Región Zamagurie
Z chránených prírodných území Zamaguria treba spomenúť aj Haligovské skaly - národnú prírodnú rezerváciu s najväčšou jaskyňou Pienin Aksamitkou (verejnosti neprístupnou), Kamiensku tisinu s výskytom tisu obyčajného (prírodná rezervácia), Litmanovský potok (prírodná pamiatka) so zachovanými spoločenstvami pôvodnej ichtyofauny, Jarabinský prielom (prírodná pamiatka) - kaňonovitá dolina s 5 kaskádami a krútňavovými hrncami o priemere 6 m a hĺbke 3 m. Symbolom Zamaguria sú divoké a malebné Pieniny. Nie sú veľké, ich 35 km dlhé pásmo však patrí k najkrajším a najcennejším územiam v strednej Európe. Dominantou Pienin a celého Zamaguria sú majestátne skalné útvary Tri Koruny. Najväčšou atrakciou pieninskej turistiky je romantická plavba na typických goralských pltiach po Dunajci v prekrásnej prírodnej scenérii Pieninského národného parku (PIENAP). Strmé bralá Pienin obmýva pohraničná rieka Dunajec, ktorá si svojím dravým prúdom vyhĺbila vo vápencoch na úseku dlhom 8,5 km hlboký a úzky kaňon s vysokými skalnými stenami. V letných mesiacoch sa naskytuje možnosť kúpania i rybolovu v čistých vodách Dunajca, Lipničky a Rieky. Možnosti cykloturistiky po značených trasách. V zime si prídu na svoje aj lyžiari, ktorí v malebnej krajine nájdu dobré terény pre zjazdové i bežecké lyžovanie (Jezersko).
Prírodné krásy spolu so srdečnosťou a pohostinnosťou miestneho goralského ľudu vytvárajú z tejto oblasti vyhľadávanú oázu pokoja a oddychu. Administratívnym centrom Zamaguria je mesto Stará Ľubovňa so 16,2 tis. obyvateľmi. Je to typické historické mesto so stredovekým štvorcovým námestím so zachovanými meštiackymi domami, s pôvodne ranogotickým, barokovo upraveným kostolom z 13. stor. Nad mestom sa vypína hrad z 13. stor. s okresnou galériou a vlastivedným múzeom (pod hradom Múzeum ľudovej architektúry). Severne od mesta sa nachádza obec Litmanová, v súčasnosti najviac navštevovaným miestom Zamaguria (zjavenie Panny Márie). Turisticky najpríťažlivejšou časťou Zamaguria je Červený kláštor. Obec aj rekreačné stredisko, názov pochádza od kláštora založeného kartuziánskymi mníchmi začiatkom 14. stor. (mal tvarované rímsy, ostenie a rebrá červenej farby, preto pomenovanie Červený Kláštor). V miestnej časti Červený Kláštor-kúpele je sídlo správy Pieninského národného parku.
Krásy ľudovej architektúry človek objaví v svojráznych goralských dedinách (Osturňa, Jezersko). Pozdĺž Dunajca vedie z Červeného Kláštora až do Lesnice nenáročný turistický chodník. Na južnom upätí Spišskej Magury sú i kúpele Vyšné Ružbachy s vyhasnutým kráterom, v ktorom sa dá aj kúpať, či stredoveké mestečko Podolínec. Pravidelným podujatím sú Zamagurské folklórne slávnosti v Červenom Kláštore, ktoré sa konajú pravidelne koncom júna.
Turizmus v regióne
okres Stará Ľubovňa