Turistické trasy - Roháče

Turistické trasy Roháče

Exkurzná trasa - Roháčske plesá

Ak ste navštívili, alebo sa iba chystáte navštíviť, Roháče určite si nenecháte ujsť prechádzku na bývalú Ťatliakovu chatu a potom okolo jazier.Trasu začneme na parkovisku v Roháčskej doline, po asfaltovej ceste okolo poľany Adamcuľa až k bývalej Ťatliakovej chate. Tu môžeme obdivovať krásu Prvého jazera, ktoré je v 1563 m n. m. a má rozlohu 2,22 ha.Pokračujeme po zelenej miernym stúpaním upraveným chodníkom po 50 minútach prídeme k Druhému jazeru je v 1650 m., ktoré má rozlohu 0,21 ha.Nasleduje mierne stúpanie a objavíme Tretie jazero 1653 m n. m. s rozlohou 0,61 ha.Mierne stúpanie pokračuje a prídeme k Štvrtému jazeru 1718 m n. m. má 1,45 ha. Jazero je pod úpätím Troch kôp. Po 2 hodinách chôdze je tu dobré miesto na odpočinok.Zostup po serpentínach značený modrou turistickou značkou zvládne určité každý, vedie kosodrevinou až na odpočívadlo. Ďalšie zostupovanie je náročnejšie vedie lesom približne 20 minút. V polovici cesty lesom je odbočka k Roháčskemu vodopádu.Záverečný úsek vedie upravenou cestou cez poľanu Adamcuľa a asfaltovou cestou na parkovisko 40 minút.Túto trasu je možné absolvovať aj opačným smerom, vtedy je výstup ťažší, ale ľahšie sa stúpa do kopca, ako sa s neho zostupuje. Na tejto trase sa počas leta vystriedajú všetky vekové kategórie.

Sivý vrch

Horáreň Biela skala je prvá zástavka na našej trase. Sem je najlepšie pricestovať autobusom zo Zuberca. Značenie turistického chodníka je červenou turistickou značkou strmším lesným svahom 1.30 hodiny. Biela skala 1316 m n. m. tvorí vstupnú bránu vápencových skál Západných Tatier s bohatou vápnomilnou flórou. Trasa pokračuje kamenistým chodníkom cez Radové skaly.Trasa je veľmi pekná a za jasného počasia môžeme obdivovať doliny Liptova a Oravy. Posledný úsek končí miernym stúpaním. Sivý vrch 1804 m n. m. Zostup stále po červenej značke až do sedla Pálenica 30 minút, chodník vedie sčasti cez kosodrevinu, sčasti po chrbáte vrchu.

1. Sedlo Pálenica 1573 m n. m., zostupujeme po žltej turistickej značke prvých pár metrov je zostup náročný, ale potom sa chodník zmierňuje. Chodník končí až pri kostole v Zuberci. Celý zostup trvá 3 hodiny.Trasa sa dá absolvovať i opačným smerom, ale potom zostup cez Radové skaly je dosť náročný.

2. Sedlo Pálenica 1573 m n. m., pokračujeme po červenej turistickej značke cez Radikálne 1651 m n. m., Pálenicu 1752 m n. m., Zuberec 1806 m n. m. až na Brestovú 1902 m n. m. trasa je na 1 hodinu. Zostup vedie po Prednom Salatíne modrým turististickým značením. Po 2,30 hodinovom zostupe, ktorého začiatok je náročnejší neskôr vedie okolo zjazdovky a po upravenom chodníku končí pri chate Zverovka 1004 m n. m.Trasu môžeme absolvovať i opačným smerom.

Rákoň

Zo Zverovky po žltej turistickej značke, ktorá vedie Látanou dolinou popri výdatnom prameni spevnenou cestou až na poľanu v Zadnej Látanej, časovo je to 1.15 hodiny. Tu odbočíme doprava a strmším úbočím pokračujeme ďalej po žltej turistickej značke 45 minút až na trávnatý chrbát do sedlo Zábrať 1565 m n. m. Odtiaľ vystupujeme po žltej strmším stúpaním, upravený chodníkom 30 minút na vrchol Rákoňa 1876 m n. m. Cesta späť na sedlo Zábrať nám poskytne za pekného počasia výhľad na celú Oravu. Zo sedlo Zábrať zelenou turistickou značkou schádzame serpentínami po strmom svahu kosodrevinou k bývalej Ťatliakovej chate, 30 minút, odtiaľ zídeme cestou označenou červenou turistickou značkou na parkovisko na Zverovke 1.30 hodiny.Trasu je možné absolvovať i opačným smerom.

