Peter Lipa - spevák, skladateľ, organizátor, moderátor, manažér jazzového diania, dlhoročný dramaturg a promotér popredného európskeho festivalu Bratislavské jazzové dni

Peter Lipa - spevák

Peter Lipa - spevák, skladateľ, organizátor, moderátor, manažér jazzového diania, dlhoročný dramaturg a promotér popredného európskeho festivalu Bratislavské jazzové dni

* 30.05.1943 Prešov

Životopis
Peter Lipa po skončení jedenásťročnej strednej školy v Prešove si v roku 1961 spravil nadstavbu na zememeračskej priemyslovke v Košiciach. Popri štúdiu na strednej škole hrával v prešovskom amatérskom divadle. V rokoch 1962-1968 študoval architektúru na Stavebnej fakulte SVŠT v Bratislave. V rokoch 1968-1970 pracoval ako redaktor Československého rozhlasu v redakcii vedy a techniky, neskôr, medzi rokmi 1972 - 1977, v redakcii zábavy ako hudobný redaktor. V rokoch 1975 - 1976 postgraduálne študoval na fakulte žurnalistiky. Od roku 1977 je Peter Lipa v slobodnom povolaní.

Peter Lipa je od roku 1989 prezidentom Slovenskej jazzovej spoločnosti, od roku 2001 je členom medzinárodnej poroty International Jury, ktorá každoročne udeľuje ceny European jazz prize. V súčasnosti spolupracuje pri výrobe relácií s džezovou tématikou s Českým rozhlasom 3 a slovenskou rozhlasovou stanicou Rádio Devín. Od roku 2005 je dramaturgom festivalu Jazz jde Městem v českom meste Hradci Králové.

V súkromnej reklamnej televízii TVA moderuje reláciu s názvom Akord, ktorá sa venuje hudbe.

Peter Lipa mal vzťah k hudbe už od detských rokov. Okrem spevu sa približne od dvanástich rokov učil hrať na husle, neskôr trúbku, trombón a na gitaru.

V roku 1962 šiel Peter Lipa študovať na SVŠT v Bratislave na fakultu architektúry, kde hrával v študentskej kapele Struny. V roku 1967 hral v popovo-džezovej formácii Istropolitana. V roku 1968 bol Lipa spoluzakladateľom skupiny Blues Five (hral v nej aj Rastislav Vacho a Dušan Hájek), kombinujúcej blues s džezovými hudobnými prvkami. Kapela Blues Five získala v roku 1968 na 2. Československom beatovom festivale v Prahe cenu: „Objav festivalu“. Po odchode z Blues Five Peter Lipa vystupoval s Orchestrom Gustáva Offermana, v rokoch 1972-1977 s Revival Jazz Bandom, medzi rokmi 1977 až 1979 spieval v skupine Hej.

V roku 1980 po dvoch rokoch vystupovania v zahraničí začal Peter Lipa hrávať s Lubošom Andrštom vo formácii Blues Band Luboše Andršta. V priebehu šiestich rokov spolupráce táto kapela vydala dva hudobné albumy. Po jej skončení Peter Lipa hráva s vlastnou sprievodnou skupinou, ktorá v súčasnosti má názov Peter Lipa Band.

Peter Lipa spolu s bývalým spoluhráčom z Revival Jazz Bandu, Milošom Paškom podľa vzoru pražského jazzového festivalu založil tradíciu Bratislavských jazzových dní.

V polovici 80. rokov Peter Lipa spolupracoval s Petrom Breinerom. Vystupoval s ním v niekdajšom Štúdiu S v programe P + P = džez. Toto obdobie spolupráce s Breinerom zachytáva album z roku 1997 Boogie Up, ktorý vyšiel v roku 1997.

V rokoch 1997 až 1998 spolu s Andrejom Šebanom bol spoluzakladateľom hudobného projektu „Lipa - Šeban Band“, v ktorom hrali aj Juraj Tatár (klávesy), Martin Gašpar (basová gitara) a Marcel Buntaj (bicie). Od roku 1999 nahradzuje Šebana v tejto formácii saxofónista Michal Žáček a skupina vystupuje naďalej pod novým názvom „Lipa - Tatár Buntaj Gašpar Žáček Band“.

Peter Lipa je zakladateľom mnohých ďalších hudobných projektov a zoskupení ako sú Gabriel Jonáš feat., Visegrad Blues Band, má za sebou spoluprácu s viacerými hudobníkmi zo Slovenska a aj zo zahraničia: Gabriel Jonáš, Emil Viklický, Ladislav Gerhardt, Milan Svoboda, Peter Breiner, Leszek Cichonski, Zbygniew Jakubek, Ondřej Konrád, či Janos Solti, Egon Poka (bývalí členovia maďarských kapiel Locomotiv GT a Hobo Blues Band), alebo aj Dežo Ursiny a Pavel Daněk (štúdiová skupina Burčiak), hosťovanie v skupine TUTU, či spoluprácu s divadelným súborom Prak.

Ocenenia
2006 - Aurel za album Lipa spieva Lasicu kategórie: Album roka, Obal roka, Producent roka a Zvukový záznam + spevák roka v kategórii jazz and blues
Od roku 1998 je Peter Lipa držiteľom Krištáľového krídla za hudbu.
1993 Cena Ladislava Martoníka za interpretačný výkon v oblasti jazzu.
Cena prezidenta republiky

Osobný život
Peter Lipa je ženatý s manželkou Norou (povolaním herečka). Má troch synov (Petra, Pavla a Michala) a dcéru (Katarínu). Syn Peter sa tiež venuje hudbe.