Región Záhorie

ZÁHORIE je región nachádzajúci sa na západe Slovenska. Susedí s Rakúskom, s ktorým hranicu tvorí rieka Morava a s Českou republikou. Na juhovýchode je ohraničené hrebeňom Malých Karpát. Väčšinu územia zaberá Záhorská nížina, ktorá na severe hraničí s Dolnomoravským úvalom a Bielymi Karpatmi.

Záhorie je rozdelené na Horné Záhorie, Dolné Záhorie a Stredné Záhorie. Zahŕňa okresy Senica a Skalica, južnú časť okresu Myjava a okres Malacky (okrem obcí Stupava, Marianka a Borinka). Záhorie má dlhú históriu. V období Veľkej Moravy bolo súčasťou Moravského kniežatstva. Cez jeho územie prechádzala Česká cesta, ktorá spájala Uhorsko s Moravou. Na pomerne malom území Záhoria, niečo cez dvetisícpäťsto kilometrov štvorcových, žije takmer 300 000 obyvateľov.

Pri návšteve Záhoria určite ochutnajte tradičný skalický trdelník. Na záhorí nájdete mnoho turisticky zaujímavých miest. V Smrdákoch vyviera liečivá voda s vysokým obsahom sírovodíka, ktorá je vhodná najmä na liečenie kožných chorôb. Centrom Záhoria je mesto Senica, ktoré Vám taktiež umožní stráviť poludnie veľmi aktívne spoznávaním krás Senice či pátraním po minulosti slovenských rodákov ako generál Milan Rastislav Štefánik, Jozef Miloslav Hurban a mnoho ďalších. Na území je tiež známe pútnické miesto Šaštín-Stráže s bazilikou Sedembolestnej Panny Márie. Na svoje si prídu nadšenci pešej turistiky i jazdy na koni. Milovníci cykloturistiky, rybolovu, poľovníctva či hubári nebudú určite sklamaní. Záhorie je tiež známe svojimi folklórnymi festivalmi, hradnými slávnosťami, jarmokmi, trdlofestom, ale i ochutnávkami vín. Navštívte Záhorie – kraj plný pohostinnosti, žijúci kultúrou a známy svojou typickou záhoráčtinou a určite nebudete ľutovať.

Turizmus v regióne
okres Senica
okres Skalica
okres Myjava
okres Malacky

Záhorie Záhorie - Dom kulúry v Skalici Záhorie - Skalický trdelník Záhorie - Rotunda v Skalici Záhorie - Senica Záhorie - Šaštín-Stráže