Región Kysuce

KYSUCE tvoria okresy Kysucké Nové Mesto a Čadca a často bývajú začlenené do regiónu Horné Považie.

Región Kysuce patrí k najkrajším kútom stredného Slovenska. Nazýva sa podľa rieky Kysuca. Pohoria lemujú toky riek a ohraničujú tento kraj. . Zo západu sú to Javorníky s najvyšším vrcholom Veľký Javorník (1 071 m n. m.), na severe Moravsko-sliezske Beskydy s najvyšším vrchom Veľkým Polomom (1 067 m n. m.). Z východu sú to Kysucké Beskydy s najvyšším vrcholom - symbolom Kysúc - Veľkou Račou vysokou 1 236 m n. m.. Časť južného územia pokrýva Kysucká vrchovina s najznámejším vrcholom Ľadonhora (999 m n. m.).

Najstaršou známou osadou na Kysuciach je dnešné mesto Kysucké Nové Mesto, ležiace na dôležitej obchodnej ceste, ktorá viedla údolím rieky Kysuca. Hospodárske a kultúrne stredisko dolných Kysúc je najstarším mestom na Kysuciach. Historické centrum mesta je zachované a pozostáva z pešej zóny (Belanského ulica) ktorá ústi na námestie Slobody. Na rohu námestia sa nachádza rímskokatolícky kostol sv. Jakuba, ktorý bol postavený v roku 1284. Na Belanského ulici sa nachádza Mariánsky kostol postavený v roku 1817.

Významnou osobnosťou, ktorá pochádzala z Kysúc, bol herec Jozef Króner. Nádherné pamiatky ľudovej architektúry sú umiestnené v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke, kde sa nachádza aj unikátna lesná úvraťová železnička.  Historická lesná úvraťová železnica je zachovaná a prevádzkovaná časť bývalej Kysucko-oravskej lesnej žleznice. Po technickej stránke je zaujímavá úvraťovým systémom, ktorý umožnil prekonanie veľkého výškového rozdielu na krátkej vzdialenosti. Železnica je vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku . Skanzen vznikol 11.októbra 1974 (bol položený základný kameň), pričom jeden z hlavných dôvodov pre jeho vznik bola výstavba vodnej nádrže Nová Bystrica. Jeho prvou úlohou totiž bola záchrana pamiatok ľudovej architektúry z obcí Riečnica a Harvelka, ktoré pre spomínanú výstavbu zanikli. V expozícii sa nachádza 34 stavieb, prevažne obytných domov a hospodárskych budov, ďalej krčma z Korne, dva mlyny a murovaná kaplnka zo Zborova nad Bystricou. Expozícia zachytáva nielen architektúru, ale aj kultúru a spôsob života v oblasti Kysúc z 19. storočia a prvej polovici 20. storočia.


Turizmus v regióne

okres Čadca

Kysuce - Kysucké Nové Mesto Kysuce - Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke Kysuce - Úvraťová železnica vo Vychylovke Kysuce - Vychylovka Kysuce - Folklór a tradície Kysuce - Kostolík vo Vychylovke