SELICE - Spoznávajme sa navzájom - Lernen wir uns gegenseitig kennen - Ismerjük meg egymást
Opis hlavného organizátora:
Obec Selice sa nachádza v okrese Šaľa v Nitrianskom kraji. V obci sa nachádzajú kultúrne pamiatky Rímsko-katolícky Kostol sv. Michala archanjela,, Reformovaný (kalvínsky) kostol, Zvonica i starý mlyn pri cintoríne. Zaujímavosťou obce sú prícestné kríže, ktoré v minulosti slúžili ako modlitebné miesta pri vchádzaní, alebo vychádzaní z obce. V obci je široké zastúpenie mimovládnych organizácií v zameraní sa na šport, rybárstvo a poľovníctvo. Samospráva počas celého roka pre svojich obyvateľov realizuje zaujímavé podujatia v podobe kultúrno - spoločenských, športových, vzdelávacích podujatí.
Ciele projektu:
Pri aktivitách dôjde k vzájomnému poznávaniu medzi sebou. Umožní lepšiu komunikáciu a odstránenie bariér nielen medzi generáciami ale aj národmi čím sa posilní európska spolupatričnosť. Zároveň prostredníctvom prednášok a diskusií chceme pritiahnuť väčšiu pozornosť na aktuálne témy spojené s európskym občianstvom, posilnením medzikultúrneho dialógu, aktívneho zapájania sa občanov do spoločenského života, zamýšľania sa nad lepšou budúcnosťou európskej únie, o dôležitosti aktívnejšej účasti na eurovoľbách i na šírenie dobrovoľníctva. Dôležitosť na rozvoj povedomia o histórií a rozmanitosti EÚ poukazuje na dôležitosť zvýšenia povedomia o EÚ, nevedomosť je nepriateľom EÚ, hoci už ubehlo 10 rokov od začlenenia sa do Európskej únie, mnohí obyvatelia majú stále málo vedomostí o nej. Preto bude prezentovaná v podobe lektorov, ktorý sa problematike venujú. Dopadom je upriamenie pozornosti na témy dobrovoľníctva, medzigeneračnej solidarity a Európskeho občianstva. Premietaním filmu o dobrovoľníctve i samotným prezentovaním účastníkov mimovládnych organizácií z jednotlivých partnerských obcí budú účastníci nepriamo zapájaný do úvah stať sa aktívnym členom neziskovej organizácie.
Očakávaným dopadom je aj oboznámenie účastníkov so zabudnutým kultúrnym dedičstvom. Deti spoznajú kultúru svojich rodičov i predkov. Je to dôležitý dopad, pretože keď kultúrne tradície a zvyky upadnú do zabudnutia, nebude ich mať kto prezentovať nasledujúcim generáciám. Znamená to zabezpečenie zachovania kultúr, zvykov a tradícií pre ďalšie generácie. Odovzdaním poznatkov staršej generácie tým najmladším sa zabezpečí ich šírenie z generácie na generáciu.
Prínosy projektu (dopady projektu):
- upevnenie partnerských vzťahov s maďarskými partnerskými obcami,
- rozšírenie obzorov a náhľadov do sveta EÚ,
- odstránenie predsudkov, medzi generačných bariér, rovnaký prístup,
- poukázanie na dôležitosť dobrovoľníctva,
- budovanie nielen starých priateľstiev ale i nadväzovanie nových,
- budovanie uvedomelejšej mladej generácie,
- posilnenie spoluprác v rôznych oblastiach jednotlivých samospráv,
- plánovanie ďalších stretnutí,
- poukázanie na dôležitosť šírenia tradícií, zvykov a kultúr z generácie na generáciu,
- prejednanie možností o rozšírenie partnerstiev o nových členov,
- vyvolať v občanoch pocit hrdého uvedomelého EURÓPANA.
Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Európskej komisie.
Info na: www.selice.eu