Región Bratislava

BRATISLAVSKÝ REGIÓN, nazývaný aj Bratislava a okolie, je jedným z regiónov cestovného ruchu. Okrem okresov Bratislava I až Bratislava V, zahŕňa aj okres Pezinok, z okresu Malacky obce Borinka, Stupava a Marianka a z okresu Senec celý okres okrem obcí Hamuliakovo a Kalinkovo.

Bratislavský región leži na juhozápade Slovenska a prevažnú časť územia tvoria Malé Karpaty a Podunajská nížina. Bratislavský región je pre zahraničných návštevníkov vstupnou bránou na Slovensko. Bratislava sa nachádza v miernom podnebnom pásme kontinentálneho rázu, ktoré je charakteristické výrazným rozdielom medzi teplotami v lete a v zime a striedajúcimi sa 4 ročnými obdobiami. Priemerná ročná teplota je okolo 9,9°C. Slnko svieti priemerne 1976,4 hodín ročne a padne okolo 527,4 mm zrážok.

Bratislava je hlavným mestom Slovenskej republiky a zároveň najkrajsím mestom regiónu. Je to mesto bohaté na kultúrne pamiatky, medzi ktoré patrí Bratislavský hrad, Slovenské národné divadlo, gotický Dóm svätého Martina, Stará radnica, Grassalkovichov palác, hrad Devín a mnohé ďalšie. Výnimočný je aj Sad Janka Kráľa, ktorý je najstarším verejným parkom v strednej Európe (založený koncom 18. storočia). Senec láka turistov aquaparkom a Slnečnými jazerami, ktoré ročne navštívia tisícky ľudí.

Turizmus v regióne
okres Bratislava
okres Pezinok
okres Senec

Bratislava Bratislava - Slnečné jazerá v Senci Bratislava - Vinobranie v Pezinku Bratislava - Hrad Devín Bratislava - Grassalkovichov palác Bratislava - Sad Janka Kráľa