Región Tatry

Región TATRY sa stotožňuje s okresmi Poprad a Kežmarok (s výnimkou obcí kežmarského okresu ležiacich za Spišskou Magurou, ktoré patria do regiónu Zamagurie). Kultúrnym, priemyselným, dopravným a administratívnym centrom regiónu je mesto Poprad. Región Tatry je obkolesený troma národnými parkami a to Tatranským národným parkom na západe, Národným parkom Slovenský raj na juhovýchode a Národným parkom Nízke Tatry na juhozápade.

V zime ponúka región veľa možností na lyžovanie v obciach Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a mnohé ďalšie. Návštevníkov lákajú aj kúpele v Novom Smokovci, Štrbskom Plese a Tatranských Mantliaroch. V Poprade sa nachádza aj aquapark. Tatry su navštevované hlavne pre ich nádhernú prírodu a sú vyhľadávané milovníkmi pešej turistiky. Známe sú vysokotatranské štíty Kriváň, Rysy alebo najvyšší Gerlachovský štít. Sídla vo Vysokotatranskom regióne sú oficiálne označované spoločným názvom Mesto Vysoké Tatry. V skutočnosti však ide o väčší počet samostatných sídelných celkov, v ktorých väčšinu objektov tvoria ubytovacie kapacity prevažne hotelového typu. Jednotlivé sídla sú spojené podtatranskou zubačkovou železnicou a cestnou komunikáciou.

Tatranská Lomnica je jedna z najväčších a najkrajších osád na území Vysokých Tatier. Nachádza sa 6 km východne od Smokovca, na úpätí Lomnického štítu. Po roku 1989 sa v Tatranskej Lomnici začala výrazne meniť sieť ubytovacích i stravovacích zariadení. Obnovy sa dočkali pôvodné penzióny, vznikajú nové. Stále pribúdajú zariadenia pre športovo-rekreačné aktivity - bazény, tenisové kurty, minigolf, fitnes centrá, požičovne športových potrieb, lukostreľba a iné. V zime klzisko, zjazdové trate rôznej náročnosti, bežecké trate, lyžiarske škôlky atď. V Tatranskej Lomnici je možné navštíviť nielen zaujímavé Múzeum TANAPu, ale i unikátnu Expozíciu tatranskej prírody. Najstaršia tatranská osada Starý Smokovec je v súčasnosti administratívnym centrom Vysokých Tatier. Sídli tu mestský úrad, je tu centrum Tatranskej horskej služby, hotely, požičovne, cestovné kancelárie.Osada je významným dopravným uzlom s odbočkou trate Tatranskej elektrickej železnice a lanovkou na Hrebienok. V osade je sústredená obchodná sieť, expozitúry niektorých bánk, zmenárne. Pochutiť si môžete na výbornej vode pri prameňoch, vďaka ktorým vlastne Starý Smokovec vznikol. Štrbské Pleso je významné centrum turizmu a zimných športov, najvyššie položená turisticko-liečebná osada, nachádzajúca sa vo Vysokých Tatrých. Rozkladá sa na južnom brehu jazera Štrbského plesa v nadmorskej výške 1 346 m. n. m.

O niečo nižšie sa nachádzajú podtatranské obce Štrba, Štôla, Gerlachov, Stará a Nová Lesná a Veľká Lomnica, ktoré okrem hotelov ponúkajú aj lacnejšiu alternatívu ubytovania v súkromí. Vo Veľkej Lomnici sa nachádza najlepší golfový rezort vo Vysokých Tatrách – zatiaľ 28 jamkové ihrisko Black Stork.

Medzi malebné tatranské strediská patrí rázovitá obec Ždiar, ležiaca na trošku bokom od najväčších Vysokotatranských stredísk. Nájdete ju pri Poľských hraniciach na severovýchode Tatranského regiónu, v Belianskych Tatrách. Okrem pamiatkovo chránených dreveníc Ždiar láka aj lyžiarskym strediskom v Bachledovej doline.

K väčším centrám turistického ruchu vzdialených len 20 km od Tatier možno zaradiť historický Kežmarok a Poprad. Najvýznamnejšou pamiatkovou zónou v Poprade je centrum mestskej časti Spišská Sobota. Najvzácnejšou architektonickou pamiatkou je tu Kostol svätého Juraja s piatimi neskorogotickými krídlovými oltármi a hlavným oltárom od Majstra Pavla z Levoče.

Turizmus v regióne
okres Poprad
okres Kežmarok

Tatry - Gerlachovský štít Tatry - Múzeum Tanapu v Tatranskej Lomnici Tatry - Chata pri Zelenom Plese Tatry - Starý Smokovec Tatry - Štrbské pleso Tatry - Skalnaté pleso