Región Dolná Nitra

Región DOLNÁ NITRA tvoria okresy Nitra, Zlaté Moravce, severná časť okresu Nové Zámky a západná časť okresy Levice. Tento región je často nazývaný aj Ponitrie. Región Podunajskej pahorkatiny sa rozprestiera v juhozápadnej časti Slovenska, konkrétne v podunajskej Pahorkatine. Zo severu vyčleneného územia zasahuje pohorie Tribeč, Nitrianska pahorkatina a Pohronský Inovec. Na západe susedí s Podunajskou nížinou. Na východe s Krupinskou planinou. Z východnej časti región ohraničuje štátna hranica s Maďarskou republikou. Osou celej oblasti je rieka Nitra.

Táto oblasť je známa najmä svojimi kultúrno-historickými pamiatkami. V Topoľčiankach sa nachádza krásny kaštieľ a turisticky zaujímavý je aj Národný žrebčín. Národný žrebčín je v súčasnosti jediná živá „Národná kultúrna pamiatka” na Slovensku, zachovávajúca pre Slovensko a Európu génový fond koní plemien Lipican, Arab, Hucul a Slovenský teplokrvník. Je tu možnosť návštevy hipologického múzea. V regióne sú krásne starobylé kostoly v Dražovciach alebo Kostoľanoch pod Tribečom, hrady v Gýmeši a Hrušove. Nitra je nielen mestom s krásnym historickým centrom, návštevníkov láka aj areál Agrokomplex, kde sa pravidelne konajú medzinárodné výstavy a veľtrhy. V Nitre sídlia 2 divadlá, a to Divadlo Andreja Bagara (DAB) a Staré divadlo Karola Spišáka (pôvodné bábkové divadlo). Počiatky divadelného umenia v Nitre sa datujú od roku 1883, kedy bolo postavené prvé nitrianske divadlo.Jedinečný je aj chov zubrov neďaleko Topoľčianok v obore Piesky. Zubria obora je jediná na Slovensku je prístupná aj pre turistov.

Dolná Nitra - Kostolík v Dražovciach Dolná Nitra - Kaštieľ v Topoľčiankach Dolná Nitra - Kone z Národného žrebčína v Topoľčiankach Dolná Nitra - Nitra Dolná Nitra - Výstavisko Agrokomplex Dolná Nitra - Zubria obora