Richard Rikkon - klavirista

Richard Rikkon - klavirista

Richard Rikkon - klavirista

Narodený: 06.06.1974 v Želiezovciach

Životopis:

Narodil sa v muzikantskej rodine. Hre na klavír sa venuje od svojich štyroch rokov. Už ako päťročný získal cenu v národnej súťaži. Ako šesťročný sa stal víťazom Bartókovej ceny v Maďarsku, kde získal aj všetky zvláštne ocenenia. V tom istom roku o ňom nakrútila vtedajšia Československá televízia dokument. Ako osemročný sa stal mimoriadnym žiakom Žilinského konzervatória pod vedením prof. Antona Kállayiho. V medzinárodnej súťaži klaviristov Virtuosi per musica di piano forte získal druhé miesto.
Ako jedenásťročný vystupoval na Lisztovej Academii v Budapešti. Počas štúdií na konzervatóriu sa zúčastnil majstrovských kurzov Lazara Bermana a Eugena Indjica. V záverečnom recitáli na konzervatóriu interpretoval s veľkým ohlasom Lisztov koncert č. 1 Es dur spolu so symfonickým orchestrom Musica Yuventa. Richard Rikkon sa taktiež venuje kompozícii a aranžovaniu diel iných autorov, ako aj komornej hre. Od roku 1995 do roku 2000 bol poslucháčom VŠMU u prof. Cyrila Dianovského, pričom zároveň od roku 1998 do roku 2000 študoval na parížskej Conservatoire Superiore u medzinárodne uznávaného interpreta Eugena Indjica (žiaka Artura Rubinsteina).
Absolvoval medzinárodné majstrovské kurzy Lazara Bermanna. Koncertné vystúpenia odohral v mnohých krajinách sveta. V repertoári má diela od Bacha až po súčasných skladateľov. V súčasnosti sa venuje koncertnej klavírnej interpretačnej a improvizačnej činnosti. Pravidelne hrával s viacerými renomovanými telesami: Orchester De Radio et Television Paris, Concerge bouw – Orchester Amsterdam a Symphonie Orchester Zurich. V roku 2001 absolvoval celosvetové turné s vlastným recitálovým koncertom (Afrika, India, Saudská Arábia, Grécko, Kanada, Spojené štáty atď.). Richard Rikkon koncertne sprevádzal mnohých operných spevákov z Kanady a Ameriky. Spolupracoval aj so sólistami Moskovskej filharmónie .
Richard Rikkon je však všestranný umelec, ktorý sa venuje aj aranžovaniu známych diel a ich netradičným stvárneniam – transkripcii skladieb. Spolupodieľal sa na hudobnej produkcii známej televíznej show Super Star, kde sprevádzal s veľkým ohlasom ako korepetítor súťažiacich spevákov . V apríli 2005 vydal debutový album pod názvom Čarovný klavír, kde hrá známe skladby prepracované v netradičnom virtuóznom štýle. Okrem iných aj tento album dostal ocenenie „Zlatá platňa“.
Richard Rikkon sa stal významným členom Kanadsko-slovenskej obchodnej komory v r. 2005.
V súčasnosti sa venuje študovaniu diel Vladimíra Horowitza, Georgesa Cziffru a iných velikánov klavírneho neba.

Prehľad klavírnych súťaží a koncertov:

- Celonárodná súťaž Nitrianska Lutňa – mimoriadna cena ako 5-ročný (r. 1979)
- Bela Bartóková súťaž v MĽR – 1.cena (r.1980)
- Melódie priateľstva – počas 4 ročníkov na celoslovenských kolách 1.miesto (1981, 1982, 1983, 1984)
- Medzinárodná súťaž klaviristov Virtuosi per musica di piano forte (Ustí nad Labem – 2.miesto (r.1985)
- Klavírny recitál na Lisztovej akadémii ako 11-ročný (r.1985)
- Majstrovské medzinárodné kurzy u Lazara Bermanna, Haliny-Czerny Stefanska, Eugena Indjica, Pierre Jasmin počas 9-tich ročníkov (r.1990-1999)
- Koncert s Orchester De Radio et Television Paris
- Koncert s Concerge bouw – Orchester Amsterdam a Symphonie Orchester Zurich
- Klavírny recitál v Cité des Arts (r.1999)
- Koncert v Sal Gaveau Paris
- Celosvetové turné Afrika, India, Saudská Arábia, Grécko, Rusko, Kanada, USA, Švédsko, Nórsko, Fínsko, Francúzsko...(r.2001)
- Koncert mladých pianistov v Kopenhagen (r.2002)
- Koncert v Monte Carlo (r.2004)

Ocenenia:

2005 - hudobná cena Aurel

zdroj: www.osobnosti.sk

Richard Rikkon 1 Richard Rikkon 2 Richard Rikkon 3