej Európe. Milovníci prírody a vyznavači horských športov si tu prídu na svoje v každom ročnom období.

Národný park Slovenský raj 1 Národný park Slovenský raj 2 Národný park Slovenský raj 3 Národný park Slovenský raj 4 Národný park Slovenský raj 5