Región Horné Považie

HORNÉ POVAŽIE (niekedy nazývané aj Severné Považie) tvoria okresy Bytča, Považská Bystrica, Žilina a severná časť okresu Púchov. Územie Horného Považia s 1 097 štvorcovými kilometrami je tretím najväčším regiónom vo všetkých ôsmich samosprávnych krajoch Slovenska. Nachádza sa v západnej časti severozápadného Slovenska. Jeho prevažnú časť prekrývajú pohoria: Javorníky, Malá Fatra, Strážovské a Súľovské vrchy, Kysucká vrchovina i Žilinská pahorkatina. Najvyšším vrchom regiónu je Veľký fatranský Kriváň (1 709 m). Región bol do roku 1923 súčasťou Trenčianskej stolice, neskôr Považskej župy.

Významnými pamiatkami v regióne sú renesančný zámok s areálom v Bytči, hrad Strečno so stálou expozíciou „Dejiny hradu“, rozľahlá Lietava, pozostatky hradov Hričov a Súľov, kaštiel v Kuneráde. Na jedinečnom Budatínskom zámku nájdete nádhernú drotárskú expozíciu. Unikátne maľované drevenice v Čičmanoch sú pamiatkovou rezerváciou ľudovej architekútry a presláveným sa stal aj pohyblivý betlehem v Rajeckej Lesnej. Krásne sú mestské pamiatkové zóny v Žiline, Bytči a Rajci. Na dosah ruky od Žiliny je Národný park Malá Fatra. K vrcholovým zážitkom v regióne patira turistické putovania v zlepencových Súľovských skalách. Významný je folklórny festival Jánošíkove dni v Terchovej.

Turizmus v regióne
okres Žilina
okres Púchov

Horné Považie - Čičmany Horné Považie - Drotárska expozícia na Budatínskom zámku Horné Považie - Hrad Strečno Horné Považie - Kunerád Horné Považie - Betlehem v Rajeckej Lesnej Horné Považie - Súľovské skaly