Pavol Barabáš - režisér, cestovateľ

Pavol Barabáš - režisér, cestovateľ

Životopis:

Je autor širokej škály horských a dobrodružných filmov o ľuďoch v extrémnych podmienkach. Nakrúcal v neprístupnej divočine, dravých riekach, na ľadových štítoch i hlbokých jaskyniach ďaleko od civilizácie. Rád vyhľadáva príbehy, v ktorých hrdina ide až na hranicu svojich možností. Fascinuje ho každé stretnutie s cudzou kultúrou. Priťahujú ho územia tibetského budhizmu, ale i prírodných ľudí ukrytých hlboko v džungli. Jeho filmy sú o tom, ako by sa človek mal správať k tejto Zemi. Vyžarujú lásku a úctu k prírode, obrovskú duševnú silu a morálne vedomie.

Má za sebou niekoľko objavných expedícií, od nájdenia civilizáciou nedotknutých ľudí doby kamennej v pralesoch v Novej Guiney, cez spoluobjavenia megajaskyne na stolovej hore Chimantá až po absolvovanie prvého prechodu Ellsworthovho pohoria v Antarktíde. Divácky zaujímavé sú aj jeho dokumenty z prostredia slovenských hôr.

Je viceprezidentom Slovenskej filmovej a televíznej akadémie.

Ocenenia:

Za svoje filmy dostal vyše 150 ocenení doma i v zahraničí.
V roku 2006 mu bola udelená Cena Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za dlhodobý prínos k audiovizuálnej tvorbe s environmentálnou tematikou.
V roku 2006 na festivale Spotkania z Filmem Górskim v Poľsku získal za film Premeny Cenu Publika - Grand Prix a zároveň aj Cenu riaditeľa Tatranského národného parku za prírodné hodnoty.
V roku 2006 na piatom ročníku Medzinárodného festivalu dobrodružného filmu v Montreale (FIFAM) mu odborná porota udelila hlavnú cenu v kategórii ADVENTURA - Človek a životné prostredie za film Pururambo.
V roku 2007 získal Cenu prezidenta SR za film Tepuy na festivale Ekotopfilm.
V tom istom roku uspel so svojimi snímkami aj na dvoch medzinárodných filmových festivaloch. S poetickým filmom Premeny Tatier získal špeciálnu cenu poroty na 7. ročníku Medzinárodného festivalu horských filmov v bulharskom Bansku. Film Tepuy Cesta do hlbín Zeme bol úspešný na 5. ročníku Medzinárodného festivalu outdoorových filmov v Českej republike. V kategórii Dobrodružný a extrémny športový film získal 1. cenu.
V roku 2007 získal Cenu ministra kultúry.

Spoločenské ocenenia:

2002 CENA RUDA SVOBODU udelená za audiovizuálne dielo z oblasti hranej, dokumentárnej alebo animovanej tvorby
2003 KRIŠTÁĽOVÉ KRÍDLO v kategórii film
2005 CENA TATRABANKY ZA UMENIE v kategórii Mimoriadny tvorivý čin roka
2005 CENA LADISLAVA CHUDÍKA - cena Slovenského olympijského výboru za umelecké dielo propagujúce šport a olympionizmus
2006 Cena Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za dlhodobý prínos k audiovizuálnej tvorbe s environmentálnou tematikou
2007 Cena ministra kultúry SR za film Vysoké Tatry - divočina zamrznutá v čase

zdroj: www.osobnosti.sk

Pavol Barabáš 1 Pavol Barabáš 2 Pavol Barabáš 3