Volovec

Turistická trasa vedie cez Rákoň. Z Rákoňa ďalej vystupujeme prudkým svahom 40 minút. Vrch Volovec 2063 m n. m. je strmý kopulovitý vrch v hlavnom hrebeni Západných TatierPo hrebeni Lúčnej a Volovca vedie štátna hranica s Poľskou republikou, ktorá je označená hraničnými kameňmi. Základ hranice bol položený po vzniku Prvej Československej republiky.Zostup je po tej istej trase ako sme vystúpili až do sedla Zábrať. Tu môžeme zostúpiť do Roháčskej alebo Látanej doliny.

Lúčna

Zo Zverovky po žltej turistickej značke, ktorá vedie Látanou dolinou popri výdatnom prameni spevnenou cestou až na poľanu v Zadnej Látanej, časovo je to 1,15 hodiny. Tu odbočíme doľava po zelenej turistickej značke lesným chodníkom, ktorý neskôr vedie až na trávnatý chrbát vrchu Lúčna 1652 m n. m. časovo je to 1 hodina. Po hrebeni Lúčnej a Volovca vedie štátna hranica s Poľskou republikou, ktorá je označená hraničnými kameňmi. Základ hranice bol položený po vzniku Prvej Československej republiky.

Po trase:

1 pokračujeme po modrej turistickej značke miernym stúpaním na vrch Rákoň 1876 m n. m. , 1.20 hodiny. Tridsať minútový zostup smerom na sedlo Zábrať nám poskytne za pekného počasia výhľad na celú Oravu. Zo sedla Zábrať zelenou turistickou značkou schádzame serpentínami po strmom svahu kosodrevinou až k bývalej Ťatliakovej chate, 30 minút, odtiaľ zídeme cestou označenou červenou turistickou značkou na parkovisko na Zverovke, 1.30 hodiny.

2 Zostupujeme po zelenej turistickej značke vedie cez vrchy Roh 1573 m n. m., Kasne 1541 m n. m., Javorina 1581 m n. m.. do sedla pod Osobitou 1521 m n. m. Zostup trvá 2 hodiny. Zostup ďalej pokračujeme Teplým žľabom po zelenej turistickej značke až na Zverovku, 1.30 hodiny.
Trasy je možné absolvovať i opačným smerom.

Ostrý Roháč

Trasa začína na parkovisku v Roháčskej doline odkiaľ po červenej turistickej značke ideme 1.45 hodiny k bývalej Ťatliakovej chate. Ďalej pokračujeme po modrej hore Smutnou dolinou strmším stúpaním zhruba 2 hodiny. Smutné sedlo 1962 m n. m., tu sa napojíme na červenú turistickú značku vedúcu hlavným hrebeňom. Pokračujeme vľavo strmším stúpaním na Nohavicu 2051 m n. m., Plačlivé 2124 m n. m., 45 minút, časť trasy je zabezpečená reťazami. Najťažší úsek cez štrbiny a balvany -1 hodina, nás privedie až na vrchol Ostrého Roháča 2087 m n. m. Zostup do Jamnického sedla 1910 m n. m. je náročný, strmý a vedie členitým terénom, 45 minút.Z Jamnického sedla po červenej prudkým stúpaním na Volovec 2063 m n. m. a opätovným zostupom cez Rákoň 1876 m n. m. po modrej turistickej značke do sedla Zábrať 1656 m n. m., 2 hodiny. Zo sedla Zábrať zelenou turistickou značkou schádzame serpentínami po strmom svahu kosodrevinou až k bývalej Ťatliakovej chate, 30 minút, odtiaľ schádzame cestou označenou červenou turistickou značkou na parkovisko na Zverovke, 1.30 hodiny. Trasu môžeme absolvovať i opačným smerom.

Tri kopy, Baníkov

Trasa začína na parkovisku v Roháčskej doline odkiaľ po červenej turistickej značke ideme 1.45 hodiny k bývalej Ťatliakovej chate. Ďalej pokračujeme po modrej hore Smutnou dolinou strmším stúpaním zhruba 2 hodiny. Smutné sedlo 1962 m n. m., tu sa napojíme na červenú turistickú značku vedúcu hlavným hrebeňom. Pokračujeme vpravo strmším stúpaním na Prvú kopu, členitým terénom na Druhú kopu - časť trasy je zabezpečená reťazami, 45 minút. Popri skalnom výstupe pokračujeme na Tretiu kopu 2136 m n. m. Výstup na Baníkov je náročný cez skalné štrbiny 2178 m n. m. a časová náročnosť je 1.30 hodiny, chodník je zabezpečený reťazami. Zostup z Baníkova je strmým skalným terénom do Baníkovského sedla 2040 m n. m. Zostupujeme ďalej po zelenej turistickej značke Zelenou dolinou, 1.30 hodiny. Na upravenom odpočívadle sa napojíme na žltú turistickú značku a zostupujeme okolo Roháčskeho vodopádu 1.15 hodiny až na parkovisko.

Roháčske plesá Sivý vrch Rákoň Volovec Lúčna Ostrý Roháč Tri Kopy, Baníkov