Región Stredné Považie

STREDNÉ POVAŽIE zahŕňa okresy Trenčín, Ilava, južnú časť okresu Púchov, severnú časť okresu Myjava a časť okresu Nové Mesto nad Váhom okrem štyroch juhovýchodných obcí. Charakter regiónu je výrazne ovplyvňovaný centrálnou osou, ktorú predstavuje rieka Váh. Stred regiónu tvorí Považské Podolie obklopené Bielymi Karpatmi, Strážovskými vrchmi, Považským Inovcom a Myjavskou Pahorkatinou.

Trenčín je jedno z najstarších a najvýznamnejších miest na Slovensku. Je to správne, priemyselné a kultúrne centrum regiónu, nazvané aj Perla Považia. Vzácnou historickou pamiatkou je latinský nápis na skale Trenčianskeho hradu. V regióne je množstvo minerálnych a termálnych prameňov, ktoré sa využívajú v kúpeľoch. Kúpele Trenčianske Teplice sa zásluhou vynikajúcej sírnej vody špecializujú na liečbu pohybového ústrojenstva, reumy, civilizačných ochorení a pod. Navštíviť môžete i najmladšie slovenské kúpele Nimnica situované na výbežku pohoria Javorníky.  Medzi významné osobnosti z tohto regiónu patria Matúš Čák Trenčiansky, Vojtech Zamarovský, či zo súčasných osobností hokejista Zdeno Chára. Okrem Trenčianskeho hradu patria medzi krásne hrady tohto regiónu aj Beckovský hrad a Čachtický hrad. Obce regiónu s bohatou históriou zviditeľnili prekrásne výšivky, zdobené kroje, zachovávanie tradícií a folklór. Zelená Voda pri Novom meste nad Váhom je populárne prírodné letné kúpalisko s kempingom a chatkami. Každoročne sa tu koná festival Topfest, veľkosťou porovnateľný s festivalom Pohoda v neďalekom Trenčíne.

Turizmus v regióne
okres Trenčín
okres Púchov
okres Myjava
okres Nové Mesto nad Váhom

Stredné Považie - Trenčín Stredné Považie - Hrad Beckov Stredné Považie - Kúpele Trenčianske Teplice Stredné Považie - Festival Pohoda Stredné Považie - Čachtický hrad Stredné Považie - Trenčín 2