Región Horehronie

HOREHRONIE (Horné Pohronie) tvoria okresy Banská Bystrica a Brezno. Región Horehronie sa rozprestiera v srdci Slovenska , vo Zvolenskej kotline, ohraničenej na západe Kremnickými vrchmi. Severný horizont je charakteristický majestátnou panorámou Nízkych Tatier. Východná časť je lemovaná prekrásnym národným parkom Muránska planina.Táto oblasť je jednou z najnavštevovanejších na Slovensku a to vďaka neobvyklému prírodnému bohatstvu a výhodnej geografickej polohe. Na pomerne malom území je veľká diverzita prírodných zvláštností - vysoké hory, lúky, lesy, horské bystriny, jazerá, minerálne a termálne pramene, jaskyne, kvety, zvieratá - to všetko tvorí nepreberné množstvo úchvatností tohto rázovitého horského kraja.

Neďaleko je aj Bystrianska jaskyňa, ktorá počas SNP poskytla úkryt okolitým obyvateľom. Rozšíreným športom na Horehroní je lyžovanie či už zjazdové, alebo bežecké. V Osrblí je centrum biatlonu kde sa v roku 1997 konali majstrovstvá sveta. Na zjazdové lyžovanie sú možnosti na svahoch Chopku, na Čertovici, v Mýte pod Ďumbierom, Selciach a inde.

Bohatstvo liečivých prameňov Slovenska s rozličnými fyzikálanymi a chemickými vlastnosťami umožňuje úzku špecializáciu kúpeľných liečebných miest. Jeden z takýchto úzko špecializovaných lišebných ústavov sa nachádza v Brusne. Kúpele Brusno ležia 21 km severovýchodne od Banskej Bystricesmerom na Brezno, v jednom z postraných zalesnenýh údolí Slovenského rudohoria, na úpätí severných svahov Vepra v nadmorskej výške 435 metrov. Kúpele sú známe už od začiatku 19. storočia. Ich poloha im určuje miernu, teplú a pomerne vlhkú podhorskú klímu. Liečia sa tu pacienti s chorobami žlčníka, žlčových ciest, pečene, pankreasu a niektorých chorôb obehového a pohybového ústrojenstva.

Donovaly sú jedným z najvýznamnejších lyžiarských stredísk na Slovensku. Lyžiarske terény ponúkajú výborné lyžiarske podmienky pre všetky kategórie lyžiarov, od začiatočníkov až po vyznávačov adrenalínových svahov. Dominantov lokality je novovybudovaná šesťsedačková lanovka s osemmiestnou kabínkou na Novú Hoľu ( 1360 m.n.m.) , ktorá je druhá na Slovensku. Okrem sedačkovej lanovky je k dispozícii 14 vlekov. Veľmi zaujímavou atrakciou je večerné lyžovanie pri umelom osvetlení. Neodeliteľnou súčasťou zimných Donovál sú preteky psích záprahov. Jedinečná atrakcia tohto strediska priláka každoročne veľké množstvo návštevníkov. Preteky psích záprahov každoročne organizuje Slovenský Zväz psích záprahov , ktorý spolupracuje s ďalšími európskymi klubmi podobného zamerania.

V Banskej Bystrici sa nachádza až 200 kultúrnych pamiatok a 2 národné kultúrne pamiatky.Medzi národné kultúrne pamiatky patrí Múzeum Slovenského národného povstania s priľahlou expozíciou ťažkej vojenskej techniky z II. sv. vojny v prírode. Za národnú kultúrnu pamiatku bolo vyhlásené v roku 1982. Národnou kultúrnou pamiatkou je aj hradný areál.  Medzi veľmi významnú kultúrnu pamiatku patrí bezpochyby aj obec Špania dolina. Horská obec Špania Dolina sa nachádza severne od Banskej Bystrice, v Starohorských vrchoch. Zachovaná časť Španej Doliny s rázovitou baníckou zástavbou a so zvyškom historického centra bola v roku 1979 vyhlásená za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.V Heľpe sa od roku 1966 každoročne konajú Horehronské dni spevu a tanca, folklórny festival so zameraním na Horehronie. Medzi vyhľadávané turistické atrakcie regiónu patrí aj Čiernohronská železnica v Čiernom Balogu a Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline. Táto úzkorozchodná železnica bola postavená v doline Čierneho Hrona hlavne na odvoz dreva. Pozemné bohatstvo možno obdivovať v Harmaneckej alebo Bystrianskej jaskyni.

Turizums v regióne
okres Banská Bystrica
okres Brezno

Horehronie - Múzeum SNP v Banskej Bystrici Horehronie - Čiernohorská železnica Horehronie - Harmanecká jaskyňa Horehronie - Banská Bystrica Horehronie - Preteky psích záprahov v Donovaloch Horehronie - Horehronské dni spevu a tanca