Oravský hrad

Oravský hrad


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa: 027 41 Oravský Podzámok
Tel.: +421 43 5816119
Mobil:
Fax: +421 43 5816130
E-mail: marketing@oravskemuzeum.sk
Web: www.oravamuzeum.sk

Všeobecné údaje

Prevádzka:

Zatvorené v apríli a 24.12-26.12 a 31.12-1.1.


Otváracie hodiny Po-Pi:
Otváracie hodiny cez víkend:

Poloha:

Služby:

etnografická, historická a prírodovedná expozícia, prehliadky hradu, svadobné obrady, prenájom priestorov, predaj suvenírov


Možnosti športového vyžitia:
-
Možnosti wellness:
-
V zariadení sa možno dohovoriť:

anglicky, nemeckyVzdialenosti:

Ružomberok 25 km
Liptovský Mikuláš 50 km


Popis zariadenia:

Jednou z najväčších turistických atrakcií severného Slovenska je Oravský hrad, vybudovaný ako „orlie hniezdo“ na skale nad riekou Orava v Oravskom Podzámku. Bol župným hradom a sídlom oravského panstva, ku ktorému patrila takmer celá Orava.
Podobne ako mnohé iné na Slovensku začali pravdepodobne budovať na mieste starého dreveného hrádku po tatárskom vpáde v roku 1241. Skalný hrad pôvodne postavili v románskom a gotickom slohu, neskôr ho renesančne a neogoticky prestavali.

Hrad tvorí komplex budov sledujúcich tvar hradnej skaly. V roku 1556 sa hrad dostal do rúk Thurzovcom, ktorí uskutočnili jeho najrozsiahlejšiu prestavbu. V roku 1611 dostal Oravský hrad svoju dnešnú podobu.

Po vymretí Thurzovcov mal viacerých majiteľov, ktorí sa oň veľmi nestarali. Najväčšia katastrofa však hrad postihla v roku 1800, keď vyhorel a pre svojich správcov sa stal nepotrebným. K rozsiahlejším rekonštrukčným prácam na záchranu hradu sa pristúpilo až po druhej svetovej vojne.

Dnes hradný areál tvorí pozoruhodný komplex dolného, stredného a horného hradu s palácmi, opevnením a vežami. Návštevníkov zaujme prepojenie troch vstupných brán s tunelom, pod ktorým sa nachádzajú podzemné chodby.

V priestoroch hradu sídli Oravské múzeum s viacerými expozíciami. V najstarších priestoroch horného hradu je inštalovaná archeologická expozícia. Prírodovedná expozícia umiestnená na dolných poschodiach v strednom hrade a na hornom poschodí stredného hradu sa nachádza etnografická expozícia. Historickú expozíciu tvorí komplex stredovekých a renesančných stavieb hradu a ich pôvodné zariadenie. Prehliadky hradu patria vďaka viacerým krátkym predstaveniam medzi najživšie na Slovensku.

V poslednom období sú čoraz populárnejšie nočné prehliadky hradu v hlavnej turistickej sezóne spestrené o rôzne divadelné predstavenia a strašidelné výjavy.


Oznamy:
Momentálne žiadne oznamy.

Fotogaléria

Oravský hrad 1 Oravský hrad 2 Oravský hrad 3 Oravský hrad 4 Oravský hrad 5 Oravský hrad 6