Región Liptov

Región LIPTOV tvoria okresy Ružomberok a Liptovský Mikuláš. Vďaka vynikajúcim prírodným podmienkam s kultúrno-historickými pamiatkami a zachovanou ľudovou architektúrou je Liptov jedným z najkrajších a turistami najvyhľadávanejších regiónov  Slovenska. Nachádza sa v juhovýchodnej časti žilinského samosprávneho kraja v Liptovskej kotline, ktorú obklopujú najvýznamnejšie a najvyššie horstvá - Vysoké Tatry na východe, Západné Tatry a Chočské vrchy na severe, Nízke Tatry na juhu a Veľká Fatra na západe. Tieto jedinečné horstvá so zaujímavými dolinami vytvárajú veľmi dobré podmienky pre pešiu turistiku, cykloturistiku, ale najmä pre zimné športy.

Lyžiarske strediská ponúkajú lyžiarom skvelé podmienky na zjazdové i bežecké lyžovanie. Vyhľadávanými zimnými strediskami sú Demänovská dolina, Malinné, Jasná, Chopok, Bocká dolina, Jánska dolina. Milovníkom skialpinizmu sú známe dve doliny - Žiarska a Demänovská. Okrem lyžovania a turistiky ponúka tento región aj menej tradičné športy ako paragliding, rafting, jazdu na koni, speleoservis, vyhliadkové lety, horolezectvo, cyklistiku, poľovníctvo či rybárstvo. Preteká ním najdlhšia slovenská rieka Váh (403 km) v centrálnej časti s vodnou nádržou Liptovská Mara s významnými strediskami letnej rekreácie a vodných športov.

Geograficky je Liptov ideálnou ucelenou oblasťou a vyznačuje sa svojráznou ľudovou architektúrou a folklórom (Vlkolínec, Východná, Važec, Hybe, Liptovské Sliače, Liptovská Osada a iné). V regióne sa nachádza mnoho minerálnych prameňov, ich liečivé účinky sú využívané v kúpeľoch Lúčky, Korytnica a Ľubochňa. Minerálny prameň zásobuje termálne kúpalisko Tatralandia, v Liptovskom Jáne a v Bešeňovej s travertínovými nálezmi. Ďalšie početné minerálne pramene sa využívajú ako pitná minerálna voda. V Múzeu liptovskej dediny v Pribyline sa môžu návštevníci zoznámiť s liptovským folklórom, s ľudovými remeslami, ale aj s chovom huculských koní, čo je raritou tohto múzea. Rezervácia ľudovej architektúry vo Vlkolínci je ďalšou atraktivitou, ktorá je zaradená v Zozname svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.

V strede Liptova, východne od vodnej nádrže Liptovská Mara, sa nachádza mesto Liptovský Mikuláš, administratívne centrum Liptova s 33 tis. obyvateľmi. Mesto je známe z histórie hlavne tým, že tu dňa 13.3.1713 popravili zbojníka, ľudového hrdinu Juraja Jánošíka. Narodili sa tu a pôsobili mnohí kultúrni aj politickí činitelia slovenských dejín. Z kultúrnohistorických objektov sú najvýznamnejšie Kostol sv. Mikuláša z roku 1280 so zachovanými gotickými klenbami, tzv. Seligovský dom (kde odsúdili J. Jánošíka), dnes sídlo literárno-historického múzea J. Kráľa, bývalý župný dom (rozšírený a pseudobarokovo prefasádovaný), barokový objekt Slovenského múzea prírody a jaskyniarstva, remeselnícke domy, kaštiele a mnohé ďalšie. Na Váhu je vybudovaný areál vodného slalomu s kanoistickým bazénom (pripravujú sa tu slovenskí reprezentanti). V meste sú športové štadióny, kúpaliská, lodenica, krytý zimný štadión. Významné turistické východisko do Nízkych Tatier (hlavne do Demänovskej doliny-Jasnej) a do Západných Tatier (na Tatranskú magistrálu a hlavný hrebeň).

Južne od Liptovského Mikuláša sa nachádza Národný park Nízke Tatry (NAPANT) a jeho najväčšie chránené územie na Slovensku - Demänovská dolina, ktorá sa stala vo svete známou hlavne vďaka bohatému a rozsiahlemu Demänovskému krasu a lyžiarskym terénom s európskym štandardom kvality. Systém Demänovských jaskýň má dĺžku asi 21 km a je tvorený 30 jaskyňami, z ktorých 3 sú sprístupnené: Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská ľadová jaskyňa a Demänovská jaskyňa mieru.

Veľkým bohatstvom Liptova sú jeho dediny a dedinky. Nájdete tu tradičné salaše, kde samozrejme môžete vychutnať tradičné výrobky z mlieka a syra, bryndzové halušky, liptovské pirohy, žinčicu, tradičné hospodárstvo, kroje a architektúru. Na svoje si prídu aj milovníci folklóru, pretože na Liptove sa koná mnoho folklórnych slávností a festivalov.

Turizmus v regióne
okres Ružomberok
okres Liptovský Mikuláš

Liptov - Vlkolínec Liptov - Múzeum liptovskej dediny v Pribyline Liptov - Liptovská Mara Liptov - Demänovská ľadová jaskyňa Liptov - Salaš Liptov - Tatralandia