Región Turiec

TURIEC tvoria okresy Martin a Turčianske Teplice. Región Turiec patrí k regiónom, ktoré ponúkajú   návštevníkovi prakticky všetko - nádherné prírodné scenérie, termálne pramene, kultúrne pamiatky, históriu, športové možnosti. Turiec sa nachádza v Turčianskej kotline, ktorá je obkolesená národnými parkami Veľka a Malá Fatra a Kremnickými vrchmi a pohorím Žiar. Región Turca má ideálne podmienky na rozvoj turistického ruchu nielen kvôli krásnym horám a dolinám, ktoré poskytujú rozmanité možnosti na horskú turistiku a cykloturistiku. Nájdete tu moderné lyžiarske strediská, kúpele, aquapark aj historické pamiatky.

Centrom a najvýznamnejším mestom Turca je mesto Martin s bohatou históriou s národným i kultúrnym významom. Sídli v ňom Matica Slovenská, Etnografické múzeum, Divadlo SNP alebo Slovenská národná knižnica. Nachádza sa tu tiež národná kultúrna pamiatka Národný cintorín, na ktorom je pochovaných mnoho známych osobností slovenskej kultúry a histórie. Na hrebeni Malej Fatry, tesne nad Martinom nájdete známe lyžiarske stredisko Martinské hole s modernou šesťsedačkovou lanovkou a výbornými snehovými podmienkami. Na opačnej strane od Martina, vo Veľkej Fatre leží ďalšie nižšie položené skicentrum – Jasenská Dolina. Určite by ste si nemali nechať ujsť najväčšiu expozíciu objektov ľudovej architektúry na Slovensku v Múzeu slovenskej dediny - skanzene v Jahodníckych hájoch. Mesto Vrútky je známe ako dôležitá dopravná križovatka.

Z prírodných krás ponúka Turiec Šútovský vodopád (najvyšší v Malej Fatre) a tiesňavu Tesnô. Z pamiatok stojí za zmienku Blatnícky hrad, Sklabinský hrad, Znievsky hrad, kláštor premonštrátov v Kláštore pod Znievom, anglický park a kaštieľ v Turčianskej Štiavničke a kaštieľ s anglickým parkom v Mošovciach. Pre dokonalý relax poslúžia kúpele v Turčianskych Tepliciach. Turiec je známy aj minerálnymi vodami. Známe sú napríklad Budiš a Fatra.

Turizmus v regióne
okres Martin
okres Turčianske Teplice

Turiec - Martin Turiec - Skanzen v Jahodníckych hájoch Turiec - Šútovský vodopád Turiec - Vrútky Turiec - Turčianske Teplice Turiec - Kaštieľ v Mošovciach