Región Tekov

Územie TEKOVA je totožné s územím bývalej Tekovskej župy. Územie Tekova je dnes rozdelené do troch krajov: Nitrianskeho, Banskobystrického a malá časť je v Trenčianskom kraji. Najvýznamnejším a najväčším mestom sú Levice. Inými mestami sú: Zlaté Moravce, Nová Baňa, Žarnovica, Kremnica, Žiar nad Hronom a Želiezovce.

Územie Tekova začína na rozľahlích úrodných nížinách na juhu západného Slovenska a končí na úpätí Štiavnických vrchov v početných vinohradoch, ktoré dodávajú tomuto regiónu svojrázny charakter. Regiónom Tekova preteká rieka Hron, ktorá do značnej miery spoluvytvára jeho charakter.

Medzi významné pamiatky patrí Levický hrad, v ktorom je dnes Tekovské múzeum, a Benediktínsky opevnený kláštor v Hronskom Beňadiku. Na svoje si v tekovskom regióne prídu aj vyznávači športov a turistiky. Za obcou Krškany začína chránené územie – Horšianska dolina s unikátnymi zvislými stenami z kameňa. Osviežením je aj výstup na vrch Vápnik zvaný tiež Šiklóš, neďaleko Levíc, odkiaľ je možné dopriať si panoramatický výhľad na celý región. Pri svojich potulkách regiónom nezabudnite navštíviť Slovenskú bránu za obcou Kozárovce, ktorá vytvára prirodzený vstup do levického kraja. Turistické centrá v regióne Tekov vznikli podobne ako v susednom Podunajsku v okolí termálnych kúpalísk. Okrem kúpania v bazénoch s termálnou vodou v nich návštevníci nájdu jednoduchšie ubytovanie a športoviská. V súčasnosti môžete využiť termálne kúpalisko v blízkosti Levíc s názvom Margita-Ilona, alebo o niečo južnejšie kúpalisko v obci Santovka.


Turizmus v regióne

okres Levice

Tekov - Kláštor v Hronskom Beňadiku Tekov - Levický hrad Tekov - Folklór Tekov - Kremnica Tekov - Žiar nad Hronom Tekov - Levický jarmok