Oravský podzámok

Oravský podzámok

Oravský Podzámok, malá obec v okrese Dolný Kubín a údolí rieky Oravy, je preslávená najmä hradom, ktorý sa týči na vysokom hradnom brale. Hrad svojou majestátnosťou budí rešpekt a robí región Oravy turisticky atraktívnym. Súčasťou hradu je aj Oravské múzeum. Začiatky malebnej dedinky sú spojené s hradnou pevnosťou, pri ktorej sa Oravský Podzámok postupne vyvinul.

Neodmysliteľnou súčasťou Oravského regiónu je Oravský Podzámok s jedným z najkrajších slovenských hradov. Dátum vzniku národnej kultúrnej pamiatky sa datuje do druhej polovice 13. storočia. Medzi ďalšie zaujímavosti obce patria katolícky kostol, budova pošty a hotela, ktoré sú postavené v klasicistickom štýle. Okrem nich sa oplatí navštíviť Múzeum kočiarov, ktoré vzniklo v roku 2008. V obci pôsobili viaceré slovenské osobnosti, z ktorých je najzvučnejšie meno Janko Matúška.

Oravský hrad je pôsobivý celok, ktorý tvoria zaujímavé historické, etnografické a prírodovedecké expozície Oravského múzea. Milovníkov zbraní očaria zbierky, ktoré sa nachádzajú v útrobách Západnej bašty. V 16. storočí na Nádvorie stredného hradu pribudla studňa, ktorá tu má svoje čestné miesto dodnes. Na Hlavnom nádvorí je umiestnená Kaplnka sv. Michala, ktorá bola pred pár rokmi zrekonštruovaná. Verejnosti je v novom šate prístupná od roku 2006.

Dejiny

Prvé historické údaje o Oravskom hrade sú z roku 1267. Oravský hrad aj s celým územím Oravy bol striedavo majetkom kráľa a bohatých zemepánov. Prvými písomne doloženými majiteľmi hradu boli príslušníci rodiny Bašovcov zo Zvolena. V roku 1298 hrad patril k územiu Matúša Čáka Trenčianskeho. V 13. storočí sa stal správnym centrom a strážnou pevnosťou popri ceste do Poľska. Komplex budov horného, stredného a dolného hradu stavali postupne od polovice 13. až po 17. storočie.

Roku 1534 získal hrad aj so županskou hodnosťou Ján z Dubovca. Po Jánovi z Dubovca hrad vlastnil Václav Sedlnický a od roku 1556 Fraňo Turzo. Rodina Turzovcov už koncom 15. storočia patrila k najbohatším rodom v Uhorsku. Medzi rokmi 1556-1621 dali Turzovci hrad prestavať a opevniť. V roku 1606 dostali Turzovci Oravu ako rodový majetok. Roku 1800 hrad postihla najväčšia katastrofa, keď úplne vyhorel a zostal opustený. V roku 1868 bolo do nevyužitého hradného komplexu umiestnené jedno z prvých múzeí na Slovensku.

Kontaktné údaje

027 41 Oravský Podzámok
Tel.: +421 43 581 61 11, 43 581 61 19
Fax: +421 43 581 61 30
E-mail: muzeum@oravskemuzeum.sk
Web: www.oravahrad.sk

Oravský podzámok 1 Oravský podzámok 2 Oravský podzámok 3 Oravský podzámok 4 Oravský podzámok 5 Oravský podzámok 6