Viete, že labute sú čoraz početnejšie aj na Slovensku?
Labute sú dnes udomácnené takmer v každom meste, avšak v prvej polovici 20. storočia ponad naše územie len prelietali.
Kedysi žili vo voľnej prírode, kochať sa nimi z blízka mohli len boháči, ktorí ich chovali na svojich jazierkach ako exotické vtáky.
Neskôr labute takmer z Európy vymizli, nakoľko ich ľudia lovom vytlačili viac na sever, do divokých tájg. Po Európe sa znovu rozšírili až vďaka únikom z panských záhrad.
Labute sú u nás zákonom chránené a v prípade ich chytenia, napadnutia alebo zabitia hrozí vinníkovi vysoká pokuta.
Napríklad vo Veľkej Británii dodnes všetky labute patria kráľovnej.
Na Slovensku žije najmä labuť veľká a každým rokom sa ich počet zvyšuje. Hniezdi u nás 400 – 600 párov labutí veľkých. No počas zimovania sa tu vyskytujú aj populácie zo severnej Európy, najmä Pobaltia a Ruska. Zimná populácia sa na základe sčítania odhaduje na 2200 – 4200 jedincov podľa priebehu zimy v Európe a dostupnosti potravy aj stavu mokradí na Slovensku.
Labuť váži 7-12 kg, je jedným z najťažších lietajúcich vtákov na svete a aj napriek tomu vo vzduchu môžeme pozorovať eleganciu jej pohybu, pre ktorú ich obdivujeme aj vo vode.
Dokáže vzlietnuť do výšky 9 km a letieť rýchlosťou až 60 km/hod.
V období sťahovania prekonávajú labute vzdialenosť až 3 200 km a ich kŕdeľ pozostáva takmer vždy zhruba zo 40 labutí.
Až 95% párov labutí veľkých sú si vernými na celý život. Dokážu spolu prežiť až 50 rokov.
Labute si partnera vyberajú okolo tretieho roku života a to takým krásnym tanečným spôsobom, ktorý inšpiroval Piotra Iľjiča Čajovského, aby napísal nesmrteľný balet Labutie jazero.
Na znáške vajec sa striedajú obaja rodičia. Mláďatá sa rodia sivé a na biele krásne labute sa premenia až po 3 – 5 rokoch života.
U nás okrem najčastejšie sa vyskytujúcej labute veľkej žije aj labuť spevavá. Hniezdi v teplejších oblastiach Európy, príležitostne na západe Severnej Ameriky. Odlišuje sa sfarbením zobáka. Nie je oranžový, ale žltý s čiernou špičkou. Pomenovanie dostala vďaka zvonivému silnému spevu, ktorý často vyludzuje i počas letu, kým labuť veľká sa označuje ako „nemá“.
Čierne labute a labute s bielo-čiernym perím sa pôvodne vyskytovali len na južnej pologuli. Dnes sa chovom rozšírili aj v našich končinách. Labuť čierna, ktorá má biele iba končeky krídel pochádza z Austrálie a africkej Tanzánie.
Keď chcete labute kŕmiť, môžete im ponúknuť kukuricu, pšenicu, zelený šalát alebo inú zeleninu. Nekŕmte ich chlebom, pečivom a kuchynskými zvyškami, tie im spôsobujú tráviace problémy, na základe ktorých môžu uhynúť.